Karbala ? film o polskim wojsku w Iraku

Przez lata bitwa o City Hall w Karbali owiana była największą wojskową tajemnicą. Historię bohaterskiego starcia polskich żołnierzy, toczących śmiertelny bój  o przetrwanie, znali jedynie nieliczni. Kulisy ich pełnej determinacji walki przedstawia najnowszy film Krzysztofa Łukaszewicza. Przedstawiamy Wam emocjonujący teaser, oficjalny plakat i kilka zdjęć z planu filmowego.

Podczas islamskiego święta Aszura w Karbali doszło do ataku na City Hall. Ten strategiczny dla irackich władz obiekt przez 4 dni broniły połączone siły polskich i bułgarskich żołnierzy. Dysponując resztkami amunicji, bez łączności z bazą prawdziwi bohaterowie wyszli z bitwy zwycięsko. ?Karbala? opowiada o ich walce z wrogiem, ale również własnym strachem.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=wSNO24hZqLk]

Przez długi czas walki w City Hall były nieodkrytym fragmentem historii polskiej armii. Oficjalne stanowisko dowództwa misji pomijało udział polskich i bułgarskich sił, a na uczestników nałożono klauzulę milczenia. Najnowszy obraz Krzysztofa Łukaszewicza (?Żywie Biełaruś!?, ?Lincz?) odkrywa tajemnice ściśle tajnej operacji.  Film inspirowany jest prawdziwą historią ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który dowodził oddziałem żołnierzy w Karbali. Jako uczestnik tamtych wydarzeń był również konsultantem merytorycznym filmu.

>>> Zobacz pierwszą zapowiedź filmu <<<

Cieszę się, że w końcu powstaje polska produkcja pokazująca współczesnych żołnierzy, którzy kochają swoją ojczyznę i którym nie brakuje odwagi. U nas to nowość, bo nasze społeczeństwo żyje ciągle w cieniu historii i dokonań z czasów II wojny światowej. Ale Amerykanie od dawna kręcą filmy o takich żołnierzach na misji. Mam nadzieję, że film obali mit, że wojskowi wyjeżdżają na misje tylko dla pieniędzy. – powiedział w styczniu dla ?Polski Zbrojnej? ppłk. Grzegorz Kaliciak

Dowódcę Kalickiego, filmowego bohatera ?Karbali?, zagrał Bartłomiej Topa. W pozostałych rolach zobaczymy doskonałą męską obsadę ? Antoniego Królikowskiego, Tomasza Schuchardta, Leszka Lichotę, Michała Żurawskiego, Piotra Żurawskiego, Łukasza Simlata, Mikołaja Roznerskiego, Piotra Głowackiegp, Zbigniewa Stryja, Jakuba Wieczorka i Kazimierza Mazura. Partnerują im zagraniczni aktorzy – Hristo Shopov oraz Atheer Adel.

Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, koproducentami są Agora S.A., Telewizja Polska S.A., CANAL+, Studio Produkcyjne ORKA Sp. z o.o. oraz bułgarski koproducent Miramar Film.

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Bulgarian National Film Center, a także powstaje przy wsparciu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. i należących do niej spółek: Huta Stalowa Wola S.A., Jelcz Sp z o. o., Rosomak S.A., PIT-Radwar S.A., PCO S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A., Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A. oraz przy wsparciu firmy KONGSBERG.

Za zdjęcia, kręcone między innymi w Jordanii, odpowiedzialny jest Arkadiusz Tomiak (?Symetria?, ?Dziewczyna z szafy?, ?Obława?).

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.