W dniu 9 września br. Inspektorat Uzbrojenia MON złożył zamówienie na dostawy dla Sił Zbrojnych RP Systemu Zarządzania Walką Szczebla Batalionu (SZWSB) ? kryptonim ?ROSOMAK BMS? na wyposażenie części bojowych pięciu batalionów piechoty zmechanizowanej.
Zamówienie na sieciocentryczny system wsparcia dowodzenia klasy C4ISR (Command, Control, Communication, Computers, Intelligence, Surveillance, Reconnaissance) ?ROSOMAK BMS? wznowiono po anulowaniu pierwszego postępowania w dniu 15 lipca br., o czym informowano na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej (czytaj więcej: OBN: Nowe zamówienia, zmiany i cięcia programów dla Wojska Polskiego). Przypomnijmy, że pierwsze postępowanie toczyło się od ponad roku (czytaj więcej: Dostawa Systemu Zarządzania Walką Szczebla Batalionu (SZWSB) ? kryptonim ?ROSOMAK BMS?).
Jak informuje ogłoszenie o zamówieniu SZWSB, Siły Zbrojne RP oczekują, że w przyszłości system zostanie zainstalowany na około 4.000 kolejnych platformach bojowych. SZWSB będzie systemem teleinformatycznym wsparcia dowodzenia, przeznaczonym dla jednostek poziomu taktycznego Wojsk Lądowych, który będzie funkcjonował od szczebla drużyny, poprzez pluton, kompanię, pododdziały zabezpieczenia i wsparcia do batalionu (równorzędnego) włącznie.
System ma składać się z pięciu kluczowych elementów:
Zamówienie obejmie dostawy powyższych elementów systemu, ich integrację z wozami KTO Rosomak, pakiet logistyczny, dostawę aparatury kontrolno-pomiarowej (AKO), wykonanie laboratorium szkoleniowego w wersji kontenerowej oraz szkolenie personelu.
Będzie ono podzielone na trzy fazy. Pierwsza, której realizacja ma zakończyć się w 14 miesięcy od daty podpisania umowy, obejmie dostawy 3 wozów WDB1, 12 WDB2 i 1 WD3. Faza druga, po przejściu pozytywnych testów powyższych wozów w jednostkach Wojska Polskiego w zgodności z zamówieniem, w 26 miesięcy od daty podpisania umowy, obejmie dostawy 7 WDB1, 36 WDB2 i 1 WD3. Następnie po przejściu kompleksowych testów batalionu ukompletowanego, po 50 miesiącach od podpisania umowy zakończą się dostawy 40 WDB1, 192 WDB2 (oraz 10 szkolnych w tej wersji), 8 WD3 i 1 laboratorium szkoleniowego. Łącznie, w trzech fazach, Wojsko Polskie pozyska 370 wozów systemu ?ROSOMAK BMS? w trzech wersjach.
Szczegółowy dokument o postępowaniu dostępny jest TUTAJ.
Źródło: Inspektorat Uzbrojenia MON.
Czytaj także:
Wojsko Polskie kupiło Samobieżne Moździerze RAK i armatohaubice Krab
Nowości od PGZ S.A.: czołg PT-16, Uniwersalna Modułowa Platforma Gąsienicowa, KTO Rosomak WRT i z armatą 120 mm
Transportery Patria AMV dla ZEA z Polski
Setka Lekkich Systemów Osłon dla Rosomaków M1/M1M
KTO Rosomak dla sił zbrojnych Republiki Słowacji?