Fot. screen YouTube.

DOGO – Izraelski taktyczny robot bojowy [WIDEO]

Izraelski General Robotics Ltd. zaprezentował w 2016 roku przenośny robot bojowy o nazwie DOGO, który dzięki małym gabarytom i dużej mobilności skutecznie wesprze działania antyterrorystyczne.

General Robotics Ltd., mieszczący się w Beit Nehemia, niedaleko Tel Awiwu w kwietniu 2016 roku zaprezentował swój najnowszy taktyczny robot bojowy DOGO (pies) klasy UGS (Unmanned Ground System). Ważący 11 kg i poruszający się dzięki napędowi gąsienicowemu z prędkością do 6 km/h robot jest uzbrojony w 9 mm pistolet Glock 26 (z zapasem 14 naboi) oraz wyposażony w system ośmiu kamer wideo działających w trybie dzień/noc i w zakresie 360°.

DOGO, jak podkreśla producent, jest niczym „pies stróżujący”, który zdalnie sterowany przez operatora za pomocą dotykowego pada o nazwie RANGER pokonuje przeszkody terenowe, takie jak schody. Dzięki technologii Point & Shoot, operator może użyć broni po wybraniu celu na swoim padzie za pomocą wskaźnika laserowego.

Izraelski robot jest całkowicie wodoodporny i może działać w środowisku dużego zapylenia. Oprócz trybu walki lub prowadzenia rozpoznania, operator może posłużyć się DOGO do prowadzenia negocjacji z terrorystami za pomocą wbudowanego głośnika.

Jak podkreśla producent, obsługa DOGO jest prosta i przygotowanie operatora do prowadzenia działań trwa bardzo krótko. Ponadto, pad jest zabezpieczony wielowarstwowym systemem Safe&Arm, który w razie potrzeby blokuje możliwość sterowania robotem. Autonomiczność działania DOGO wynosi 4 godziny.

Oficjalna prezentacja robota miała miejsce na paryskich targach przemysłu zbrojeniowego Eurosatory, które odbędą się w dniach 13-17 czerwca 2016 roku. Od tamtej pory z powodzeniem jest wykorzystywany w siłach zbrojnych Izraela. 

Podobne urządzenie, lecz znacznie bardziej funkcjonalne, o nazwie RS1A3 MiniRex, zaprezentowała w styczniu br. rosyjska Kompania KBIS (czytaj więcej: Rosjanie zbudowali przenośny robot bojowy [WIDEO]).

Czytaj także:

IAI ROTEM ? nowy izraelski UAV [WIDEO]

Seagull ? nowy izraelski bezzałogowy pojazd nawodny [WIDEO]

Eitan i Carmel: nowe izraelskie wozy bojowe

Ryś ? rosyjski biomorficzny robot kroczący

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.