RENEGADE KAPER '13 / wpolityce.pl
RENEGADE KAPER '13 / wpolityce.pl

Zawyją syreny ? ćwiczenie – RENEGADE/SAREX-17/I

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w dniach 6-8 czerwca w ramach ćwiczenia RENEGADE/SAREX-17 zostaną przeprowadzone próby działania elementów systemu ostrzegania i alarmowania ludności. Sygnały będą alarmować o potencjalnym zagrożeniu z powietrza, tudzież ataku terrorystycznego przy wykorzystaniu porwanego statku powietrznego.

 

Zgodnie z obowiązującymi procedurami w Warszawie zostanie nadany trzyminutowy modulowany sygnał akustyczny, zaś odwołanie alarmu nastąpi poprzez nadanie sygnału ciągłego, trwającego 3 minuty. Czerwcowe manewry to kolejna edycja cyklicznych ćwiczeń tego rodzaju. Celem ćwiczenia jest jest zgrywanie Sił Zbrojnych RP z systemem pozamilitarnym w sytuacji zagrożenia terrorystycznym z powietrza jak również prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczej w obszarze morskim i lądowym. W ćwiczeniu organizowanym przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych bierze udział także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Zadanie ostrzegania i alarmowania ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt. Syreny alarmowe są częścią systemu ostrzegania i alarmowania, a ich celem jest ostrzeganie ludności  w sytuacjach rzeczywistego zagrożenia. Dlatego też konieczne są regularne testy tego systemu. Inną kwestią jest jednak kwestia edukacji społeczeństwa w tym zakresie. Poniżej prezentujemy grafikę z obowiązującymi sygnałami alarmowymi i komunikatami ostrzegawczymi.

Obowiązujące sygnały ostrzegania i alarmowania ludności / http://www.rembertow.waw.pl/

Obowiązujące sygnały ostrzegania i alarmowania ludności / http://www.rembertow.waw.pl/

 

Czytaj także: 

ĆWICZENIA MIĘDZYRESORTOWE ?RENEGADE? I ?SAREX?

UDZIAŁ SIŁ ZBROJNYCH RP W ZARZĄDZANIU KRYZYSOWYM

 

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.