Muhsin al-Fadhli należał do grupy Khorasan, która składa się z weteranów Al-Kaidy i zajmuje się m.in. rekrutacją nowych członków do zadań terrorystycznych. Jest to komórka kadrowa Al-Kaidy. Członkowie Khorasanu podróżowali z Azji Środkowej oraz z całego Bliskiego Wschodu do Syrii by organizować ataki terrorystyczne za Zachodzie.
Pentagon potwierdził, że we wtorkowych amerykańskich atakach powietrznych zginął domniemany przywódca grupy Khorasan. Został ponoć trafiony pociskiem 8 lipca 2015 roku, gdy poruszał się samochodem w okolicach Sarmady, która znajduje się niedaleko granicy z Turcją, w północno-zachodniej Syrii. Pentagon nie podaje szczegółowych informacji odnośnie pocisku, który trafił Muhsina al-Fadhliego. Nie wiadomo czy został wystrzelony z drona czy z załogowego samolotu.
Amerykańscy urzędnicy twierdzą, że grupa Khorasan jest częścią syryjskiego oddziału Al-Kaidy ? Al Nusry, jednak eksperci i działacze wyrażają głęboką wątpliwość, co do sposobu odróżniania obu tych komórek.
Kapitan Jeff Davis, który jest rzecznikiem amerykańskiego Departamentu Obrony powiedział, że Muhsin al-Fadhli należał do starszych rangą koordynatorów Al-Kaidy. Był jednym z nielicznych zaufanych przywódców tej organizacji terrorystycznej, który otrzymał powiadomienie o atakach z 11 września 2001 roku na Stany Zjednoczone. Rzecznik twierdzi również, że jego śmierć zakłóci i utrudni bieżącą zewnętrzną działalność Al-Kaidy przeciwko USA oraz ich sojusznikom i partnerom. Według Davisa, Fadhli był również zaangażowany w ataki przeciwko amerykańskim żołnierzom piechoty morskiej na kuwejckiej wyspie Dżazirat Falajka w październiku 2002 roku, a także na francuski tankowiec MV Limburg 6 października 2002 roku u wybrzeży Jemenu. W wyniku tego ataku zginął jeden członek załogi a dwunastu zostało rannych.
We wrześniu br. podejrzewano, że Fadhli zginął w wyniku amerykańskiego nalotu powietrznego, jednak informacja ta nie potwierdziła się. Departament Stanu USA wyznaczył 7 milionów dolarów nagrody za informacje, które doprowadziłyby do schwytania lub zabicia Fadhliego. Był on poszukiwany za działania terrorystyczne przez organy ścigania Kuwejtu, Arabii Saudyjskiej oraz Stanów Zjednoczonych.
Według Centrum Zwalczania Terroryzmu w USA Muhsin al-Fadhli stał się starszym liderem Al-Kaidy w Iranie. Komitet ds. Sankcji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ orzekł, że odegrał on ważną rolę w planowaniu, ułatwianiu oraz finansowaniu ataków terrorystycznych wykonywanych przez Al-Kaidę, co spowodowało zamrożenie jego aktywów. Dostał również zakaz podróżowania.