?Konspiracja w Klasztorze 2018? [REPORTAŻ]

Po raz kolejny mieliśmy zaszczyt wspierać medialnie uroczystości w Radecznicy, które odbywają się cyklicznie pod hasłem „Konspiracja w Klasztorze”. Tegoroczna edycja uroczystości została objęta patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, Posła na Sejm RP Sławomira Zawiślaka, Wojewody Lubelskiego i Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Oganizatorzy dołożyli wszelkich starań aby godnie upamiętnić żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej oraz zapewnić zgromadzonym wiele atrakcji.

Radecznica, zwana także ?Jasną Górą? Lubelszczyzny, to wyjątkowe miejsce, w którym znajduje się Klasztor Ojców Bernardynów oraz Bazylika św. Antoniego z Padwy. Klasztor odegrał wyjątkowo ważną rolę w dziejach Polskiego Państwa Podziemnego. To właśnie tutaj na ważne narady przyjeżdżali z całego kraju dowódcy AK-WiN, w tym m.in. mjr. Hieronim Dekutowski ps. ?Zapora?, a budynek klasztoru z powodzeniem wykorzystywany był dla różnych celów przez konspiratorów z Zamojszczyzny. Jak twierdzi jeden z historyków: II Inspektorat Zamojski Armii Krajowej był prawdopodobnie największą i najsilniejszą liczebnie inicjatywą konspiracyjną po 1947 r. To fenomen organizacyjny i społeczny, o którym powinniśmy pamiętać. To się w innych miejscach w Polsce nie zdarzyło. Na mocy wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Lublinie dowódca II Inspektoratu płk Marian Pilarski ?Jar? wraz z Stanisławem Bizior ?Eam? zostali skazani na karę śmierci, którą wykonano na Zamku Lubelskim 4 marca 1952 roku.  Inni konspiratorzy w pokazowych procesach zostali skazani na wieloletnie wyroki więzienia.

Tegoroczna edycja wydarzenia upamiętniającego działalność II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej pod hasłem ?Konspiracja w Klasztorze? przyciągnęła członków grup rekonstrukcyjnych, stowarzyszeń i środowisk patriotycznych z całej Polski. Wśród dostojnych gości znaleźli się także przedstawiciele środowisk kombatanckich (wśród nich między innymi ppłk. Marian Pawełczak „Morwa” i mjr Zbigniew Matysiak „Kowboj”), władz lokalnych, mediów, Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiego Czerwonego Krzyża, jednostek strzeleckih, wojska i innych służb. Inaugurację tegorocznych obchodów poprzedził panel dyskusyjny – „Kościół a Polskie Podziemie Niepodległościowe” po którym zgromadzeni udali się na projekcję filmu ?Gurgacz – kapelan Wyklętych?. Sobotnie uroczystości rozpoczął uroczysty przemarsz Pocztów Sztandawowych i uczestników uroczystości z placu za Urzędem Gminy w Radecznicy do Bazyliki Św. Antoniego przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej. Tam zgromadzeni wzięli udział w mszy Świętej w intencji Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego oprawionej ceremoniałem wojskowym zwieńczonym salwą honorwą. Na koniec złożyli kwiaty i znicze przy tablicach upamiętniających żołnierzy II Inspektoratu.

Po części oficjalnej przyszedł czas na festyn, na którym obok grup rekonstrukcyjnych pojawili się żołnierze z 16 Tczewskiego Batalionu Saperów i 2 Lubelskiej Brygada Obrony Terytorialnej. Ci ostatni zaprezentowali swoje wyszkolenie podczas pokazu dynamicznego zerwania kontaku z przeciwnikiem. Sporym zainteresowaniem cieszył się pokaz działań bojowych artylerii przeciwlotniczej z armatą Bofors 40 mm w wykonaniu Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości. Na pikniku można było również spróbować swoich sił na strzelnicy pneumatycznej i ściance wspinaczkowej wystawionej przez Towarzystwo Gimnastyczne Sokół. Zdecydowanie z największym rozmachem odbyła się inscenizacja historyczna w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej ?Wir?. Późnym popołudniem odbył się koncert patriotyczny, na którym wystąpili: Andrzejkowe Nutki, Kapela Turobińska oraz Zespół Patriotyczno ? Historyczny ?Forteca?. Na koniec uczestnicy mieli niebywałą okazję wspólnie biesiadować przy ognisku partyzanckim w towarzystwie weteranów walk o niepodległość.

Poniżej prezentujemy galerię z tegorocznej edycji „Konspiracji w Klasztorze”:

fot. Paweł Kmiecik

Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie ?Głos Bohatera? i Stowarzyszenie na rzecz rozwoju lokalnego ?Mokrelipie? przy współpracy z partnerami oraz dzięki wsparciu sponsorów. Serdecznie zapraszamy na przyszłoroczną edycję „Konspiracji w Klasztorze”!

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.