Yaakov Katz, Amir Bohbot „Czarodzieje broni. Izrael – tajne laboratorium…” – recenzja

W październiku br. nakładem Domu Wydawniczego REBIS na rynku pojawiła się książka autorstwa redaktorów Yaakova Katza i Amira Bohbota pod tytułem ?Czarodzieje broni. Izrael – tajne laboratorium…”. Książka przedstawia kulisy towarzyszące powstaniu nowych izraelskich technologii militarnych i opowiada o tym co czyni Izrael jednym z największych laboratoriów zbrojeniowych świata.

Od dronów po satelity, od systemów obrony przeciwrakietowej po wojnę cybernetyczną ? Izrael przoduje w wykorzystywaniu nowych technologii militarnych. Czarodzieje broni autorstwa redaktorów Yaakova Katza i Amira Bohbota przedstawiają okoliczności towarzyszące powstaniu nowych izraelskich technologii militarnych, jednocześnie ukazując jak to niewielkie zaledwie 8-milionowe państwo otoczone z każdej strony wrogami, wyciągając wnioski ze swego bogatego doświadczenia wojennego, nauczyło się adaptować do nowych zagrożeń i stało się militarnym mocarstwem.

Autorzy, korzystając z niełatwego dostępu do izraelskiego establishmentu obronnego, stworzyli kilkusetstronicowe dzieło podzielone na osiem praktycznych rozdziałów stanowiących przegląd technologii militarnych Izraela. Poprzedza je krótka przedmowa i wprowadzenie do lektury a kończą; zakończenie i podziękowania autorów dla osób, bez których powstanie tej książki nie byłoby możliwe. Redaktorzy Katz i Bohbot rozpoczynają swoją opowieść od opisu trudnych początków izraelskiej państwowości a więc w 1948 roku i związanych z tym poważnych problemów z kwestią obronności oraz ich rozwiązań. Następnie wspominają oni m.in. o systemie aktywnej ochrony Trophy (działaniu i przyczynach jego opracowania), technice rakietowej (m.in. Iron Dome) i awangardowych systemach bezzałogowych oraz pozyskaniu własnego niezależnego od sojuszników rozpoznania satelitarnego. Prezentują izraelską historię i osiągnięcia w dziedzinie cyberbezpieczeństwa (m.in. wirus Stuxnet) i zaawansowanych sieci teleinformatycznych oraz poświęcają uwagę ważnym z punktu widzenia państwa kwestiom oręża dyplomacji. Zakończenie porusza kwestię przyszłości izraelskich technologii militarnych – autorzy prezentują specyficzny kierunek rozwoju Sił Obronnych Izraela.

Żelazna Kopuła /Iron Dome/ w akcji. /fot. militaryedge.org

Siły Obronne Izraela, sprzęt i taktyka wykorzystywana przez jej żołnierzy od wielu lat pozostają w kręgu moich ścisłych zainteresowań. Zawsze pragnąłem poznać sekret izraelskiego sukcesu i dowiedzieć się jak to niewielkie zaledwie 8-milionowe państwo otoczone z każdej strony wrogami stało się się militarnym mocarstwem i jednocześnie jednym z największych laboratoriów zbrojeniowych świata. Jasnym było zatem to, że z chęcią sięgnąłem po lekturę, która niedawno ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis. O to właśnie książka Czarodzieje broni. Izrael ? tajne laboratorium technologii militarnych autorstwa duetu Yaakova Katza i Amira Bohbota pozwoliła mi zaspokoić głód wiedzy, znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania i poznać okoliczności towarzyszące powstawaniu izraelskich technologii militarnych.

Muszę przyznać, że część opisywanych w tej książce izraelskich inwencji było mi znane – mówię tu m.in. o systemie aktywnej ochrony Trophy, bezzałogowych statkach powietrznych czy systemie obrony przeciwrakietowej Iron Dome (u nas znanym bardziej pod nazwą Żelazna Kopuła). Mimo to lektura Czarodziejów broni przysporzyła mi sporej uciechy. Dzięki niej poznałem bardzo ciekawe kwestie związane z 'Podziemnymi początkami’ i „Orężem dyplomatycznym” a więc dowiedziałem się, jak odosobniony i odsunięty na boczny tor przez społeczność międzynarodową Izrael rozwijał własny przemysł zbrojeniowy. Oprócz tego zgłębiłem wiedzę na temat tak ważnego w dzisiejszych czasach cyberbezpieczeńtwa i poznałem fakty dotyczące pozyskania przez Izrael własnego rozpoznania satelitarnego. Kolejnym istotnym elementem lektury, zasługującym na dużą pochwałę było umieszczenie w książce przypisów dzięki czemu każdy zainteresowany będzie mógł sięgnąć do źródeł z których korzystali autorzy.

Choć wszystkie wyżej opisane kwestie były ciekawe to moją uwagę najbardziej przykuł opis nietuzinkowego systemu dowodzenia siłami zbrojnymi oraz relacji na linii izraelski przemysł zbrojeniowy a siły zbrojne. Jak stwierdzają sami autorzy zarówno same relacje i system dowodzenia nie mogłyby odnaleźć odzwierciedlenia w krajach zachodu – a szkoda bo chyba właśnie one są jednym z czynników „sekretów izraelskiego sukcesu”.

Serdecznie polecam !

Adrian Blicharz

O autorach! 

  • Yaakov KATZ jest redaktorem naczelnym ?The Jerusalem Post? i wykładowcą Extension School Uniwersytetu Harvarda. Urodzony w Chicago, mieszka w Jerozolimie.
  • Amir BOHBOT jest redaktorem działu wojskowego i ekspertem ds. obronności w ?Walla!?, czołowym internetowym portalu informacyjnym Izraela. W przeszłości pisał o sprawach wojskowych dla dziennika ?Maariw?. Mieszka w Lehawim pod Beer Szewą.

Autor: Yaakov Katz, Amir Bohbot

Tytuł: Czarodzieje broni. Izrael ? tajne laboratorium technologii militarnych

Tytuł oryginalny: The Weapon Wizards

Wydawnictwo: Rebis

Oprawa: całopapierowa z obwolutą

Rok wydania: 1 (2018)

ISBN: 978-83-8062-421-4

Liczba stron:  324

>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

 

 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.