fot. PGZ S.A.

Współpraca rakietowa Polskiej Grupy Zbrojeniowej z MBDA

W dniu 2 lutego br. przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) S.A. i MBDA, europejskiego koncernu zbrojeniowego specjalizującego się w produkcji broni rakietowej, podpisali porozumienie o przyszłej współpracy w zakresie systemów rakietowych i transferu technologii.

W czwartek, 2 lutego br. przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) S.A. i MBDA, europejskiego koncernu zbrojeniowego specjalizującego się w produkcji broni rakietowej, podpisali porozumienie o przyszłej współpracy w zakresie systemów rakietowych i rakiet oraz transferu technologii rakietowej do polskich spółek z włączeniem ich w globalny łańcuch dostaw MBDA.

Podpisany właśnie list intencyjny (Letter of intent; LOI) dotyczy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, jak i morskich i powietrznych systemów rakietowych w zakresie współpracy oraz rozwoju kompetencji przemysłowych spółek PGZ w tym zakresie. Dokument nakreśla ramy współpracy w ramach Programu Operacyjnego obrony powietrznej na przeciwlotniczy zestaw rakietowy krótkiego zasięgu ?Narew?, ujęty w zaktualizowanym Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2022 (czytaj także: Zaktualizowany Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2022). Dzięki temu, jeśli Ministerstwo Obrony Narodowej wybierze MBDA jako partnera w realizacji programu ?Narew?, to europejski koncern zrealizuje znaczący i uzgodniony wspólnie transfer technologii oraz know-how w tym zakresie do spółek skupionych wokół PGZ S.A.

Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., Arkadiusz Siwko, powiedział:

To krok w stronę budowy kompetencji Polskiej Grupy Zbrojeniowej w dziedzinie szeroko rozumianych technik rakietowych. Po wielomiesięcznych negocjacjach doszliśmy do porozumienia, dotyczącego szerokiej kooperacji i wymiany technologii pomiędzy firmami wchodzącymi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz firmami, które funkcjonują w ramach MBDA. To daje nam pewność, że będziemy w stanie uzyskać kompetencje i zrealizować szereg programów wojskowych, zwłaszcza program obrony przeciwlotniczej ?Narew?, ale także inne programy. To dla nas bardzo ważny dzień, otwierający przed nami perspektywę kooperacji między przemysłem obronnym w krajach europejskich, które należą do NATO.

Z kolei wiceprezes MBDA na Europę Północną, Paul Stanley, dodał:

Podpisana dziś umowa strategiczna formalizuje plany długofalowego zaangażowania MBDA w Polsce i pozwala nam, by wraz z PGZ, zrobić duży krok naprzód w zakresie wsparcia Polski na drodze do pozyskania najnowszych technologii rakiet i systemów rakietowych. Rdzeniem strategii MBDA, od założenia firmy w 2001 r., było promowanie skutecznej i trwałej współpracy w Europie. Jest to najlepszy sposób na rozwijanie możliwości przemysłu obronnego w kraju partnerskim, który następnie ma zagwarantowany swobodny dostęp do technologii. Nasze podejście spełnia oczekiwania Polski w kwestii suwerenności i swobody użycia. Podpisanie tej umowy jest ważną inicjatywą dla osiągnięcia niezależności i jest czymś, czego MBDA szczerze chce dla Polski.

fot. PGZ S.A.

fot. PGZ S.A.

Zgodnie z podpisanym dokumentem, zakłady przemysłowe wchodzące w skład PGZ S.A. zyskują możliwość rozpoczęcia współpracy z MBDA w zakresie pocisków rakietowych, wyrzutni rakietowych, systemów dowodzenia i kierowania, systemów transmisji danych, wozów wsparcia, integracji systemu, zarządzania programem, serwisowania oraz szkolenia.

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia br. konsorcjum MEADS International, w skład którego wchodzi niemiecki oddział MBDA (MBDA Deutschland GmbH), przedstawiło Ministerstwu Obrony Narodowej uaktualnioną ofertę na przeciwlotniczy i przeciwrakietowy zestaw rakietowy średniego zasięgu ?Wisła? dla Sił Zbrojnych RP (czytaj więcej: Nowa oferta konsorcjum MEADS ws. ?Wisły? dla Polski).

Koncern MBDA prowadzący działalność w pięciu krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych w 2015 r. osiągnął obroty rzędu 2,9 mld EUR, przy zamówieniach o wartości 15,1 mld EUR. MBDA, któremu zaufało ponad 90 klientów wśród sił zbrojnych całego świata, to światowy lider w dziedzinie pocisków i systemów rakietowych. MBDA to jedyna grupa zdolna do projektowania i wytwarzania pocisków i systemów rakietowych, które odpowiadają pełnemu zakresowi aktualnych i przyszłych potrzeb operacyjnych w trzech rodzajach sił zbrojnych (lądowych, morskich i powietrznych). Grupa oferuje łącznie 45 systemów rakietowych i środków zaradczych, które już są stosowane, oraz rozwija ponad 15 nowych. Właścicielami MBDA są obecnie: Airbus Group (37,5%), BAE Systems (37,5%) i Leonardo-Finmeccanica (25%). Wśród produktów koncernu są: pociski rakietowe powietrze-powietrze AIM-132 ASRAAM, Meteor i MICA, pociski rakietowe woda-powietrze Mistral, Eurosam Aster, Aspide, Rapier i Sea Wolf, pociski rakietowe powietrze-woda Apache, Storm Shadow/SCALP-EG, AS 30, PGM 500 i PGM 2000, pociski rakietowe woda-woda Exocet, Otomat/Teseo i Marte, przeciwpancerne pociski kierowane MILAN, Trigat, ERYX, Brimstone i Euromissile HOT czy systemy rakietowe Spada, Eurosam SAMP/T, PAAMS, Eurosam SAAM-IT i Eurosam SAAM-FR.

Źródło: pgzsa.pl: Polska Grupa Zbrojeniowa i MBDA podpisały porozumienie o współpracy w zakresie systemów rakietowych

Czytaj także:

Porozumienie Polskiej Grupy Zbrojeniowej z francuskim koncernem DCNS

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. przejęła Stocznię Szczecińską Nową

Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Raytheonem, Autosanem i PGZ S.A.

Wstępne porozumienie PGZ S.A. z Saabem ws. budowy okrętów wojennych

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Rolls-Royce podpisały porozumienie o współpracy

Boeing podpisał list intencyjny z Polską Grupą Zbrojeniową ws. AH-64E Guardian

PGZ S.A. i Sikorsky będą współpracować w zakresie śmigłowców Black Hawk

PGZ chce zatrudnić 60.000 osób do 2030 roku

Stocznia Marynarki Wojennej nawiązała współpracę z Saabem

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.