NATO / Grafika autorstwa U.S. Army
NATO / Grafika autorstwa U.S. Army

Zniesienie cła na stal i aluminium za większe wydatki na obronność?

Amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin zasugerował, że państwa NATO mogą uniknąć płacenia cła na stal i aluminium pod warunkiem zwiększenia własnych wydatków na obronność. Jest to efekt przyjęcia przez prezydenta Trumpa nowych regulacji, przewidujących 25% cło na importowaną stal i 10% cło na importowane aluminium.

8 marca br. prezydent Donald Trump wprowadził cła na importowaną stal (25 procent) oraz aluminium (10 procent). W chwili obecnej jedynymi państwami nieobjętymi nowymi regulacjami pozostają Meksyk i Kanada, które są stronami Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu (North American Free Trade Agreement, NAFTA)1.

Każde państwo, chcące uzyskać zgodę na pominięcie uiszczenia cła na stal i aluminium musi skontaktować się z przedstawicielem ds. handlu USA Robertem Lighthizerem, jednak ostateczną decyzję podejmuje w tej sprawie prezydent. Także sekretarz handlu (Commerce Secretary) Wilbur Ross może wprowadzić pewne wyjątki w zakresie stosowania cła na konkretne produkty2.

Cła obejmą również państwa Unii Europejskiej, czyli także członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Niemniej, jak powiedział w wywiadzie dla CNBC sekretarz skarbu USA (Secretary of Treasure) Steven Mnuchin, regulacje te mogą zostać zniesione w odniesieniu do niektórych członków NATO. Warunkiem jest jednak zwiększenie wydatków na obronność do poziomu odpowiadającego 2% PKB danego państwa3.

Steven Mnuchin, sekretarz skarbu USA

Steven Mnuchin, sekretarz skarbu USA

Wydajemy 4% PKB, wielu naszych sojuszników wydaje 1% PKB i nie działa na rzecz osiągnięcia poziomu 2%, więc prezydent jest bardzo stanowczy w tej kwestii – jeżeli jesteśmy w NATO, chce się upewnić, że Sojusz otrzymuje więcej pieniędzy i że potrafi zapewnić nam wszystkim ochronę i wypełniać swoje zadania – stwierdził Mnuchin4.

Odpowiadając na pytanie reportera, czy powiązanie tak odmiennych kwestii (cła na stal i aluminium z wydatkami na obronność) budzi jakieś obawy, Mnuchin stwierdził, że prezydent Trump nie jest konwencjonalnym prezydentem, co pozwala mu osiągać rezultaty niemożliwe do uzyskania za wcześniejszych prezydentów5.

Kwestia wydatków na obronność państw NATO jest regularnie podnoszona przez amerykańską administrację i prezydenta Trumpa jeszcze od czasów kampanii wyborczej na urząd prezydenta. W maju 2017 r. prezydent Trump stwierdził, że z 29 państw członkowskich NATO zaledwie pięć (Polska, Estonia, Stany Zjednoczone, Grecja i Wielka Brytania) wydaje na obronność corocznie równowartość 2% PKB lub więcej. Zasada ta została przyjęta na szczycie NATO w Walii, pierwszym po aneksji Krymu przez Rosję. Na wprowadzenie jej w życie państwa członkowskie NATO mają czas do 2024 r6.

Wydatki na obronność państw NATO w 2016 r. (w % PKB). Opracowanie własne na podstawie: Defence Expenditure of NATO Countries (2010-2017), https://www.nato.int/cps/en/natohq/news_145409.htm, dostęp: 11.03.2018.

Wydatki na obronność państw NATO w 2016 r. (w % PKB). Czarnogóra formalnie została członkiem NATO w czerwcu 2017 r. Opracowanie własne na podstawie: Defence Expenditure of NATO Countries (2010-2017), https://www.nato.int/cps/en/natohq/news_145409.htm, dostęp: 11.03.2018.

Czytaj także:

Prezydent podpisał ustawę. Polska broń trafi w ręce sojuszników z NATO

Flanka wschodnia NATO: amerykańskie śmigłowce przybywają do Europy

Wschodnia flanka NATO: pierwszy transport wojsk amerykańskich już w Europie

Źródła:

1 Trump wprowadził cła na stal i aluminium, https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/cla-na-stal-i-aluminium-wprowadzil-je-prezydent-usa-donald-trump,820864.html, dostęp: 11.03.2018.

2 J. Boak, K. Thomas, US might tie NATO contributions to tariff exemptions, https://www.defensenews.com/news/2018/03/10/us-might-tie-nato-contributions-to-tariff-exemptions/, dostęp: 11.03.2018.

3 CNBC Transcript: U.S. Treasury Secretary Steven Mnuchin on CNBC?s ?Squawk Alley? Today, https://www.cnbc.com/2018/03/09/cnbc-transcript-u-s-treasury-secretary-steven-mnuchin-on-cnbcs-squawk-alley-today.html, dostęp: 11.03.2018.

4 Ibidem.

5 Ibidem.

6 P. Baker, Trump Says NATO Allies Don?t Pay Their Share. Is That True?, https://www.nytimes.com/2017/05/26/world/europe/nato-trump-spending.html, dostęp: 11.03.2018.

Uczestnik studiów II stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zastępca redaktora blogu "The Eagle Has Landed" poświęconemu działalności Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowej i Wschodniej. Zainteresowania: militaria, stosunki międzynarodowe.