Tu-95MSM Dubna, nr rejestracyjny RF-94122, nr boczny 20 red. / Wikimedia Commons.

Zmodernizowany Niedźwiedź w służbie

Zakłady Lotnicze Aviakor z Samary dostarczyły Siłom Powietrzno-Kosmicznym Rosji (WKS) głęboko zmodernizowany bombowiec strategiczny i nosiciel rakiet manewrujących Tu-95MSM.

Dyrektor generalny samarskich zakładów, Aleksiej Gusiew powiedział, że modernizacja znacznie zwiększyła możliwości bojowe samolotu oraz warunki pracy dla załogi.

Tu-95MSM o nazwie własnej Dubna, nr rejestracyjnym RF-94122 i bocznym 20 red otrzymał nowe uzbrojenie i wyposażenie. Trwająca 3 miesiące modernizacja, obejmowała instalację zaawansowanych systemów nawigacji i komunikacji, w tym celowniczych opartych na rodzimym systemie globalnej nawigacji GLONASS.

Na zewnętrznych pylonach podskrzydłowych maszyna może przenosić do ośmiu rakiet manewrujących Raduga Ch-101/102 o zasięgu do 5.500 km. Wariant Ch-101 przenosi konwencjonalną głowicę bojową o masie 400 kg, natomiast Ch-102 termonuklearną o mocy 250 kT. Pociski są naprowadzane inercyjnie oraz za pomocą systemu GLONASS na cel z dokładnością do 5 metrów. Pocisk jest niewidzialny dla radarów, może poruszać się nawet 20 metrów nad ziemią i jest odpowiednikiem amerykańskiego AGM-129A ACM (Advanced Cruise Missile), uzbrojonego w głowicę termonuklearną W80-1 o mocy regulowanej od 5 do 200 kT i przenoszonego przez bombowce B-52H Stratofortress.

Drugi zmodernizowany do standardu Tu-95MSM bombowiec zostanie przekazany WKS jeszcze w tym roku, a w grudniu do zakładów Aviakor zostanie dostarczona trzecia maszyna, przeznaczona do prac. Oczekuje się, że flota Tu-95 (w kodzie NATO: Bear) po modernizacji pozostanie w służbie rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu do 2025 roku.

Tu-95MS. Rysunek autorstwa Ralph1989.

Tu-95MS. Rysunek autorstwa Ralph1989.

Czytaj też:

Sześć bombowców Tu-22M3M wejdzie do służby z końcem roku

Oblot rosyjskiego bombowca nowej generacji za 8 lat?

Rosja rozbuduje flotę największych bombowców strategicznych

Rosyjskie bombowce strategiczne znów nad Syrią

Rosja znów uderza w ISIS rakietami

Rosyjskie samoloty patrolowe zbliżyły się do amerykańskiego lotniskowca

Część floty B-52H bez broni nuklearnej

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.