Bezpieczeństwo – podsumowanie 2017 roku

Koniec każdego roku zawsze staje się okazją do podsumowań, my także tę okazję postanowiliśmy wykorzystać. W tej części podsumowania przedstawiamy kilka istotnych naszym zdaniem  wydarzeń w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego, które miały miejsce w 2017 roku.

W obszarze bezpieczeństwa mijający rok upłynął pod znakiem wyboru Donalda Trumpa na 45 prezydenta Stanów Zjednoczonych, jego decyzji, których implikacje mają charakter globalny oraz prowokacyjnej polityki reżimu północnokoreańskiego. Zauważalna była również kontynuacja agresywnej retoryki z Federacji Rosyjskiej w regionie i na świecie. Wartym odnotowania był także fakt poszerzenia NATO o kolejny kraj ? Czarnogórę. W minionym roku miało miejsce również wiele zdarzeń o charakterze terrorystycznym.

6 marca 2017 – Korea Północna dokonała poczwórnego testu pocisków balistycznych

Jedna z wielu prowokacji i demonstracji sił reżimu Północnokoreańskiego w mijającym roku. Tym razem odpalenie rakiet miało stanowić odpowiedź na trwające obecnie amerykańsko-koreańskie manewry wojskowe o kryptonimie Foal Eagle. Ta i kolejne próby rakietowe zostały potępione przez władzę Seulu, Tokio i Waszyngtonu. Wraz z rozpoczęciem wspomnianych manewrów Amerykanie rozpoczęli rozmieszczanie w Korei Południowej baterii zaawansowanego systemu antybalistycznego THAAD (Terminal High Altitude Area Defense). W odpowiedzi na prowokacyjne działania Korei Północnej Japonia zapowiedziała likwidację tzw. ?klauzuli pacyfistycznej? oraz znacznie zwiększyła budżet obronny. Jak dotąd społeczność międzynarodowa pozostaje bezsilna wobec programu nuklearnego i rakietowego reżimu Kim Dżong Una. Pozytywnie jednak należy ocenić przyjęcie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ 12 września rezolucji o zaostrzeniu sankcji przeciwko KRLD. Nowe sankcje obejmują m.in. ograniczenie dostawy paliw i zakaz importowania północnokoreańskich tekstyliów.

Transporter-wyrzutnia rakiety balistycznej pośredniego zasięgu Hwasong-12 (KN-17). / fot. KCNA.

22 maja 2017 – samobójczy zamach terrorystyczny na terenie Manchester Arena w Manchesterze

Zamachowiec wysadził się, gdy tłum opuszczał koncert amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande. W wyniku eksplozji zginęły 22 osoby w tym dwoje Polaków, a przeszło 100 osób zostało rannych. Sprawcą okazał się 23-letni Salman Abedi, urodzony w Manchesterze w rodzinie imigrantów z Libii. W wyniku śledztwa ustalono, iż inspirował się ideologią Państwa Islamskiego.

26 maja 2017 – Szczyt NATO w Brukseli

Szczyt NATO w Brukseli nie przyniósł żadnych zaskakujących deklaracji. W kontekście interesów Polski istotne było jednak potwierdzenie realizacji postanowień szczytu warszawskiego ( 8?9 lipca 2016), które dotyczyły wzmocnienia flanki wschodniej poprzez obecność batalionowych grup bojowych. Jest to kolejny sygnał dla władz w Moskwie, że dalsza eskalacja napięć spotka się z reakcją Sojuszu. Przedstawiciele państw NATO zadeklarowali również solidarny udział w koalicji antyterrorystycznej.

6 czerwca 2017 – Wejście Czarnogóry w struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego

Było to kolejne od 2009 roku rozszerzenie NATO, gdy do struktur organizacji dołączyły Albania i Chorwacja. Czarnogóra powstała po rozpadzie byłej Jugosławii zaliczanej do bloku wschodniego. Przyjęcie tego państwa do NATO stanowi wyraz geopolitycznej rywalizacji między zachodem a Federacją Rosyjską o wpływy na Bałkanach. Choć potencjał militarny Czarnogóry jest symboliczny, to kraj ten ma istotne znaczenie polityczne i propagandowe w regionalnym układzie sił. Sojusz zyskał bowiem pełny dostęp do Adriatyku i ważny przyczółek do dalszego rozszerzania wpływów. Swój otwarty sprzeciw wobec członkostwa Czarnogóry w NATO wyraziły władze Federacji Rosyjskiej oskarżając zachód o eskalację napięć i tworzenie nowych linii podziału na kontynencie. Warto zauważyć, że to najpewniej Moskwa stała za udaremnioną przez służby bezpieczeństwa Czarnogóry próbą zamachu stanu, do jakiego miało dojść podczas wyborów parlamentarnych w 2016 roku. O współudział w przygotowaniach do zamachu oskarżono członków opozycyjnego i prorosyjskiego Frontu Demokratycznego.

1 października 2017 – strzelanina podczas koncertu odbywającego się pod kasynem Luxor Las Vegas

W wyniku ataku dokonanego przez 64 letniego Stephena Paddocka śmierć poniosło 59 osób, ponad 500 zostało rannych. Choć odpowiedzialność za atak wzięło na siebie Państwo Islamskie, przeprowadzone śledztwo wykluczyło jakiekolwiek powiązania sprawcy z siatką globalnego dżihadu. Agresor otworzył ogień z 32 piętra hotelowego do uczestniczących w koncercie osób. Przed interwencją antyterrorystów popełnił samobójstwo. W pokoju hotelowym znaleziono kilkanaście sztuk broni palnej. Była to najkrwawsza strzelanina w najnowszej historii Stanów Zjednoczonych.

6 grudnia 2017 – uznanie przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa Jerozolimy za stolicę Izraela.

Jak można było się spodziewać deklaracja ta wywołała w świecie arabskim burzę. Zaraz po wystąpieniu prezydenta USA Palestyński Hamas oznajmił, że decyzja ta zniszczyła szanse na rozwiązanie konfliktu bliskowschodniego i wezwał do rozpoczęcia kolejnej intifady. W wyniku zamieszek do jakich doszło w Jerozolimie, Gazie i na Zachodnim Brzegu rannych zostało ponad 50 osób. Swój sprzeciw dla decyzji administracji Trumpa wyraził również król Arabii Saudyjskiej, ważny sojusznik USA w regionie. Przeciwny takiemu rozwiązaniu był także Sekretarz Generalny ONZ wiele innych państw. Zgromadzenie Ogólne ONZ 22 grudnia przegłosowało rezolucję wzywającą USA do cofnięcia decyzji. Rezolucja nie będzie jednak wiążąca co wiąże się z zawetowaniem jej przez Stany Zjednoczone. Warto zauważyć, iż była to jedna z obietnic wyborczych Trumpa. Procedura prześnienia amerykańskiej ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy może potrwać nawet kilka lat. Choć decyzja ma wymiar przede wszystkim symboliczny, to należy spodziewać się, iż wpłynie negatywnie na stan bezpieczeństwie w regionie i zniweczy dotychczasowe wysiłki społeczności międzynarodowej ukierunkowane na rozwiązanie konflikt. Jerozolima jest dla muzułmanów szczególnym miejscem, odgrywa ważną rolę w religii i kulturze. W Jerozolimie znajduje się również trzecie najświętsze miejsce sunnickich muzułmanów ? meczet Al-Aksa. Spór o status Jerozolimy stanowi jedną z głównych przyczyn trwającego od lat 50 XX wieku konfliktu izraelsko-arabskiego.

20 grudnia 2017 – przyjęcie przez Donalda Trumpa nowej strategii bezpieczeństwa

W dokumencie podkreśla się konieczność wzmocnienia zdolności obrony kraju oraz poszerzania globalnych wpływów USA. Zagwarantowanie pożądanego poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego ma umożliwić budowa muru na południowej granicy, ograniczenie programów wizowych oraz wzmocnienie służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo granicy państwowej. W kontekście bezpieczeństwa militarnego zwrócono uwagę na potrzebę całkowitej modernizacji armii I ograniczenie biurokracji w strukturach wojskowych. W strategii uwzględniono najważniejsze wyzwania i trendy strategicznego środowiska bezpieczeństwa, które mają wpływ na realizacje interesów pozycję Stanów Zjednoczonych w systemie międzynarodowym. Kontrowersje budzą zapisy dotyczące jednostronnych działań USA w przypadku naruszenia ich interesów.

 Donald Trump podczas przysięgi prezydenckiej. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Donald Trump podczas przysięgi prezydenckiej. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.