Zmarł cichociemny ?Sadyba?

W wieku 94 lat zmarł wczoraj w Warszawie major Alojzy Józekowski, ?Sadyba?, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i cichociemny. 

Alojzy Józekowski urodził się 21 grudnia 1920 roku w Lewinie na Opolszczyźnie. Jak wielu przyszłych żołnierzy od najmłodzych lat działał w harcerstwie uzyskując stopień ćwika.

W czasie wojny obronnej w 1939 r.  przydzielono go do 73 Pułku Piechoty. Walczył w okolicach Sosnowca i Jędrzejowa. Udało mu się przedostać do Francji, tam skończył szkołę podoficerską. Po kapitulacji Francji w 1940 r. został ewakuowany do Wielkiej Brytanii , gdzie przydzielono go do jednej z polskich jednostek wojskowych. Zgłosił się do służby w kraju.Po przeszkoleniu konspiracyjnym w wywiadzie został zaprzysiężony na początku 1944 roku i przeniesiony do Oddziału VI Sztabu Naczelnego Wodza, a następnie do Głównej Bazy Przerzutowej w Brindisi we Włoszech.  Do przerzucenia do Polski jednak nie doszło. ?Zbieg niefortunnych okoliczności i pogoda nie pozwalały mi skoczyć do kraju? ? wyjaśniał po latach major Józekowski.

Po zakończeniu działań wojennych Józekowski rozpoczął studia w Rzymie, które kontynuował następnie w Anglii. Pomimo niekorzystnej sytuacji jaka nastała w kraju po 1945 r., wrócił do Polski.

Po studiach pracował w przedsiębiorstwach zwiazanych z branżą górniczą i metalową. Jako emeryt był anglojęzycznym przewodnikiem po Warszawie, Beskidach, Tatrach.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=CvZG8Wce7bY&w=560&h=315]

Alojzy Józekowski był członkiem założycielem Towarzystwa Przyjaciół Śląska. W 2008 roku wystąpił w filmie ?My, cichociemni. Głosy żyjących?. Aktywnie działał w organizacjach kombatanckich. Uczestniczył w organizowanych przez JW GROM dorocznych Zjazdach Cichociemnych w Warszawie.

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.