Pierwszy japoński przemiennopłat MV-22B Osprey Block C. / fot. Paul Lawrence Braymen.

Zaprezentowano pierwszy zmiennowirnikowiec MV-22B Osprey dla Japonii

W dniu 24 sierpnia br. w Teksasie sfotografowano pierwszy z siedemnastu zamówionych przez Japońskie Lądowe Siły Samoobrony (JGSDF) zmiennowirnikowców MV-22B Osprey Block C. Japonia będzie pierwszym eksportowym użytkownikiem tych maszyn na świecie.

Amarillo, Teksas, USA. / Wikimedia Commons.

W czwartek, 24 sierpnia br. w zakładach Bell Helicopter Amarillo Assembly Center, w Amarillo (Teksas). sfotografowano pierwszy z siedemnastu zamówionych przez Japońskie Lądowe Siły Samoobrony (Rikuj? Jieitai; JGSDF) zmiennowirnikowców MV-22B Osprey Block C. Zdjęcie autorstwa Paula Lawrence’a Braymena przedstawia maszynę w japońskich barwach i kamuflażu z charakterystycznym emblematem czerwonego, wschodzącego słońca, które wyróżnia statki powietrzne tego kraju. Według dostępnych informacji, prezentowany prototyp wykonywał próbny rozruch silników, przed planowanym oblotem, który jest oczekiwany w przyszłym tygodniu.

Japonia otrzymała zgodę od amerykańskiego Dowództwa Systemów Powietrznych (Naval Air Systems Command; NAVAIR) na zakup 17 MV-22B Osprey Block C w ramach procedury Foreign Military Sales (FMS) w dniu 15 lipca 2015 roku. Wcześniej sprzedaż zatwierdził Departament Stanu USA. Jest to wariant analogiczny do tego, używanego przez amerykański Korpus Piechoty Morskiej (USMC)(czytaj więcej: Ospreye dla Japonii).

Japończycy mają je otrzymać wraz z pakietem części zamiennych, wyposażeniem dodatkowym oraz wsparciem szkoleniowym i logistycznym, zawierającym: 40 silników Rolls Royce AE1107C, 40 systemów ostrzegających o odpaleniu rakiet AN/AAR-47 i układów samoobrony AN/ALE-47, wykrywaczy opromieniowania przez radar AN/APR-39, systemów GPS, identyfikatorów IFF (?swój-obcy?), 80 par gogli noktowizyjnych oraz oprogramowanie Joint Mission Planning System (JMPS).

Dostawy pierwszych pięciu egzemplarzy mają zostać zrealizowane do czerwca 2018 roku. Produkcją kadłubów zajmują się zakłady Boeinga w Ridley Park w Pensylwanii, a montaż końcowy zmiennowirnikowców zostanie zrealizowany w zakładach Bell Helicopter w Amarillo.

Jeśli chodzi o zakres zadań do jakich zostaną przeznaczone w Japonii, to odbiorca oczekuje wykorzystywać je na wypadek usuwania skutków katastrof humanitarnych i naturalnych, a także wsparcia zadań amfibijnych, w tym technik helocastingu (przerzucenia niewielkich pododdziałów do rejonu wykonania zadania na przykład celem uchwycenia przyczółka ? przyp. red.) podczas zwiększonej interoperacyjności z siłami amerykańskimi (zarówno USMC, jak i USAF, które jako jedyne użytkują tego typu maszyny).

Bell-Boeing V-22 Osprey (z ang. rybołów) jest to wielozadaniowy samolot pionowego startu i lądowania (VTOL), zwany zmiennowirnikowcem, produkcji amerykańskiej. Został zaprojektowany do wykonywania misji, do których zazwyczaj stosowano śmigłowce, ale o zasięgu samolotu z napędem turbośmigłowym. Przezbrojenie pierwszych amerykańskich jednostek rozpoczęło się w 1999 roku, kiedy to maszyny oznaczone jako MV-22B trafiły do dywizjonu szkolno-treningowego VMMT-204 Korpusu Piechoty Morskiej (USMC). W 2005 roku rozpoczęło się przezbrajanie jednostek operacyjnych, które wycofywały używane dotychczas średnie śmigłowce transportowe Boeing CH-46 Sea Knight. Jeśli chodzi o uzbrojenie, to obecnie eksploatowane przez USMC Osprey?e w wariancie MV-22B są wyposażone w sześciolufowe działko systemu Gatlinga GAU-17/A kal. 7,62 mm, a także uniwersalny karabin maszynowy M240 kal. 7,62 mm lub wielkokalibrowy karabin maszynowy M2 Browning kal. 12,7 mm (oba można łatwo zdemontować z maszyny).

Pierwszy japoński zmiennowirnikowiec MV-22B Osprey Block C. / fot. Paul Lawrence Braymen.

Źródło:

theaviationist.com: Here Is Japan?s First V-22: The First Osprey Tilt-Rotor Aircraft For A Military Outside Of The U.S.

Czytaj także:

Japonia: Projekt nowego niszczyciela rakietowego wybrany

Japonia: Testy nowej ponaddźwiękowej rakiety przeciw-okrętowej XASM-3 [WIDEO]

Japonia odebrała pierwszy myśliwiec F-35A Lightning II [ZDJĘCIA + WIDEO]

Wypadek amerykańskiego zmiennowirnikowca MV-22B Osprey w Japonii

US Marines testuje ciężkie uzbrojenie dla Osprey?ów

Helocasting z Ospreya [WIDEO]

Bell ujawnił projekt bezzałogowego zmiennowirnikowca V-247 Vigilant [ZDJĘCIA]

Katastrofa zmiennowirnikowca AgustaWestland AW609

Pierwszy kadłub dla V-280 Valor ukończony

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.