Zamach w Monachium. 9 osób nie żyje, napastnik popełnił samobójstwo

Europa już po raz kolejny w tym tygodniu zmierzyła się z terrorystycznym zagrożeniem, tym razem do zamachu doszło w Monachium, gdzie 18-letni napastnik pochodzenia irańskiego zaczął strzelać w centrum handlowym. Zginęło 9 osób, a 21 zostało rannych.

Tuż przed godziną 18 r w galerii „Olympia” położonej w dzielnicy olimpijskiej w Monachium rozpoczęła się strzelanina. Z dostępnych informacji wynika, iż napastnik wbiegł do restauracji McDonald?s i otworzył ogień do klientów placówki. Następnie uciekł do galerii, gdzie ponownie oddał strzały do cywilów.

Natychmiast bawarska policja rozpoczęła zmasowane działanie antyterrorystyczne, a w samym mieście wprowadzono stan kryzysowy. Do miasta ściągnięte zostały duże siły policyjne z okolicznych miejscowości oraz specjalna jednostka GSG 9 z Bonn, zajmująca się działania kontrterrostycznymi, a także nowy oddział BFE+ utworzony po zamachach we Francji. W operacji w Monachium brało także udział 42 funkcjonariuszy elitarnej jednostki austriackiej policji Cobra. Łącznie w akcji uczestniczyło 2300 policjantów i funkcjonariuszy służb. Jak donoszą media w działaniach zostały użyte pojazdy wojskowe.

W sobotę policja poinformowała, że w wyniku działań „samotnego wilka” zginęło 9 osób. Napastnik widząc obławę popełnił samobójstwo strzelając sobie w głowę. Ciało zamachowca zostało znalezione w uliczce nieopodal centrum handlowego. Mężczyzna miał przy sobie czerwony plecak, taki sam jak osoba strzelająca do klientów restauracji McDonald’s w centrum handlowym. Należy zaznaczyć, że początkowo świadkowie wydarzeń twierdzili, że w zamachu brały udział trzy uzbrojone broń długą osoby.

Według szefa monachijskiej policji podejrzanym jest 18-letni Niemiec pochodzenia irańskiego mieszkający w Monachium. Szef policji sprecyzował później, że mężczyzna miał niemieckie i irańskie obywatelstwo. Mieszkał od dłuższego czasu w Monachium.

Nie jest znany motyw ataku, ale nieoficjalnie mówi się o kolejnym zamachu terrorystycznym na tle religijnym. Państwo Islamskie pochwaliło atak ale nie wzięło za niego pełnej odpowiedzialności.


Szczegółowe informacje z piątku:

Godz. 22:50

Policja podaje, że na terenie centrum handlowego znaleziono jeszcze jedno ciało. Trwają ustalenia czy nie jest to sprawca. 1

Godz. 22:30

Niemiecka policja informuje, iż oficjalna liczba zabitych w zamachu wynosi 8 osób. Ewentualni napastnicy nadal są poszukiwani. W Monachium działa jednostka specjalna GSG 9. Jej zadaniem jest zwalczanie terroryzmu, odbijanie zakładników, eskortowanie, zabezpieczanie obszaru oraz neutralizacja wyznaczonych celów.

Godz. 21:50

Rząd federalny wprowadza stan kryzysowy. Czeskie władze postanawiają wzmocnić prewencyjne granicę z Niemcami.

Godz. 21:30

Ostateczna liczba ofiar nie jest znana, ale policja informuje, że doliczono się już sześciu zabitych.
2

Godz. 21:25

Niemieckie media twierdzą, że jeden ze sprawców popełnił samobójstwo w pobliżu centrum handlowego. Strzelił sobie w głowę. Nie ma pewności, czy był to jedyny napastnik, bo wcześniej była mowa o trzech.

Zdjęcie jednego z napastników, który strzelał pod Mc’Donald’em:

Godz 21:10

Chaos informacyjny. Media i służby podają różne dane – straż pożarna potwierdziła, że sześć osób jest ciężko rannych. Bawarska stacja Bayerischer Rundfunk donosi o sześciu zabitych. Policja już oficjalnie mówi o „ostrym zagrożeniu terrorystycznym” (niem. akute Terrorlage). Telewizja RTL podała, że trzech sprawców uzbrojonych w broń długą nie zostało ujętych. W samym centrum trwa akcja antyterrorystyczna. Niemiecka policja kontroluje ponadto wyjazd z miasta w celu poszukiwania napastników.

2

Godz. 20:50

Agencja Reuters cytuje bawarską rozgłośnię radiową BT: „Sześć osób zginęło, wiele jest rannych”. Podobne informacje podały wcześniej także inne media. Nadal informacje nie są oficjalnie potwierdzone przez władze.

Niemieckie media twierdzą, iż w drodze do Monachium jest elitarna jednostka antyterrorystyczna GSG 9 – antyterroryści mają lecieć śmigłowcami ze swoich koszarów pod Bonn.

Godz: 20:40

Świadkowie twierdzą, że wiedzieli trzech strzelców z długą bronią – poinformował rzecznik monachijskiej policji. Nadal nie jest znany powód ataku, jednak służby ?podejrzewają akt terroru?. Coraz więcej policjantów w centrum miasta.

1

Czytaj także analizy:
Terroryzm ? zmienność, nieprzewidywalność i zaskoczenie
Terroryzm w świetle teorii zderzenia cywilizacji
Terroryzm międzynarodowy- opis zjawiska

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.