Lockheed Martin F-16E/F Block 60 Desert Falcon. (globalmilitaryreview.blogspot.com/)

ZEA zainteresowane amunicją JDAM

Departament Stanu zdecydował w sprawie potencjalnej sprzedaży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ramach amerykańskiego programu Foreign Military Sales wspólnej amunicji ataku bezpośredniego (w skrócie JDAM), w tym powiązanych urządzeń, części i wsparcia logistycznego.

Departament Stanu zdecydował w sprawie potencjalnej sprzedaży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ramach amerykańskiego programu Foreign Military Sales wspólnej amunicji ataku bezpośredniego (w skrócie JDAM), w tym powiązanych urządzeń, części i wsparcia logistycznego. Amerykańska agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA) powiadomiła Kongres o ewentualnej sprzedaży bomb rodziny JDAM w dniu 4 listopada 2015 roku. Sprzedaż obejmie także bezpieczniki i komponenty bomb, pakiety utrzymania oraz wsparcia. Szacunkowy koszt kontraktu to 380 mln USD.

Zjednoczone Emiraty Arabskie poprosiły o zaopatrzenie w:

  • 3250 bomb GBU-31V1 (zestaw KMU-556 JDAM),
  • 3250 bomb MK-84/BLU-117,
  • 750 bomb GBU-31V3 (zestaw KMU-557 JDAM),
  • 750 bomb BLU-109,
  • 1000 bomb GBU-12.
  • 1002 bomb MK-82/BLU-111,
  • 4250 bezpieczników FMU-152,
  • 216 zestawów tylnych BSU-84 bomb GBU-24,

Sprzedaż obejmie także bezpieczniki i komponenty bomb, pakiety utrzymania oraz wsparcia. Szacunkowy koszt kontraktu to 380 mln USD.

Proponowana sprzedaż przyczynia się do realizacji polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych poprzez pomoc Zjednoczonym Emiratom Arabskim i umożliwienie temu krajowi pozostawania aktywnym członkiem koalicji w ramach operacji Inherent Resolve (OIR), której celem jest pokonanie Państwa Islamskiego (ISIS) i koalicji na czele z Arabią Saudyjską, która walczy o przywrócenie legalnego rządu w Jemenie. Jak donosi DSCA ta amunicja wspomoże kluczowego partnera (Zjednoczone Emiraty Arabskie), które pozostają ważnym elementem utrzymania stabilności politycznej i rozwoju Bliskiego Wschodu.

Sprzedaż zapewni dodatkową amunicje precyzyjnego rażenia, która sprosta obecnym zagrożeniom. Zjednoczone Emiraty Arabskie kontynuują wsparcie sił amerykańskich stacjonujących wbazie lotniczej Al Dhafra i odgrywa istotną rolę we wspieraniu amerykańskich interesów regionalnych. Zjednoczone Emiraty Arabskie stały się cenionym i aktywnym członkiem operacji Iraqi Freedom (OIF), operacji Enduring Freedom (OEF), Unified Protector (OUP) a teraz jest cenionym partnerem w działaniach koalicji w ramach operacji Inherent Resolve (OIR).

Kontrakt nie zmieni równowagi militarnej w regionie. Lista głównych wykonawców zostanie ustalona w trakcie procesu kontraktowania. Z dostępnym publicznie informacji wynika, że nie zawarto żadnej umowy offsetowej w związku z tą potencjalną sprzedażą uzbrojenia.

Realizacja tej sprzedaży wymagać będzie okresowych przeglądów zarządzania programem (Program Management Reviews) w Stanach Zjednoczonych lub w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W wyniku podpisania kontraktu nie dojdzie do potrzeby wysłania do ZEA przedstawicieli rządu USA lub wykonawców. Sprzedaż nie będzie miała także żadnego wpływu na amerykańską gotowość obronną. Anons DSCA o potencjalnej sprzedaży jest wymagany przez prawo panujące w Stanach Zjednoczonych i nie oznacza, że dojdzie do transakcji.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.