Wyrzutnie rakiet baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MIM-104 Patriot. / Wikimedia Commons

Zestawy Patriot trafią do Wojska Polskiego?

Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz poinformował, że nastąpił przełom w rozmowach producentem zestawów Patriot, amerykańską firmą Raytheon Company.

W dniu 4 lipca br. szef polskiego MON poinformował, że w ramach realizowanego programu „Wisła” na przeciwlotnicze i przeciwrakietowe zestawy rakietowe średniego zasięgu dla Wojska Polskiego, amerykańska firma Raytheon Company, producent zestawów MIM-104 Patriot, zgodziła się, iż ponad 50 proc. wydatków będzie realizowanych przez dotychczasowe polskie podmioty gospodarcze przemysłu zbrojeniowego:

W związku z tym podpisujemy list intencyjny, który sprawia, że najbardziej prawdopodobnym przedsiębiorstwem i stroną, która będzie realizowała polski system obrony przeciwrakietowej, będzie przedsiębiorstwo Raytheon i rząd amerykański, z którym zawrzemy umowę ? powiedział Macierewicz.

Minister dał do zrozumienia, że strona polska uzyskała przełom w rozmowach, a zobowiązanie strony amerykańskiej jest tutaj fundamentem zmiany, na której nam zależało.

Ponadto, Raytheon i Polska Grupa Zbrojeniowa SA (PGZ SA) ogłosiły podpisanie listu intencyjnego w sprawie rozszerzenia współpracy. Prezes Zarządu PGZ SA Arkadiusz Siwko ocenił, że podpisany dokument umożliwi Polskiej Grupie Zbrojeniowej wejście w globalną sieć dostaw firmy Raytheon, co daje szansę na m.in. transfer technologii i udział w budowie tarczy antyrakietowej. Warto zauważyć, że William Schmeider, prezes Raytheon International Inc. Europe, zaproponował PGZ SA opracowanie niskokosztowego pocisku LCI (Low Cost Interceptor).

Pod koniec marca br., John P. Baird, wiceprezes ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę w spółce Raytheon Integrated Defense Systems zapewnił, że jeśli rząd w Warszawie wybierze ich produkt w ramach programu „Wisła”, to baterie systemu w wersji Patriot PAC-3+ zostałyby dostarczone Wojsku Polskiemu w ciągu nawet 24 miesięcy (czytaj więcej: Baterie Patriot dla Polski w 2 lata?).

MIM-104 Patriot by Ralph1989

MIM-104 Patriot by Ralph1989

Czytaj także:

Dodatkowa wyrzutnia Patriot w Korei Południowej

Saudyjski Patriot przechwycił rakietę balistyczną z Jemenu

Belgia kupi baterie Patriot?

Amerykański Patriot na ćwiczeniach w Polsce

Hiszpania utrzyma baterie Patriot w Turcji

Holandia stawia na system Patriot

Fakty i mity o systemie Patriot dla Polski

Japonia zakończyła rozmieszczanie baterii Patriot

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.