AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile). / Wikimedia Commons.

Zgoda Departamentu Stanu USA na sprzedaż Polsce 70 rakiet JASSM-ER

W dniu 28 listopada br. amerykańska Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) poinformowała, że Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 70 taktycznych lotniczych pocisków manewrujących AGM-158B JASSM-ER o zasięgu ponad 926 kilometrów. Warto zauważyć, że to prawie dwukrotnie większa liczba rakiet, niż mówiły wcześniejsze doniesienia medialne.

W poniedziałek 28 listopada br. na stronie amerykańskiej Agencji Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego (Defense Security Cooperation Agency; DSCA) pojawiła się informacja, że Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 70 taktycznych lotniczych pocisków manewrujących AGM-158B JASSM-ER o wydłużonym zasięgu ponad 926 kilometrów w ramach programu FMS (Foreign Military Sales).

Szacunkowy koszt 70 rakiet JASSM-ER przeznaczonych na uzbrojenie myśliwców wielozadaniowych F-16C/D Block 52+, obsługi, wyposażenia i szkolenia to ok. 200 mln USD (ponad 830 mln PLN). Oprócz bojowych rakiet, strona polska otrzyma dwa pociski do testów w powietrzu (Flight Test Vehicles), dwa pociski do testów obciążeniowych nosiciela (Mass Simulant Vehicles), jeden pocisk do testów w powietrzu z nosicielem jako statkiem-matką (Flight Test Vehicle ? Captive Carry), trzy pociski do prób wystrzelenia (Separation Test Vehicles), dwa symulatory uzbrojenia, plan operacyjny modernizacji F-16C/D Block 52+ jako nosiciela, integrację rakiet z nosicielem, kontenery do ich przechowywania, części zamiennie i narzędzia, wyposażenie do testów i wsparcia, dokumentację techniczną, szkolenie obsługi technicznej oraz inne elementy programu logistycznego.

Jak podkreśla komunikat DSCA, proponowana sprzedaż Polsce rakiet JASSM-ER przyczyni się do wzmocnienia polityki zagranicznej kraju, ale także celów bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i sojuszników z NATO. Polska nadal jest bowiem ważnym motorem stabilności politycznej i rozwoju gospodarczego w Europie Środkowej. Proponowana sprzedaż wzmocni także bieżące zdolności i przeciwdziałanie przyszłym zagrożeniom dla Polski ze strony lotniczych i lądowych środków uzbrojenia przeciwnika. Pozwoli na zwiększenie zdolności przeprowadzenia ataku powietrze-ziemia i swojego udziału w przyszłych operacjach wojskowych NATO. Komunikat podkreśla również, że rakiety nie zmienią podstawowego układu sił w regionie.

Głównym wykonawcą zlecenia będzie Lockheed Martin, nie są znane natomiast żadne umowy offsetowe związane ze sprzedażą, a realizacja nie potrzebuje dodatkowej zgody przedstawicieli rządu USA ani przedstawicieli producenta w Polsce.

Fot. Lockheed Martin.

Fot. Lockheed Martin.

Na początku listopada br. Dziennik Gazeta Prawna informował, że polski rząd zamierza podpisać do końca 2016 roku kontrakt na dostawy 40 rakiet JASSM-ER (czytaj więcej: DGP: Polska kupi 40 rakiet JASSM-ER dla F-16 Jastrząb), więc informacja o prawie dwukrotnie większej ich liczbie jest zaskakująca.

Przypomnijmy, że Wojsko Polskie kupuje także 40 rakiet tego typu o krótszym zasięgu (370 kilometrów), oznaczonych jako AGM-158A JASSM. W październiku 2014 roku, po ponad roku negocjacji Kongres USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce rakiet w ramach programu FMS, a w dniu 15 września ubiegłego roku Lockheed Martin otrzymał zgodę na ich dostarczenie Polsce (w tym dwóch szkolnych pocisków AGM-158A oraz kolejnych dwóch do przeprowadzenia prób certyfikacyjnych ? przyp. red.) w ramach kontraktu o wartości około 250 mln USD wraz z pakietem modernizacyjnym dla samolotów F-16C/D Block 52+ (czytaj więcej: Lockheed Martin dostał zgodę na sprzedaż Polsce rakiet JASSM). Z kolei w lutym br. amerykański koncern otrzymał kontrakt na integrację polskich myśliwców z tymi rakietami (czytaj więcej: Lockheed Martin zintegruje pociski JASSM z polskimi F-16).

JASSM

JASSM-ER. / Fot. USAF.

AGM-158B JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range) jest taktycznym lotniczym pociskiem manewrującym o obniżonej wykrywalności (stealth) i wydłużonym zasięgu do ponad 926 kilometrów (oficjalnie), zaprojektowanym do zwalczania celów punktowych spoza zasięgu obrony przeciwlotniczej przeciwnika. Rakieta jest wyposażona w głowicę penetrującą WDU-42/B z materiałem wybuchowym AFX-757 o masie 454 kg, a napęd stanowi silnik odrzutowy Teledyne CAE J402-CA-100 o ciągu 3,0 kN. Rakieta porusza się z prędkością poddźwiękową i naprowadza się na cel bezwładnościowo, za pomocą nawigacji GPS i termowizji.

W Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF) pociski AGM-158A JASSM oraz AGM-158B JASSM-ER są na wyposażeniu bombowców B-1B Lancer, B-2A Spirit, B-52H Stratofortress oraz myśliwców F-16 Fighting Falcon i F-15E Strike Eagle. Oprócz USA, użytkownikiem wersji A jest także Finlandia (F/A-18C/D Hornet) oraz Australia (F/A-18C/D Hornet i F/A-18E/F Super Hornet). Lockheed Martin jak dotąd wyprodukował łącznie około 1.700 seryjnych pocisków.

Źródło: dsca.mil: Poland ? JASSM-ER with Support

Czytaj także:

Polskie Kły ? Cz. III. JASSM

Inspektorat Uzbrojenia zamawia naboje ćwiczebne dla myśliwców F-16

Uzbrojenie dla polskich F-16 od USA, Izraela oraz Turcji

Radar typu AESA dla polskich F-16?

Inspektorat Uzbrojenia poszukuje nowego uzbrojenia dla F-16

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.