Tupolev Tu-22M3 / (Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

Rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu w Syrii

Jak informuje ministerstwo obrony Rosji trzy bombowce dalekiego zasięgu Tu-22M3 przyleciały do rosyjskiej bazy lotniczej w Syrii.

W istniejącej od 2015 roku bazie Hmejmim w północno-zachodniej Syrii bombowce Tu-22M3 pojawiły się po raz pierwszy. Według oficjalnego komunikatu ministerstwa cytowanego przez agencję Interfax:

„Załogi bombowców dalekiego zasięgu zdobędą praktyczne umiejętności podczas wykonywania zadań szkoleniowych w nowych obszarach geograficznych w przestrzeni powietrznej nad Morzem Śródziemnym”

Przylot jest związany z rozbudową lotniczej bazy zgodnie z porozumieniem z sierpnia 2020 roku. Dzięki powiększeniu obszaru zajmowanego przez wojska Federacji Rosyjskiej jak również wydłużeniu pasa startowego z lotniska mogą korzystać kolejne typy samolotów znajdujących się na wyposażeniu rosyjskiego lotnictwa. Bardzo ważny jest również propagandowy aspekt misji pokazujący rozwój wpływów Rosji w tym rejonie.

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.