Fot. AFP.

Zamach bombowy w tureckim Gaziantep

W dniu 20 sierpnia br. zamachowiec-samobójca, najprawdopodobniej powiązany z Państwem Islamskim (ISIS), wysadził się w powietrze w czasie wesela w miejscowości Gaziantep, niedaleko granicy z Syrią. Zabitych i rannych zostało ponad 100 osób.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

Do ataku bombowego doszło o godz. 21:50 czasu lokalnego (GMT+3) podczas przyjęcia weselnego w dzielnicy Sahinbey w półtoramilionowym Gaziantep, leżącym w odległości ok. 64 km od granicy turecko-syryjskiej. Według lokalnych mediów, eksplozja była tak potężna, że była słyszalna kilkadziesiąt kilometrów od miasta.

Zgodnie z oświadczeniem gubernatora prowincji Gaziantep, Ali Yerlikaya, dla agencji prasowej Anadolu, najnowszy bilnas mówi o co najmniej 51 osobach zabitych i 70 rannych. Z kolei według prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) ofiary zamachu to przeważnie Kurdowie. Eksplozja nastąpiła w momencie, gdy weselnicy zaczęli wychodzić na ulicę, by kontynuować zabawę.

Prezydent Recep Tayyip Erdo?an oświadczył, że wiele wskazuje na to, że za zamachem stoi Państwo Islamskie (ISIS). Wicepremier Mehmet Şimşek potępił barbarzyński atak i wskazał, że wszystkie ugrupowania terrorystyczne: PKK [Partia Pracujących Kurdystanu ? przyp. red.], Daesz [ISIS ? przyp. red.], ruch Gulena biorą Turcję na cel. Ale, jeśli Bóg pozwoli, zwyciężymy.

Prowincję, jak i samo miasto Gaziantep zamieszkują głównie Kurdowie, walczący o autonomię w ramach państwa tureckiego. O falę zamachów terrorystycznych w Turcji, która trwa od lipca ub. r., władze w Ankarze oskarżają Kurdów z PKK oraz dżihadystów Państwa Islamskiego.

Czytaj także:

Zamach bombowy w Stambule

Samobójczy zamach w Ankarze

Zamach terrorystyczny w Stambule

Zamach w centrum Ankary

Eksplozje w centrum Ankary

Zamach terrorystyczny w Turcji

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.