T. Marzec,”Tajne akcje snajperów Gromu” – RECENZJA

W siłach zbrojnych poszczególnych państw funkcjonują wyspecjalizowane jednostki, których żołnierze są odpowiednio przygotowani i wyposażeni do realizacji najbardziej wymagających zadań. Gdy podejmujemy refleksję dotyczącą Wojsk Specjalnych w Polsce, nie bez powodu jako pierwsza w głowach wielu z nas pojawia się Jednostka Wojskowa GROM. Już na etapie jej tworzenia w latach 90 XX wieku sięgano do najlepszych wzorców i doświadczeń jednostek specjalnych innych państw. Dziś nie ulega wątpliwości, iż Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego to obok pozostałych jednostek specjalnych zasób wyselekcjonowanych profesjonalistów i elita Wojska Polskiego. Rąbka tajemnicy na temat szkolenia i zadań wykonywanych przez snajperów jednostki uchyla nam Tomasz Marzec w swojej najnowszej książce pt. „Tajne Akcje Snajperów Gromu”, która na krajowym rynku ukazała się nakładem wydawnictwa Zona Zero.

Trzecie już wydanie liczącej obecnie ponad 360 stron książki stanowi w istocie uporządkowany chronologicznie zbiór wspomnień żołnierzy jednostki, snajperów GROM, z którymi autor przeprowadził wiele rozmów i wywiadów. Pomimo tego całość jest spójna z prawdziwymi datami i wydarzeniami, a relacja bohaterów książki poprzedzona stosownym komentarzem. Poznajemy historię elitarnej jednostki, której formowanie wiązało się z wieloma wyzwaniami i przeszkodami, również tymi natury politycznej. Dowiadujemy się o szczegółach rygorystycznej selekcji kandydatów, specyfice wymagającego szkolenia, a także codzienności żołnierzy tej jednostki. Z pewnością dla wielu czytelników najbardziej interesujące będą wspomnienia udziału w akcjach bojowych poza granicami kraju. Nie zabrakło również przemyśleń na temat służby snajpera z perspektywy psychiki i emocji człowieka, której obraz odbiega od tego utrwalanego chociażby w kinie akcji.

„Były takie ćwiczenia, w czasie których czekaliśmy na cel, siedem, może dziesięć dni, już nie pamiętam. W tym czasie nie było możliwości podmiany. Wszystko zaaranżowano tak, że trwają negocjacje, gra operacyjna i tak dalej, a snajperzy musieli czekać na stanowiskach w gotowości…” – T. Marzec, Tajne akcje snajperów Gromu, s. 163.

Choć na rynku, zarówno krajowym jak i zagranicznym znajdziemy podobne publikacje, to duża wartość recenzowanej pozycji wynika przede wszystkim z utrwalenia relacji i wspomnień żołnierzy jednostki. Warto mieć przy tym na uwadze tajność operacji specjalnych, a co za tym idzie, nie wszystkie szczegóły mogły zostać w niej zawarte. Osobiście zachęcam do kupna książki nie tylko ze względu na poruszaną problematykę. Część przeznaczonych na nią środków zasili bowiem konto Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM. Celem Fundacji jest m. in. zapewnienie wsparcia medycznego, socjalnego, prawnego i psychologicznego dla funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu w wyniku pełnienia służby w kraju lub za granicą oraz wspomaganie ich rodzin.

Autor: Tomasz Marzec

Tytuł: Tajne akcje snajperów Gromu

Wydawnictwo: Zona Zero

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 368

ISBN: 978-83-661-7750-5


Tomasz Marzec – urodził się w 1979 R. w Sandomierzu. Jako reporter radiowej Trójki i TVN24 poznał każdy zaułek polskiej polityki, która pasjonowała go od zawsze. Dziś uważa, że świat jest zbyt ciekawy, by ktoś uprawiający zawód dziennikarza mógł zamykać się w Sejmie. Kibic piłkarski, niepraktykujący trener z licencją UEFA B (może kiedyś się przyda), amatorsko zaczął niedawno trenować boks. Ma syna Franciszka, który mimo młodego wieku pokazał, że jest twardzielem nie mniejszym niż bohaterowie tej książki, Oraz żonę Asię, której cierpliwość można porównać do tej, jaką snajperzy wykazują, obserwując cel.

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.