Zmarł Otto Carius, jeden z największych asów Panzerwaffe

Jeden z najskuteczniejszych czołgistów w historii, mający na swoim koncie około 150 radzieckich wozów bojowych, zmarł 24 stycznia 2015 roku po krótkiej chorobie. Miał 92 lata.

Carius urodził się 27 maja 1922 roku w Zweibrucken. W Wehrmachcie służył od 1940 roku, a pierwsze doświadczenia wojenne zdobył w czasie operacji „Barbarossa”. W tamtym okresie był ładowniczym w czołgu lekkim Panzer 38(t).

Najsławniejszy okres w życiu Cariusa zaczął się w 1943 roku, kiedy ukończył on kurs oficerski i został przydzielony do 502. Batalionu Ciężkich Czołgów, operującego w rejonie Leningradu. Dowodząc wozem typu Tiger I, Carius odniósł prawdopodobnie około 100 – 150 zwycięstw nad czołgami i innymi pojazdami bojowymi Armii Czerwonej. Swoją najsławniejszą akcję przeprowadził 22 lipca 1944 roku koło wsi Malinawa na terenie dzisiejszej Łotwy. Wspólnie z porucznikiem Kerscherem w ciągu około 20 minut zniszczył 17 czołgów wroga, w tym nieznany wcześniej czołg ciężki (był to IS1 lub IS2).

Otto Carius/ Źródło: Wikimedia

Otto Carius/ Źródło: Wikimedia

Pod koniec 1944 roku Carius został przeniesiony do nowo utworzonego 512. Batalionu Ciężkich Niszczycieli Czołgów, wyposażonego w wozy Jagdtiger. W marcu 1945 roku został z nim wysłany na front zachodni, gdzie nie odniósł już większych sukcesów. 15 kwietnia poddał się żołnierzom Armii USA.

W czasie trwającej pięć lat służby Carius był kilkakrotnie ranny, zdobył też liczne odznaczenia za odwagę, w tym Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego z Liśćmi Dębu. Po wojnie studiował farmację na Uniwersytecie w Heidelbergu. W 1956 założył aptekę „Tiger Apotheke”, którą prowadził do 2011 roku. Napisał także książkę „Tygrysy w błocie”, w której opisał swoje wojenne doświadczenia.