Fot. Twitter.

?Zapad 2017?: Katastrofa bombowca dalekiego zasięgu Tu-22M3 [FOTO]

W dniu 14 września, podczas pierwszej doby rosyjsko-białoruskich ćwiczeń wojskowych ?Zapad-2017? doszło do katastrofy rosyjskiego bombowca dalekiego zasięgu Tu-22M3 (w kodzie NATO: Backfire-C) w obwodzie kałuskim na zachodzie kraju.

W czwartek, 14 września br. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że bombowiec dalekiego zasięgu Tu-22M3 o nr bocznym RF-94233 (20 RED), po wylądowaniu w bazie lotniczej Szajkowka, leżącej w pobliżu miejscowości Kirow, w obwodzie kałuskim, zjechał z pasa startowego i rozbił się z przyczyn technicznych. Żaden z czterech członków załogi (dwóch pilotów, nawigator, operator uzbrojenia) nie został ranny.

Jak widać na dostępnych fotografiach, w wyniku zdarzenia jedno ze skrzydeł maszyny uległo zniszczeniu, podobnie jak podwozie i brzuch. Nie jest jasne, czy bombowiec przenosił uzbrojenie, z racji, iż do katastrofy doszło pierwszego dnia rosyjsko-białoruskich ćwiczeń wojskowych ?Zapad-2017? w rejonie kraju, gdzie są przeprowadzane. Według dostępnych informacji, do ćwiczeń zmobilizowano łącznie sześć bombowców tego typu, których obecność nad Morzem Bałtyckim jest oczekiwana pierwszy raz od sierpnia 2015 roku.

Zdjęcie satelitarne pasa startowego bazy lotniczej Szajkowka. / fot. Google Maps.

Tupolew Tu-22M3 (w kodzie NATO: Backfire-C) jest to sowiecki/rosyjski ponaddźwiękowy bombowiec dalekiego zasięgu o zmiennej geometrii skrzydeł, zdolny do międzykontynentalnych uderzeń konwencjonalnych lub nuklearnych. Siły Powietrzno-Kosmiczne Rosji (WKS) po stracie posiadają łącznie 77 samolotów, z czego 40 maszyn stacjonuje w bazie Biełaja (obwód irkucki), 27 w Szajkowce i 10 w bazie Djagilewo (obwód riazański), a lotnictwo Marynarki Wojennej (AWMF) 58 egzemplarzy. W bazie lotniczej Szajkowa stacjonuje 52. Pułk Ciężkich Bombowców, wyposażony w maszyny tego typu, ale pas startowy o długości 3.000 metrów może obsługiwać również bombowce strategiczne Tu-160 (Blackjack) i Tu-95MS (Bear-H).

Ostatnia katastrofa Tu-22M3 miała miejsce w dniu 8 lipca 2004 roku w obwodzie nowogrodzkim na północy Rosji, również z przyczyn technicznych, podczas lotu treningowego. Jedna maszyna tego typu, wraz z trzema samolotami szturmowymi Su-25 (Frogfoot), została także strącona przez gruzińską obronę powietrzną, prawdopodobnie zestawem 9K37 Buk-1M, podczas wojny w Osetii Południowej w sierpniu 2008 roku.

Fot. Twitter.

Fot. Twitter.

Źródła:

Twitter via @Capt_Navy

Twitter via @galandecZP

airlive.net: A Tu-22M3 (RF-94233) of the Russian Air Force crash landed at Shaykovka Airbase in Russia

Czytaj także:

Rosyjskie bombowce Tu-22M3 znowu bombardują pozycje islamistów

Iran: Rosja znów może używać naszych baz wojskowych podczas operacji w Syrii

Rosyjskie bombowce kontynuują naloty w muhafazie Dajr az-Zaur [WIDEO]

Rosjanie wycofali bombowce Tu-22M3 i Su-34 z Iranu

Rosyjskie bombowce Tu-22M3 trafią na Krym?

Rosja: Rozpoczęto montaż pierwszego bombowca strategicznego Tu-160M2

Sześć bombowców Tu-22M3M wejdzie do służby z końcem roku

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.