"Geniusze Strategii"

J. L. Gaddis – „Geniusze strategii” [RECENZJA]

Analizując wojny i konflikty na przestrzeni dziejów należy zgodzić się, że o ich wyniku decydowała w znacznej mierze przyjęta strategia. Ta nie dotyczy wyłącznie sfery militarnej, a w różnym stopniu także innych dziedzin aktywności ludzkiej, chociażby biznesu czy polityki. Na krajowym rynku, nakładem Wydawnictwa RM ukazała się książka J. L. Gaddisa pt. „Geniusze strategii” (tłum. Paweł Szadkowski), w której autor przybliża sylwetki znanych postaci historycznych i dylematy podejmowanych przez nie decyzji.

W ujęciu chronologicznym autor przedstawia nam twórców wielkich strategii oraz postacie historyczne, które musiały podejmować strategiczne decyzje: Kserksesa i Artabanosa, Peryklesa młodego i starego, Oktawiana Augusta i Marka Antoniusza, św. Augustyna i Machiavellego, Filipa II i Elżbietę I, ojców założycieli Stanów Zjednoczonych i króla Jerzego III; Napoleona i Clausewitza, prezydentów Lincolna, Wilsona i Roosevelta. Znajdziemy tu odwołania do losów i dokonań zarówno postaci powszechnie znanych, jak również tych mniej oczywistych z punktu widzenia myślenia strategicznego.

Istotnym elementem narracji, który odnosi się do wszystkich opisywanych w książce postaci oraz określa podejście do łączenia celów ze środkami jest spopularyzowana przez pewnego brytyjskiego filozofa idea „jeży” i „lisów”. Koncepcja warta uwagi, zwłaszcza w kontekście zrozumienia motywów, jakimi kierowali się wielcy stratedzy. Jak przekonamy się śledząc losy poszczególnych postaci oraz konsekwencje podejmowanych przez nie decyzji, wybitny strateg potrafi świadomie łączyć te dwa przeciwstawne sposoby myślenia.

Wyłączając życie wieczne, najpowszechniejszym celem gatunku homo sapiens było z pewnością przetrwanie. Strategii do tego prowadzących powstało bez liku, poczynając od zdobycia pożywienia, schronienia i ubrania, a kończąc na tak złożonych działaniach, jak władanie potężnymi imperiami. Sprecyzowanie sukcesu nigdy nie było proste, lecz skończoność środków ułatwiała to zadanie. I chociaż ostatecznie satysfakcja jest stanem umysłu, to jej osiągnięcie pociąga rzeczywiste koszty. Stąd też powód, dlaczego zawsze niezbędne było dostosowywanie, a co za tym idzie, strategia.

J. L. Gaddis (tłum. Paweł Szadkowski), Geniusze strategii, Wydawnictwo RM, Warszawa 2021, s. 33.

Lektura dostarcza nam solidnej porcji wiedzy popartej źródłami naukowymi, a na odbiorców czeka również wiele intelektualnych „smaczków”. Nie zabrakło bowiem trafionych odniesień do literatury i kina. Z pewnością recenzowany tytuł pod wieloma względami różni się od dostępnych na rynku biografii znanych strategów i wojskowych. To moim zdaniem stanowi właśnie o wartości książki. Pozostaje życzyć przyszłym czytelnikom, aby płynące z lektury wnioski potrafili wykorzystać w swoim życiu.


Autorzy: John Lewis Gaddis (tłum. Paweł Szadkowski)

Tytuł: Geniusze strategii

Wydawnictwo: RM

Oprawa: Miękka

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 384

Format: 158×213

ISBN:  978-83-8151-269-5


>>>>Książkę można kupić tutaj<<<<


John Lewis Gaddis – absolwent University of Texas, gdzie doktoryzował się w 1968 roku. Wykładowca historii zimnej wojny na Yale University. W Atenach (stan Ohio) założył i kierował fundacją Contemporary History Institute. Jego zainteresowania badawcze to zimna wojna oraz historia Rosji i Związku Radzieckiego. Uznany historyk i politolog.

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.