fot. PAP/EPA.

Zamach bombowy w Stambule

W Stambule doszło do kolejnego aktu terroryzmu. W sobotę, 19 marca br., na ruchliwej ulicy ?stiklal w centrum miasta doszło do eksplozji. Jest wielu zabitych i rannych, a jedną z ofiar ataku miał być napastnik, terrorysta-samobójca.

W wyniku samobójczego ataku bombowego w handlowej dzielnicy Stambułu zginęło 5 osób, a 36 zostało rannych (wśród rannych jest także 14 obcokrajowców, w tym trzech obywateli Izraela). Turecki minister zdrowia Mehmet Müezzinoglu, poinformował, że 7 rannych jest w stanie krytycznym.

CNNTurk twierdzi, że do zamachu doszło w momencie, gdy napastnik kierował się do miejsca detonacji, jednakże do zamachu doszło wcześniej z niewiadomych przyczyn, w pobliżu jednej z galerii handlowych (inne źródła mówią o barze z kebabem).

Jednym ze świadków zamachu była brytyjska wokalistka Deborah Anne Dyer, znana jako Skin z grupy Skunk Anansie, która napisała na Twitterze:

Fot. screen Twitter @skinskinny

Fot. screen Twitter @skinskinny

Niecały tydzień temu, w dniu 13 marca br. w stolicy Turcji miał miejsce zamach terrorystyczny, w którym zginęło 37 osób, a 125 zostało rannych (czytaj więcej: Samobójczy zamach w Ankarze). W odwecie, Tureckie Siły Powietrzne przeprowadziły naloty na pozycje bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) w Iraku (czytaj więcej: Turcy dokonują odwetu na PKK za zamach w Ankarze).

Ostatni akt terroru w Stambule miał miejsce z kolei w dniu 12 stycznia br. W wyniku eksplozji na placu Sultanahmet w historycznej dzielnicy miasta, zginęło 10 osób, a 15 zostało rannych, w większości byli to zagraniczni turyści (czytaj więcej: Zamach terrorystyczny w Stambule).

Czytaj także:

Zamach w centrum Ankary

Eksplozje w centrum Ankary

Zamach terrorystyczny w Turcji

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.