WSJ: Brygada NATO trafi m.in. do Polski?

Jak donosi nowojorski dziennik The Wall Street Journal, Sojusz Północnoatlantycki planuje rozmieścić na tzw. wschodniej flance, tj. w Polsce, na Litwie, Łotwie i Estonii cztery bataliony NATO, które łącznie będą mieć wielkość jednej pełnowartościowej brygady.

W dniu 29 kwietnia br. The Wall Street Journal, powołując się na zastępcę sekretarza obrony USA, Boba Worka poinformował, że NATO planuje rozmieścić cztery bataliony w sile do 4.000 żołnierzy w tzw. wschodniej flance Sojuszu, czyli w Polsce, na Litwie, Łotwie i Estonii.

Dziennik twierdzi, że formowane bataliony będą mieć charakter wielonarodowy, jeśli chodzi o skład osobowy, natomiast dowództwa nad poszczególnymi jednostkami miałyby objąć Stany Zjednoczone (dwa bataliony) oraz Niemcy i Wielka Brytania (po jednym). Z wojskowego punktu widzenia, cztery bataliony znacząco wzmocniłyby tylko potencjał krajów bałtyckich z uwagi na ich wielkość. Niemniej stacjonowanie także w Polsce miałoby charakter odstraszający wobec Rosji.

Ostateczne decyzje co do ewentualnego stacjonowania wojsk NATO w Polsce i innych krajach regionu zostaną podjęte najprawdopodobniej na szczycie Sojuszu, który odbędzie się w Warszawie w dniach 8-9 lipca br. O rozmieszczenie brygady NATO na wschodniej flance apelowali m.in. prof. Zbigniew Brzeziński oraz Jeffrey Rathke, analityk think-tanku CSIS. Inny think-tank, RAND Corporation w niedawnej analizie stwierdził, że dla zabezpieczenia wschodniej flanki w razie ewentualnego konfliktu, NATO potrzebowałoby rozmieścić aż siedem dodatkowych brygad, w tym trzy pancerne.

Pod koniec marca br. informowaliśmy z kolei o planach Dowództwa Europejskiego Stanów Zjednoczonych (EUCOM), które zadeklarowało, że rozmieści na stałe sprzęt dla brygady pancernej w Niemczech, Holandii oraz Belgii, a do Europy Środkowo-Wschodniej trafić ma rotacyjna brygada, która będzie obecna na Starym Kontynencie w całości i w sposób ciągły (czytaj więcej: Brygada pancerna US Army nie trafi na stałe do Polski).

Czytaj także:

Macierewicz: polsko-litewsko-ukraińska brygada osiągnie gotowość operacyjną w 2017 roku

USA zwiększą budżet swoich sił w Europie czterokrotnie

Ciężki sprzęt US Army m.in. w Polsce

Brygada pancerna US Army trafi do Niemiec?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.