fot. Nadia Ramadan Twitter@NadiaR_LY

Zamach terrorystyczny w Libii

W czwartek 7 stycznia br. około godziny 8:00 rano czasu lokalnego (GMT+2) doszło do samobójczego ataku terrorystycznego na ośrodek szkolenia libijskiej policji w miejscowości Zalitan, na zachód od Misraty.

Jak donosi Libya Observer w czwartek rano ciężarówka wypełniona ładunkami wybuchowymi wtargnęła do ośrodka szkolenia libijskiej policji al-Jahfal w Zalitan, gdzie przebywało około 400 rekrutów. Ocenia się, że w wyniku potężnej eksplozji mogło zginąć nawet 60 osób, a 100 zostało rannych (początkowo, libijska agencja informacyjna LANA potwierdziła śmierć 15 osób). Wśród ofiar są także cywile (jednakże najwięcej ofiar stanowią oficerowie policji), a ranni zostali przewiezieni do czterech szpitali w Misracie.

Eksplozja była tak potężna, że była słyszalna w oddalonej o 60 km na zachód Misracie. Do zamachu przyznała się libijska grupa, nie kryjąca wierności Państwu Islamskiemu (ISIS). Licząca nieco ponad 100 tysięcy mieszkańców nadmorska miejscowość Zalitan leży ok. 160 km na wschód od stolicy Libii, Trypolisu.

Zamach potępił wysłannik ONZ do Libii, Martin Kobler:

Czytaj także:

Francuskie rozpoznanie nad Libią

Libia prosi o pomoc w walce z ISIS

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.