Spadochroniarze 217. Gwardyjskiego Pułku 98. Dywizji Powietrznodesantowej podczas przygotowań do Defilady Zwycięstwa 2015 na poligonie Ałabino. / Wikimedia Commons (Witalij W. Kuźmin/CC-BY-SA 4.0).

Zapad-2017: Masowa mobilizacja rezerwistów Zachodniego Okręgu Wojskowego w Rosji

Jak poinformowały media rosyjskie, w związku z nadchodzącymi rosyjsko-białoruskimi ćwiczeniami wojskowymi ?Zapad-2017?, w obwodzie kaliningradzkim i pskowskim trwa masowy pobór rezerwistów Sił Zbrojnych FR.

Jak poinformował lokalny portal kaliningrad.ru, w dniu 25 sierpnia br. w obwodzie kaliningradzkim rozpoczęła się masowa mobilizacja rezerwistów sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Wezwania na ćwiczenia wojskowe otrzymują mieszkańcy regionu z rąk żołnierzy kontraktowych, a nie za pośrednictwem poczty. Zgodnie z wezwaniem, rezerwista jest zobowiązany zabrać ze sobą paszport, tzw. bilet wojskowy (odpowiednik polskiej książeczki wojskowej ? przyp. red.) oraz przybory toaletowe.

Portal, powołując się na źródła wojskowe, informuje, że wezwanie dotyczy wszystkich rezerwistów, którzy muszą wydać pełnomocnictwa do otrzymania wynagrodzenia w swoim miejscu pracy w przypadku ich nieobecności, co w praktyce oznacza udział w kilkutygodniowych ćwiczeniach, a nie tylko alarmowe sprawdzanie możliwości mobilizacyjnych. Ponadto, wręczający powołania są zobowiązani bezwzględnie dostarczyć dokumenty nawet w przypadku nieobecności obywatela, pozostawiając je w skrzynce pocztowej w miejscu zamieszkania. Ludność jest również informowana o powołaniach drogą telefoniczną. Podobne wezwania rezerwistów odbywają się w obwodzie pskowskim, w zachodniej Rosji. Łącznie, powołania mają objąć około 100.000 rezerwistów SZ FR.

Okręgi wojskowe w Rosji: Zachodni (niebieski), Południowy (brązowy), Centralny (zielony) i Wschodni (pomarańczowy). / Wikimedia Commons.

?Zapad-2017?

Według mediów rosyjskich, wezwania mają związek z nadchodzącymi rosyjsko-białoruskimi ćwiczeniami wojskowymi ?Zapad-2017?, które odbędą się w dniach 14-20 września br. we wspomnianym obwodzie kaliningradzkim oraz na terytorium Białorusi. Oficjalnie, według Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, w manewrach weźmie udział ok. 12.700 żołnierzy, w tym 3.000 z Rosji, 700 sztuk wyposażenia wojsk lądowych oraz 25 samolotów i śmigłowców.

Jednak według Sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Ołeksandra Turczynowa, w rzeczywistości liczby te zostały znacznie zaniżone przez Kreml i oczekuje się udziału nawet 230.000-240.000 żołnierzy z obu państw, ponad 10.000 sztuk wyposażenia wojsk lądowych, ok. 100 statków powietrznych i ok. 40 okrętów nawodnych i podwodnych, a czas i zasięg obejmie dwa miesiące manewrów na prawie całym terytorium Zachodniego i Południowego Okręgu Wojskowego FR, Białorusi, okupowanego Krymu, wzdłuż granic Ukrainy, a także na Morzu Śródziemnym i w Syrii. Z kolei brytyjski dziennik The Guardian, powołując się na szacunki zachodnich analityków, twierdzi że w ćwiczeniach może wziąć udział około 100.000 żołnierzy z obu państw.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Michał Dworczyk, poinformował radiową Jedynkę, że Polska uważnie monitoruje sytuację na wschodniej granicy państwowej, podobnie jak Sojusz Północnoatlantycki. Dworczyk uważa ponadto, że Rosja może nie wycofać wszystkich sił i środków z Białorusi po zakończeniu ćwiczeń. Podobne obawy wyraził litewski minister obrony, Raimundas Karoblis. Urzędnik uważa, że uczestnicy manewrów mogą symulować działania zbrojne przeciwko członkom NATO, leżącym na jego wschodniej flance.

Wezwanie rezerwistów SZ FR na ćwiczenia w związku z manewrami „Zapad-2017”. / fot. kgd.ru

Źródła:

kgd.ru: ?????????????? ??????? ??????? ???????? ?? ??????? ????? ??-?? ?????? ??????-2017?

rnbo.gov.ua: Oleksandr Turchynov: ?Zapad-2017? ? reality and threats

Czytaj także:

Rosja: Ćwiczenia Wojsk Rakietowych Strategicznego Przeznaczenia przy granicy z Chinami

Rosja potwierdza rozmieszczenie rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim

Rosja: W ćwiczeniach obrony cywilnej weźmie udział ponad 40 mln ludzi

Zarządzanie zasobami ludzkimi na potrzeby wojska

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.