fot. Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (prezydent.pl)

Zmarł gen. Emil Stefan Mentel – uczestnik kampanii wrześniowej, walk o Tobruk i Monte Cassino

Z przykrością informujemy, że w wieku 103 lat w Sacramento zmarł Emil Mentel. Był on kawalerzystą, który walczył w kampanii wrześniowej, był żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i uczestnikiem walk o Tobruk, który przeszedł cały szlak bojowy w kampanii włoskiej 2. Korpusu. Odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Emil Stefan Mentel urodził się 26 października 1916 roku w Czańcu. Po zdaniu matury w bielskim gimnazjum ukończył najpierw (1936 – 1937) Szkołę Podchorążych Rezerwy Kawalerii, a następnie Szkołę Podchorążych Kawalerii (rocznik 1938 – 1939) z przydziałem do 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w Warszawie. To właśnie z tym pułkiem wziął udział w kampanii polskiej 1939 roku. Udało mu się uniknąć niewoli, wrócił do Żywca i ukrywał się w leśnictwie Sopotnia. 1 kwietnia 1940 r. wyruszył na nartach na Węgry, z zamiarem wstąpienia do Armii Polskiej we Francji. Po dotarciu do Budapesztu, wysłany został, do Jugosławii, a stamtąd trafił do Syrii. Wstąpił tam do Dywizjonu Rozpoznawczego Ułanów w którym został dowódcą plutonu w szwadronie konnym. Brał udział w walkach w walkach o Tobruk oraz kampanii libijskiej. Następnie z Pułkiem Ułanów Karpackich przeszedł cały szlak bojowy II Korpusu Polskiego walcząc od Monte Cassino poprzez Ankonę, Linię Gotów, Apenin Emiliański, aż do wyzwolenia Bolonii. Wojnę zakończył w stopniu Rotmistrza, jako dowódca 1 szwadronu Pułku Ułanów Karpackich.

Po zakończeniu II wojny światowej pozostał na emigracji. W Szkocji ukończył rozpoczęte jeszcze przed wojną studia, a w 1951 roku udał się do Rodezji, gdzie przez ponad 30 lat prowadził farmę. Podczas wojny rasowej w Rodezji w latach 1973 – 1980 sprawował funkcję oficera Obrony Cywilnej. Był także prezesem Polonii w Rodezji. W 1988 roku po przewrocie politycznym, utracie farmy i całego dobytku wyjechał do USA i osiedlił się wraz  z rodziną  w Kalifornii. Mimo podeszłego wieku zajmował się hodowlą koni, które towarzyszyły mu przez całe życie. Przez wszystkie lata emigracji utrzymywał stały kontakt z Polską oraz prowadził szeroką działalność publicystyczną pisząc wiele artykułów do „Ułana Karpackiego”, „Przeglądu Kawalerii i Broni Pancernej” i innych branżowych czasopism. Autor wspomnień „W pogoni za wolnością”, wielokrotny uczestnik zjazdów Kawalerzystów II RP który zebrał unikatowe fotografie z całego szlaku bojowego Pułku Ułanów Karpackich.

W 2008 roku mianowany został (na wniosek Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej) do stopnia pułkownika w stanie spoczynku. Rok później uczestniczył w warszawskich obchodach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.  W 2011 roku otrzymał z rąk konsula polskiego w Los Angeles Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Inicjator odsłonięcia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, tablicy pamiątkowej poświęconej poległym Ułanom Karpackim. Tablicę odsłonięto 1 września 2012 roku z udziałem ostatnich żyjących kombatantów tego walecznego pułku

W ubiegłym roku pułkownik Emil S. Mentel został mianowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na stopień generała brygady. Uroczystość wręczenia tego aktu odbyła się w październiku 2018 w USA.

Generał brygady Emil S. Mentel odznaczony był m. in. Orderem Wojennym Virtuti Militari (kl. V), dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino, brytyjskim Military Cross, Gwiazdą Afryki, Gwiazdą Italii, Medalem 1939-1945,  brytyjskim Defence Medal i Medalem Pro Patria oraz wieloma innymi medalami i wyróżnieniami.

Gen. bryg.  Emil S. Mentel zmarł w Sacramento 27 lutego 2019 roku.

Cześć Jego Pamięci!

 

 

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.