Wspólnym wysiłkiem gdyńskiego Muzeum Marynarki Wojennej oraz firmy Wargaming Public Co Ltd, producenta gry World of Warships, powstał trwający ponad 13 minut film z legendarnym polskim niszczycielem ORP Błyskawica w roli głównej.
Pod koniec września ub.r. informowaliśmy o wprowadzeniu słynnego okrętu do świata gry World of Warships (czytaj więcej: ORP Błyskawica trafi do świata gier). Teraz w ramach serii krótkometrażowych filmów Inside the Ships (Poznaj okręty od podszewki) o jednostkach użytych do gry powstał odcinek dotyczący naszego niszczyciela, po którym oprowadza widzów Richard Cutland, były żołnierz Royal Tank Regiment, najstarszej jednostki wojskowej na świecie, operującej czołgami. Film jest dostępny z napisami po polsku.
ORP Błyskawica to polski niszczyciel, jeden z dwóch zbudowanych okrętów typu Grom, wprowadzony do służby w Marynarce Wojennej w 1937 roku. Uczestniczył w działaniach II wojny światowej od pierwszych do ostatnich dni walk w Europie, operując na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. Brał udział między innymi w kampanii norweskiej i ewakuacji Dunkierki, bitwie o Atlantyk, operacjach Torch i Overlord oraz bitwie pod Ushant. Działalność operacyjną u boku aliantów zakończył udziałem w operacji Deadlight. W maju 1946 został przejęty przez Royal Navy, pod polską banderę powrócił 1 lipca 1947 roku.
Po remoncie i przezbrojeniu powrócił do czynnej służby pełniąc funkcję okrętu flagowego Marynarki Wojennej. Na jego pokładzie szkoliły się kadry polskiej floty. Po awarii kotłowni w 1967 roku uznano kolejny remont za nieopłacalny i od 1969 roku pozostawał w Świnoujściu jako stacjonarny okręt obrony przeciwlotniczej. Od 1 maja 1976 roku zakotwiczony jest w Porcie Gdynia jako okręt muzeum. Jest najstarszym na świecie zachowanym niszczycielem. W 1987 roku został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari, a w 2012 Medalem ?Pro Memoria?.
Czytaj także:
Mariusz Borowiak ?Podwodni tropiciele. Tajemnica wraku niszczyciela eskortowego ORP Kujawiak? ? Recenzja
Trałowiec M-85 jedyna ofiara Polskiej Marynarki Wojennej w 1939 roku