Fot. PGZ S.A.

WZE S.A. liderem Konsorcjum programu dostaw systemu Kaktus-MO dla SZ RP

W dniu 10 lipca br. Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. z Zielonki k. Warszawy zostały liderem Konsorcjum w postępowaniu na dostawy zautomatyzowanego systemu rozpoznawczo-zakłócającego Kaktus-MO dla Sił Zbrojnych RP.

W poniedziałek, 10 lipca br. w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) S.A. w Warszawie podpisano umowę Konsorcjum do udziału w prowadzonym przez Inspektorat Uzbrojenia MON postępowaniu na dostawę dla Sił Zbrojnych RP nowego, zautomatyzowanego systemu rozpoznawczo-zakłócającego o kryptonimie Kaktus-MO. W skład Konsorcjum działającego pod egidą Biura Elektroniki, Informatyki i Cybertechnologii PGZ S.A. weszły Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. z Zielonki (jako lider), Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Łączności nr 2 S.A. oraz Wojskowy Instytut Łączności w Zegrzu. Konsorcjum skorzysta również z krajowych i zagranicznych podwykonawców.

Zautomatyzowany system rozpoznawczo-zakłócający Kaktus-MO jest przeznaczony do prowadzenia walki elektronicznej na szczeblu operacyjnym i taktycznym. Zadania rozpoznawcze systemu obejmują pozyskiwanie informacji o składzie i dyslokacji elementów ugrupowania przeciwnika oraz o charakterze jego bieżących działań. W zakresie przeciwdziałania system jest przeznaczony do prowadzenia ofensywnych działań elektronicznych polegających na emitowaniu zakłócającej energii elektromagnetycznej na częstotliwościach pracy urządzeń odbiorczych przeciwnika.

W dniu 23 czerwca br. IU MON opublikował zaproszenie do składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na dostawę dwóch zautomatyzowanych systemów rozpoznawczo-zakłócających Kaktus-MO. Po dopuszczeniu do realizacji, zamówienie będzie realizowane w trzech etapach: wykonanie jednego kompletu z uwzględnieniem zmian określonych przez zamawiającego w zaproszeniu; przeprowadzenie badań typu i wykonanie drugiego kompletu systemu. Zakończenie realizacji zamówienia przewidywane jest na czwarty kwartał 2018 roku.

Jeden system Kaktus-MO składa się z wozu dowodzenia walką elektroniczną szczebla operacyjnego, wozu analizy, czterech namierników radiowych zakresu HF oraz czterech stacji zakłóceń HF. Oprócz tego dochodzi jeszcze aparatura specjalistyczna: łączności i informatyki (produkcji krajowej), wykrywania, rozpoznania i zakłócania środków elektronicznych, tj. odbiorniki szerokopasmowe EM 510 (producent: Rohde & Schwarz), namierniki TRC 6200 DHF-1 (Thales Communications & Security S.A.) i wzmacniacze mocy BLWA0103-1000 (BONN Elektronik).

Warto zauważyć, że jest to już drugie podejście do postępowania na opracowany przez Instytut Komunikacji Wydziału Elektroniki WAT i Wojskowy Instytut Łączności w latach 2007-2010 system Kaktus-MO, gdyż pierwsze z dnia 29 czerwca ub. r. zostało unieważnione w dniu 28 listopada.

Źródła:

pgzsa.pl: WZE S.A. liderem Konsorcjum do realizacji programu pozyskania przez SZ RP zautomatyzowanego systemu rozpoznawczo-zakłócającego KAKTUS-MO

iu.wp.mil.pl: Zamówienia publiczne / IU/57/V-116/ZS/ZZO/DOS/SS/2016

Czytaj także:

Mobilne Moduły Stanowisk Dowodzenia szczebla oddział/pododdział dla Wojska Polskiego

Lockheed Martin i Polska Grupa Zbrojeniowa razem dla programu ?Homar?

Porozumienie o współpracy pomiędzy PGZ S.A. a I3TO

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. przejęła Stocznię Szczecińską Nową

Inspektorat Uzbrojenia kupuje amunicję do BWP-1

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Rolls-Royce podpisały porozumienie o współpracy

Polska zbuduje okręt rozpoznawczy dla Marynarki Wojennej Szwecji

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.