Maszyny z Carrier Air Wing (CVW) 9 fly in podczas lotu nad lotniskowcem USS John C. Stennis (CVN 74) (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Mike Pernick / Released)

Jak wygląda skrzydło lotnictwa pokładowego US Navy? [WIDEO+INFOGRAFIKA]

Poniższy materiał wideo i infografika dostarczone przez USNI News opowiadają o organizacji i zadaniach 9. Lotniczego Skrzydła Pokładowego (CVW-9) rozmieszczonego na lotniskowcu USS John C. Stennis (CVN-74).

W momencie rozmieszczenia Lotniczego Skrzydła Pokładowego na pokładzie jakiegokolwiek amerykańskiego lotniskowca grupa ta ma zdolności do zwalczania innych zagrożeń znajdujących się w powietrzu, ale także do uderzeń na cele lądowe. Oprócz tego prowadzi ona operacje od zwalczania okrętów podwodnych czy zakłócania wrogich stacji radarowych do transportu pożywienia i zapasów dla członków komponentu lotniczego i załogi lotniskowca.

 

Infografika przedstawiająca skład 9. Lotniczego Skrzydła Pokładowego lotniskowca USS John C. Stennis (CVN-74). Źródło: news.usni.org

  • Na pokładzie lotniskowca typy Nimitz, USS John C. Stennis (CVN-74) znajduje się 8 dywizjonów, z czego każdy odpowiada za wypełnianie specyficznych zadań na rzecz grupy uderzeniowej lotniskowca. Ponad połowa z 70 maszyn stacjonujących na pokładzie lotniskowca USS John C. Stennis to jedno lub dwumiejscowe myśliwce pokładowe Boeing F/A-18E/F Super Hornet ? są one podzielone na cztery dywizjony uderzeniowe (VFA) (przypisane do 9. Lotniczego Skrzydła Pokładowego). Znajdujące się na pokładzie maszyny do walki w powietrzu i atakowania celów naziemnych wykorzystują szeroki wachlarz uzbrojenia i stanowią trzon sił ofensywnych całej  grupy uderzeniowej.
  • W skład 9. Lotniczego Skrzydła Pokładowego wchodzi również, dywizjon walki elektronicznej (VAQ), który składa się z pięciu maszyn Boeing EA-18G Growler. EA-18G Growler to maszyny podobne w wyglądzie do zwykłych Super Hornetów, ale wyposażone w urządzenia do zakłócania i niszczenia wrogich systemów obrony przeciwlotniczej.
  • Northrop Grumman E-2C Hawkeye to latający system radarowy, który zapewnia niezbędne do prowadzenia operacji dane o ruchach statków powietrznych i okrętów. Informacje uzyskane przez systemy pokładowe czterech maszyn Hawkeye znajdujących się na pokładzie lotniskowca Stennis są rozprowadzane do wszystkich samolotów i okrętów grupy uderzeniowej.
  • Oprócz latających systemów radarowych 9. Lotnicze Skrzydło Pokładowe dysponuje dwoma samolotami Northrop Grumman C-2A Greyhound ? do których zadań należy transport personelu oraz zaopatrzenia na trasach przekraczających zasięg śmigłowców pokładowych.
  • Skrzydło Lotnictwa Pokładowego posiada dwa dywizjony śmigłowców w dwóch wariantach – Sikorsky MH60S Knighthawk i MH60R Seahawk. MH60S Knighthawk to uzbrojone maszyny zdolne do atakowania innych okrętów. Z kolei przeznaczeniem maszyn MH60R Seahawk jest poszukiwanie i niszczenie okrętów podwodnych ? oprócz tego maszyny wykonują także, inne zadania na rzecz całej grupy. Oba wariantu mogą prowadzić operacje SAR i zapewniać dostawy zaopatrzenia dla okrętu.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.