For. Screen YouTube.

Zatopienie fregaty typu OHP w czasie RIMPAC 2016 [WIDEO]

W ramach zadania SINKEX (Sinking Exercise), będącego częścią 25. międzynarodowych ćwiczeń morskich Rim of the Pacific (RIMPAC) 2016, okręty amerykańskie, południowokoreańskie i australijskie używając uzbrojenia rakietowego i torped zatopiły ex-amerykańską fregatę rakietową USS Thach (FFG-43), typu Oliver Hazard Perry.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

W dniu 14 lipca br. w ramach scenariusza zatopienia wrogiego okrętu wojennego nazwanego jako SINKEX (Sinking Exercise) w odległości 102 km (55 Mm) na północ od hawajskiej wyspy Kaua?i, okręty wojenne z USA, Korei Płd. i Australii ostrzelały okręt-cel, który stanowiła ex-amerykańska fregata rakietowa USS Thach (FFG-43), typu Oliver Hazard Perry.

Ex-fregata została trafiona dwoma rakietami przeciw-okrętowymi oraz dwoma torpedami, a mimo to nadal utrzymywała się na wodzie, lecz w końcu zatonęła na głębokości 4.572 metrów p.p.m. o godz. 7:25 czasu lokalnego (GMT-10).

Zastępca ćwiczenia RIMPAC 2016, kanadyjski wiceadm. Scott Bishop powiedział, że epizod SINKEX to ogromne wydarzenie dla wszystkich jednostek, które w nim uczestniczyły, gdyż mogły prowadzić ogień do prawdziwego celu, co jest niezwykle rzadkie.

Według US Navy, zatopiona fregata nie będzie stanowić zagrożenia dla środowiska naturalnego, gdyż z okrętu skrupulatnie usunięto wszelkie śmieci i toksyczne substancje (z akumulatorów, kondensatorów i transformatorów), a także oczyszczone rurociągi i zbiorniki. Miejsce zatopienia jednostki wybrała federalna Agencja Ochrony Środowiska (Environmental Protection Agency; EPA), które zostało specjalnie przygotowane pod jej nadzorem.

RIMPAC 2016 zostały zainaugurowane w dniu 5 lipca br. w morsko-lotniczej bazie Pearl Harbour-Hickam (Joint Base Pearl Harbor?Hickam; JBPHH) na Hawajach i potrwają do 4 sierpnia br. Bierze w nich udział 45 okrętów nawodnych i 5 podwodnych, ponad 200 statków powietrznych oraz łącznie 25.000 oficerów, marynarzy i lotników z 26 państw (czytaj więcej: RIMPAC 2016 wystartował).

USS Thach (FFG-43) weszła do służby w dniu 17 marca 1984 roku, natomiast wycofano ją z linii w dniu 1 listopada 2013 roku. Historia przebiegu służby jednostki dostępna jest pod linkiem: FFG-43 History

Czytaj także:

Marines przetestowali bezzałogowe pojazdy MUTT i MAARS [ZDJĘCIA+WIDEO]

Pierwsza misja USS Coronado (LCS 4)

Ostatnia fregata typu OHP wycofana z US Navy

Polscy marynarze oddadzą krew poszkodowanym w katastrofie kolejowej we Włoszech

Fregata rakietowa ORP ?Gen. T. Kościuszko? wyruszyła na Morze Egejskie [ZDJĘCIA]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.