Na świecie, a zwłaszcza w regionie Azji Południowo-Wschodniej wciąż istnieje wiele punktów zapalnych. Jednym z takich miejsc jest Morze Południowochińskie. Chiny zbudowały tam kilka sztucznych wysp dzięki którym chcą kontrolować zasoby oraz ruch w regionie. (Źródło: Google Maps)

Wspólne rozmowy USA i Filipin na temat wzmocnienia obecności wojskowej

Dowódca amerykańskich sił na Pacyfiku prowadził rozmowy z wojskiem Filipin w środę na temat sposobów zwiększenia obecności sił Stanów Zjednoczonych w regionie celem powstrzymania konfliktów i utrzymania wolności żeglugi. 

Admirał Harry Harris, dowódca amerykańskiego dowództwa obszaru Pacyfiku przedstawił świeżo sporządzony przez Pentagon raport, podkreślając kwestie związane z Morzem Południowochińskim, gdzie Chiny prowadzą spór w Filipinami i innymi państwami w sprawie wysp, raf i wód, powiedział rzecznik płk Restituto Padilla.

?To część naszego zainteresowania, by utrzymać wolność mórz, ponieważ w tym obszarze ma tam miejsce wiele operacji handlowych,? powiedział Padilla o spotkaniu Harrisa z filipińskim dowódca wojskowym gen. Hernando Iriberri.

Admirał Harris nie rozmawiał z prasą po spotkaniu z dowódcą, a później z prezydentem Filipin, Benigno Aquino. Japonia i Filipiny ? oba państwa są sojusznikami USA ? są głęboko zaangażowane w napięty spór morski z Chinami w sprawie wysp, raf i wód na Morzu Wschodniochińskim i Morzu Południowochińskim. Chiny zgłaszają roszczenia do niektórych raf i wód terytorialnych Morza Południowochińskiego ? podobne roszczenia zgłaszane są przez Brunei, Malezję, Tajwan i Wietnam, a także Filipiny.

Od ubiegłego roku, Chiny budują nowe wyspy na tamtejszych rafach. Manila twierdzi, że posłużą one w przyszłości jako bazy wojskowe, które jak twierdzą Filipiny i Stany Zjednoczone mogą ograniczyć swobodę żeglugi na wodach międzynarodowych. Padilla powiedział, że raport USA ? zatytułowany ?Strategia Bezpieczeństwa Morskiego Azji i Pacyfiku? – podkreślił znaczenie tego regionu dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników regionalnych.

?Oni (Waszyngton) pragną umocnić amerykański potencjał wojskowy, aby zapewnić możliwość skutecznego zapobiegania konfliktom i zdecydowanego odpowiadania, gdy będą potrzebne,? powiedział Padilla.

Nastąpiła ?bardzo szczera i uczciwa wymiana? pomiędzy Harrisem i Irberrim nad kwestią ?wyzwań, którym musimy stawić czoła, aby zapewnić, że pomyłki nie wystąpią w naszej części wód i Morzu Południowochińskim?. Rzecznik nie zdradził żadnych konkretnych informacji na temat tego, jak strategia USA zostanie zrealizowana w praktyce. Dodał, że oczekiwane są kolejne spotkania dwustronne. Wojska Filipin i USA i ich marynarki wojenne prowadzą coroczne ćwiczenia wojskowe na dużą skalę, skupiając się głównie na zadaniach morskich.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.