F/A-18C Hornet, należące do 3. Skrzydła Marines. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Zderzenie w powietrzu dwóch myśliwców F/A-18C Hornet Korpusu Piechoty Morskiej

W dniu 9 listopada br. w pobliżu San Diego (Kalifornia) doszło do kolizji w powietrzu dwóch jednomiejscowych myśliwców F/A-18C Hornet, należących do amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej (USMC).

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

Zgodnie z oświadczeniem dowództwa bazy lotniczej MCAS Miramar, dwa myśliwce F/A-18C Hornet, należące do 3. Skrzydła Marines (3rd Marine Aircraft Wing; 3rd MAW) zderzyły się w powietrzu o godz. 11:43 czasu lokalnego (UTC-8) w dniu 9 listopada br. podczas wykonywania rutynowych lotów ćwiczebnych.

Jeden z pilotów bezpiecznie katapultował się z samolotu i wezwał pomoc o godzinie 12:11. Pilot został podjęty z wody przez służby poszukiwawczo-ratunkowe (search and rescue; SAR) z lotniskowca USS Carl Vinson (CVN-70) o godz. 12:41. Drugi pilot bezpiecznie wylądował w bazie lotniczej Marynarki Wojennej North Island (Naval Air Station North Island). Obaj piloci są w stanie stabilnym i zostali przewiezieni do szpitala, gdzie poddano ich obserwacji. W sprawie przyczyny katastrofy wszczęto śledztwo.

Niecałe dwa tygodnie wcześniej doszło do dwóch incydentów z innymi maszynami USMC. W dniu 27 października br. w bazie MCAS Beaufort w Karolinie Południowej doszło do pożaru myśliwca wielozdaniowego 5. generacji F-35B Lightning II, gdy nastąpił wybuch w komorze uzbrojenia (czytaj więcej: Pożar myśliwca F-35B Korpusu Piechoty Morskiej). Dwa dni wcześniej w ośrodku szkoleniowym MCAGCC nieopodal Twentynine Palms w Kalifornii rozbił się F/A-18C Hornet (czytaj więcej: Katastrofa F/A-18C Hornet w Kalifornii).

Źródła:

news.usni.org: Two Marine Hornets Crash In Training Mission; Both Pilots In Stable Condition

Twitter via @MCASMiramarCA

Czytaj także:

Okinawa: Katastrofa amerykańskiego Harriera

Katastrofa F/A-18C w Kalifornii

Kalifornia: Katastrofa treningowej wersji samolotu U-2

Katastrofa dwóch myśliwców Super Hornet nieopodal wybrzeża Karoliny Północnej

Katastrofa F/A-18A Hornet w Nevadzie

Katastrofa amerykańskiego Horneta w Wielkiej Brytanii

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.