Fot. Twitter @lifenews_ru

Zamach terrorystyczny w Kazachstanie [WIDEO]

W dniu 5 czerwca br. w Aktobe przy granicy z Rosją doszło do ataku ponad 20 islamskich fanatyków na koszary Gwardii Narodowej Republiki Kazachstanu. Są ofiary śmiertelne oraz ranni.

Co najmniej trzy osoby zginęły, a 10 innych zostało rannych w niedzielnym ataku kilkudziesięciu uzbrojonych napastników na koszary Gwardii Narodowej Republiki Kazachstanu w Aktobe, leżącym około 100 km od granicy z Rosją.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

Jak poinformowało kazachskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, od 20 do 30 napastników dokonało napadu na lokalne sklepy z bronią, podczas którego zginął jeden z właścicieli i następnie próbowało dokonać ataku na koszary wojskowe w Aktobe, w wyniku czego wywiązała się strzelanina i zginął oficer Gwardii oraz pracownik cywilny lokalnej policji, a także trzech terrorystów. Rannych zostało dziewięciu innych żołnierzy oraz jeden z napastników. Niektóre lokalne media informowały o wzięciu zakładników i kolejnych ofiarach.

W Aktobe ogłoszono alarm antyterrorystyczny. Wyłączono sieć internetową, zamknięto sklepy i inne lokale publiczne. Rzecznik MSW, Ałmas Sadubajew poinformował, że według świadków napastnicy to zwolennicy radykalnych, nietradycyjnych sekt religijnych, którzy wykrzykiwali Allahu Akbar! podczas ataku. Część sprawców ataku zdołano pojmać, jednak inni uciekli z miasta.

Jak podkreśla agencja informacyjna Reuters, to nie był pierwszy zamach w Aktobe w ostatnich latach. W 2011 roku jeden z mieszkańców zdetonował ładunek wewnątrz budynku służb specjalnych. Kazachstan, kraj w większości muzułmański, często powiadamia opinię publiczną o zatrzymaniach islamskich fanatyków, którzy podróżowali lub chcieli wyjechać do takich państw, jak Irak czy Syria.

https://www.youtube.com/watch?v=apIPHQwUz2s

Czytaj także:

Udaremniono zamach terrorystyczny w Niemczech

USA ostrzegają przed zamachami terrorystycznymi w Europie

Samobójczy zamach w rosyjskim Kraju Stawropolskim

Samobójczy zamach na chrześcijan w Pakistanie

Udaremniono kolejny zamach terrorystyczny we Francji

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.