fot. Emrah Gurel/Associated Press.

Zamach terrorystyczny w Stambule

Na placu Sultanahmet w historycznej dzielnicy Stambułu doszło do zamachu terrorystycznego, w którym dziesiątki turystów zostało zabitych i rannych. Do kolejnej eksplozji doszło także w jednym z hoteli.

Do zamachu doszło około godziny 10:20 czasu lokalnego (GMT+2) w zatłoczonym i popularnym placu Sultanahmet w historycznej dzielnicy Stambułu, gdzie znajdują się m.in. słynne na całym świecie muzeum Hagia Sophia i Błękitny Meczet.

W pierwszych doniesieniach mówiło się o zamachowcu-samobójcy, później pojawiły się informacje o ładunku wybuchowym umieszczonym pod ławką na przystanku tramwajowym. Wstępne raporty lokalnych służb bezpieczeństwa mówią o 10 zabitych i 15 rannych osobach, w większości zagranicznych turystów. Według CNN Turk, wśród ofiar są Niemcy i Norwegowie. Z kolei południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap twierdzi, że wśród rannych są także Koreańczycy. Konsulat RP w Stambule sprawdza, czy wśród poszkodowanych nie ma obywateli Polski.

Rejon placu Sultanahmet został odgrodzony, wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa w stolicy Turcji, a w okolicy, gdzie doszło do zamachu wyłączono ruch kołowy, w tym tramwajowy. Na miejscu pracuje policja, pogotowie oraz służby bezpieczeństwa.

Gubernator prowincji Stambuł, Vasip Sahin powiedział, że trwa śledztwo w sprawie ustalenia przyczyny wybuchu, rodzaju ładunku wybuchowego oraz sprawcy lub sprawców zdarzenia. Zwołano sztab kryzysowy z premierem Turcji Ahmetem Davuto?lu na czele i ministrami resortów siłowych. Żadne ugrupowanie nie wzięło odpowiedzialności za zamach.

W tym samym czasie doszło do pożaru w jednym ze stołecznych hoteli w dystrykcie Maltepe. Budynek stanął w ogniu, a nad miastem unosi się gęsty dym. Wielu ludzi jest uwięzionych w środku. Nie jest jasne, czy pożar ma związek z eksplozją na placu Sultanahmet.

Czytaj także:

Eksplozje w centrum Ankary

Zamach terrorystyczny w Turcji

Zamach terrorystyczny w Libii

Atak terrorystyczny na indyjską bazę lotniczą Pathankot

Kolejna strzelanina w indyjskiej bazie lotniczej

Terroryzm w świetle teorii zderzenia cywilizacji

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.