Szkolenie spadochronowe cichociemnych w Wielkiej Brytanii. / Źródło: NAC (Narodowe Archiwum Cyfrowe), sygn. 37-550-5.

Zmarł por. Stanisław Skowroński „Widelec”, jeden z dwóch ostatnich żyjących Cichociemnych

Jak poinformowała Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, w dniu 20 kwietnia br. w wieku 97 lat w Argentynie zmarł jeden z dwóch ostatnich żyjących Cichociemnych, porucznik Stanisław Skowroński ps. „Widelec”.

Stanisław Skowroński urodził się w dniu 13 listopada 1919 roku w Horodence (obecnie obwód iwanofrankowskim na Ukrainie). We wrześniu 1939 roku nie został zmobilizowany, lecz w dniu 22 kwietnia 1941 roku wcielono go przymusowo do Armii Czerwonej, gdzie służył w 55. Pułku Piechoty Zmotoryzowanej. W marcu 1942 roku wstąpił do Armii Andersa. Ukończył szkołę podchorążych, a we wrześniu 1942 roku przeniesiono go do Wielkiej Brytanii, gdzie został przydzielony do Sekcji Dyspozycyjnej Naczelnego Wodza.

>>>> Cichociemni ? elita Polski Walczącej <<<<

Po konspiracyjnym przeszkoleniu w łączności radiowej został zaprzysiężony w dniu 10 lipca 1943 roku w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza. Zrzutu dokonano w nocy z 21 na 22 września 1943 roku w ramach operacji pod kryptonimem ?Neon 5? dowodzonej przez por. naw. Władysława Krywdy. Skowroński dostał przydział do Oddziału V Łączności sztabu Komendy Głównej AK: służył w batalionie ?Iskry? na stanowisku radiotelegrafisty. W kwietniu 1944 roku został skierowany do Oddziału V sztabu Okręgu Wilno AK, gdzie służył jako dowódca plutonu radiołączności (radiostacje nr 18 i 20).

Porucznik Stanisław Skowroński ps. „Widelec”. / Źródło: Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

Po okrążeniu przez Armię Czerwoną został aresztowany i wywieziony do obozu w głąb ZSRR do Zagłębia Donieckiego. Uciekł z obozu i w październiku 1945 roku dostał się do Warszawy, a następnie do Głogówka. Zagrożony aresztowaniem przez UB uciekł wraz z żoną przez zieloną granicę do Czechosłowacji i Niemiec.

Osiedlił się w Río Ceballos w prowincji Córdoba (Argentyna), gdzie prowadził własne przedsiębiorstwo i sprawował funkcję przewodniczącego lokalnego oddziału Związku Polaków. W 2009 roku odwiedził Polskę.

Cześć Jego Pamięci! Redakcja portalu Nowa Strategia łączy się w bólu z Rodziną porucznika.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.