Militarne podsumowanie 2017 roku ? Świat

Rok 2017 przyniósł wiele znaczących wydarzeń związanych z bezpieczeństwem militarnym na świecie, byliśmy świadkami wielu konfliktów zbrojnych, które jeszcze nie zakończyły się. Koncerny zbrojeniowe mogły poszczycić się wielomiliardowymi zamówieniami, dzięki którym modernizuje się wiele armii świata. Trwogę wzbudzały doniesienia z Syrii, Iraku i Półwyspu Koreańskiego, a na targach zbrojeniowych na całym świecie prezentowano nowinki technologiczne, które zmienią oblicze sił zbrojnych XXI wieku. Postanowiliśmy przypomnieć Czytelnikom 63 najważniejsze i najciekawsze, według naszego czysto subiektywnego wyboru, wydarzenia ze świata, o których informowaliśmy Was w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

1. Ukraińcy będą produkować amerykańskie karabiny automatyczne M16/M4

W dniu 3 stycznia br. państwowy ukraiński koncern zbrojeniowy SC UkrOboronProm podpisał z amerykańską korporacją Aeroscraft memorandum w sprawie rozpoczęcia na Ukrainie produkcji karabinu automatycznego M16 (M4), model WAC47.

2. Pierwsze w historii wspólne rosyjsko-tureckie bombardowania w Syrii

Jak poinformowała agencja prasowa TASS, w dniu 18 stycznia br. siły lotnicze Rosji i Turcji przeprowadziły wspólną operację militarną z udziałem 17 samolotów bojowych obu państw przeciwko celom Państwa Islamskiego (ISIS) w Syrii. To pierwsza w historii operacja wojskowa Rosji i członka Sojuszu Północnoatlantyckiego.

3. Chiny przetestowały nową rakietę balistyczną z 10 głowicami bojowymi

Jak donosi portal The Washington Free Beacon, w styczniu br. Chiny przeprowadziły pierwszy test najnowszego wariantu międzykontynentalnej rakiety balistycznej, oznaczonej jako DF-5C, uzbrojonej w dziesięć niezależnych głowic termonuklearnych (MIRV).

Drugi stopień międzykontynentalnej rakiety balistycznej DF-5B (z tyłu jadą ciągniki siodłowe z pierwszym stopniem) podczas defilady wojskowej z okazji 70. rocznicy kapitulacji Japonii w dniu 3 września 2015 roku w Pekinie. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

4. Pierwsze przechwycenie rakiety balistycznej przez pocisk SM-3IIA [WIDEO]

W dniu 3 lutego br. u wybrzeży Hawajów amerykańska Agencja Obrony Antybalistycznej (MDA) i japońska Agencja Zamówień Technologicznych i Logistyki (ATLA), z pokładu niszczyciela rakietowego USS John Paul Jones (DDG-53), przeprowadziły pierwsze udane przechwycenie celu imitującego rakietę balistyczną średniego zasięgu (MRBM) przez antyrakietę SM-3 Block IIA. Warto podkreślić, że w tego typu pociski przechwytujące będzie wyposażona instalacja AAMDS, czyli tzw. ?tarcza antyrakietowa? w Bazie Wsparcia US Navy (NSF) Redzikowo.

5. US Navy: Dwie trzecie floty myśliwców F/A-18 uziemiona

Z powodu braku terminowego uchwalenia budżetu obronnego, niemal 2/3 lotnictwa bojowego US Navy jest wyłączone z eksploatacji. Myśliwce pokładowe F/A-18 Hornet i F/A-18E/F Super Hornet przechodzą modernizacje, remonty lub cierpią z powodu braku części zamiennych, a opóźnienia wynikają z braku pieniędzy na bieżące finansowanie i zamieszanie z tego powodu w Pentagonie.

6. Raytheon przetestował radar AESA dla systemu Patriot

Podczas targów zbrojeniowych IDEX 2017 w Abu Dabi, przedstawiciel amerykańskiego koncernu zbrojeniowego Raytheon Company poinformował o pomyślnych testach w namierzaniu manewrujących celów powietrznych przez zmodernizowany radar typu AESA, który powstał dla systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MIM-104 Patriot.

Radar Raytheon typu AESA w technologii GaN. / fot. Raytheon.

7. Austriackie armatohaubice M109A5Ö dla Łotwy

W dniu 21 stycznia br. Ministerstwo Obrony Łotwy poinformowało, że w niedalekiej przyszłości podpisze porozumienie z Austrią ws. odkupienia 47 używanych armatohaubic kal. 155 mm/39 typu M109A5Ö, produkcji amerykańskiej.

8. Chińskie media: Myśliwiec 5. generacji J-20 wszedł do służby

Media państwowe Chińskiej Republiki Ludowej poinformowały w dniu 10 marca br., że pierwszy rodzimy myśliwiec 5. generacji, czyli Chengdu J-20 Black Eagle wszedł do służby w Siłach Powietrznych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAAF). Oznacza to, że Chiny są formalnie drugim, po Stanach Zjednoczonych państwem, które wprowadziło do linii maszyny nowej generacji.

Myśliwiec 5. generacji J-20 podczas Airshow China 2016. / Wikimedia Commons (CC BY 4.0).

9. Czeski subkarabinek BREN 2 dla francuskich antyterrorystów z GIGN

Podczas seminariów innowacji sił specjalnych SOFINS 2017 ujawniono, że czeskie subkarabinki CZ 806 BREN 2 na rosyjski nabój kal. 7,62 x 39 mm trafiły na wyposażenie francuskiej jednostki antyterrorystycznej żandarmerii narodowej GIGN, gdzie zastąpią niemieckie H&K HK416.

10. US Navy przeprowadziła atak rakietowy na Syrię [WIDEO]

W dniu 7 kwietnia br., na rozkaz prezydenta Donalda Trumpa, dwa niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke wystrzeliły 59 rakiet manewrujących RGM-109 Tomahawk (TLAM-C/D) na cele w syryjskiej bazie lotniczej Szajrat, leżącej w muhafazie Homs, w odpowiedzi na atak chemiczny reżimu Baszszara Al-Asada na cywilów w Chan Szajchun (Idlib) trzy dni wcześniej.

11. USA: Pierwszy lotniskowiec nowej generacji wyszedł w morze [FOTO+WIDEO]

W dniu 8 kwietnia br. po raz pierwszy wyszedł w morze przyszły, amerykański lotniskowiec nowej generacji USS Gerald R. Ford (CVN-78). Potężny okręt opuścił stocznię w Newport News (Wirginia) i udał się na próby morskie na Oceanie Atlantyckim.

F/A-18F Super Hornet z 23. Eskadry Doświadczalnej US Navy, wykonujący lot nad lotniskowcem USS Gerald R. Ford (CVN-78). / fot. US Navy.

12. Boeing i Sikorsky ujawniają koncepcję szturmowego wariantu SB>1 Defiant [WIDEO]

W dniu 10 kwietnia br. koncerny zbrojeniowe Boeing Company i Sikorsky Aircraft Corporation ujawniły koncepcję szturmowego wariantu śmigłowca SB>1 Defiant, które są oferowane dla US Army w ramach programu FVL-M jako rodzina śmigłowców wielozadaniowych przyszłości.

13. Afganistan: pierwsze w historii bojowe użycie bomby GBU-43/B MOAB

W czwartek, w dniu 13 kwietnia br. na wschodzie Afganistanu doszło do pierwszego w historii bojowego użycia przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) potocznie znanej pod nazwą Mother Of All Bombs, bomby paliwowo-powietrznej GBU-43 MOAB.

MOAB. /Fot. Department of Defense

14. Rumunia zakupi amerykańskie systemy Patriot i HIMARS

W dniu 20 kwietnia br. Ministerstwo Obrony Rumunii poinformowało o zamiarze rozpoczęcia w tym roku procedury zakupu amerykańskich systemów obrony powietrznej MIM-104 Patriot oraz artylerii rakietowej HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System).

15. Chiny zwodowały drugi lotniskowiec [WIDEO]

W dniu 26 kwietnia br. w stoczni marynarki wojennej w Dalian miała miejsce uroczystość wodowania drugiego lotniskowca, przeznaczonego dla Marynarki Wojennej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAN), czyli CNS Shandong (CV-17), typu 001A. To pierwszy tego typu okręt wojenny, zbudowany całkowicie od podstaw w Państwie Środka.

Uroczystość wodowania drugiego chińskiego lotniskowca, CNS Shandong (CV-17). / fot. Feng Kaixuan/chinamil.com.cn

16. Amerykańsko-saudyjskie kontrakty zbrojeniowe o rekordowej wartości prawie 110 mld USD

W dniu 20 maja br. prezydent USA Donald Trump i król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd al-Aziz Al Su?ud podpisali szereg kontraktów międzyrządowych (LOA) oraz wstępnych porozumień (MOI) dotyczących zakupu przez Rijad uzbrojenia i wyposażenia wojskowego o wartości prawie 110 mld USD oraz zadeklarowali chęć zawarcia dalszych umów handlowych o wartości 350 mld USD w ciągu 10 lat.

17. USA: Udane przechwycenie międzykontynentalnej rakiety balistycznej [FOTO+WIDEO]

W dniu 30 maja br. Agencja Obrony Antybalistycznej (MDA) we współpracy z 30. Skrzydłem Sił Kosmicznych, Połączonym Dowództwem Komponentu Funkcjonalnego ds. Integracji Obrony Przeciwrakietowej oraz Północnym Dowództwem Stanów Zjednoczonych, przeprowadziły udany test przechwycenia celu, symulującego rakietę balistyczną klasy ICBM przez pocisk przechwytujący GBI. To pierwsze tego typu zestrzelenie w historii funkcjonowania GMD, czyli naziemnego komponentu amerykańskiego systemu antybalistycznego BMD.

18. Raport: Amerykanie zrzucili jak dotąd prawie 70.000 bomb na ISIS

Na początku czerwca br. portal Military.com opublikował statystyki dotyczące amerykańskich nalotów na obiekty tzw. Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii od początku operacji Inherent Resolve, czyli od czerwca 2014 roku. Jak wynika z raportu samoloty wielozadaniowe, bliskiego wsparcia, bombowce strategiczne oraz uderzeniowe drony zrzuciły ponad 67 tysięcy bomb i innego uzbrojenia na pozycje terrorystów.

19. Chiny: Rekordowa demonstracja roju mini-dronów [WIDEO]

Chińska korporacja CETC, związana z branżą obronną, elektroniczną, telekomunikacyjną i informacyjną, poinformowała w dniu 10 czerwca br. o udanej demonstracji roju 119 mini-dronów w czasie ich zgodnego współdziałania w locie.

20. USA: Skuteczny atak elektroniczny przeciwko czołgom Abrams

Jak donosi portal Defense Systems, podczas ćwiczeń w Fort Irwin National Training Center, armia skutecznie przeprowadziła atak elektroniczny za pomocą broni cybernetycznych oraz środków walki elektronicznej (EW), zmuszając załogi czołgów podstawowych M1A2 Abrams do zaprzestania działań i opuszczenia wozów.

21. Syria: Amerykanie zestrzelili syryjski myśliwiec

W niedzielę, w dniu 18 czerwca br., nieopodal miasta As-Saura nad rzeką Eufrat, doszło do zestrzelenia samolotu myśliwsko-bombowego Su-22 należącego do syryjskich sił rządowych przez myśliwiec wielozadaniowy F/A-18E Super Hornet Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

22. Joint Sea 2017: Rosyjsko-chińskie manewry na Bałtyku

Jak poinformował brytyjski dziennik ?Daily Mail?, w kierunku Morza Bałtyckiego zmierzają trzy chińskie okręty wojenne z niszczycielem rakietowym CNS ?Changsha? (173) na czele, aby wziąć udział w manewrach Joint Sea 2017 z rosyjską Flotą Bałtycką w pobliżu Kaliningradu i Sankt Petersburga. Ćwiczenia odbędą się równoległe z planowaną na 5 lipca br. wizytą prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce.

23. Światowy rekord strzału snajperskiego pobity

Jak poinformował dziennik The Globe and Mail, strzelec kanadyjskiej jednostki specjalnej Joint Task Force 2 (JTF2) ustanowił światowy rekord długości oddanego strzału z karabinu wyborowego. Ofiarą Kanadyjczyka padł bojownik tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) w Iraku.

24. Brytyjski lotniskowiec nowej generacji wyszedł w morze [WIDEO]

W dniu 26 czerwca br. ze stoczni wojennej Rosyth w Szkocji po raz pierwszy w morze wyszedł brytyjski lotniskowiec nowej generacji HMS Queen Elizabeth (R08). Największy zbudowany w Europie Zachodniej okręt wojenny rozpocznie pierwszą fazę prób morskich na Morzu Północnym.

Lotniskowiec HMS Queen Elizabeth (R08). / fot. Royal Navy.

25. Chiny zwodowały swój największy niszczyciel rakietowy [WIDEO]

W dniu 28 czerwca br. w stoczni wojennej Jiangnan w Szanghaju miała miejsce uroczystość wodowania technicznego pierwszego z czterech zaplanowanych niszczycieli rakietowych typu 055, które będą największymi okrętami tej klasy w Marynarce Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

26. Korea Płn. wystrzeliła międzykontynentalną rakietę balistyczną?

W dniu 4 lipca br. Korea Północna przeprowadziła pierwszy od niemal miesiąca test rakiety balistycznej. Choć ta przeleciała niecały tysiąc kilometrów, władze w Pjongjang twierdzą, że była to międzykontynentalna rakieta balistyczna KN-08, co jednocześnie sugerowałoby, że próba była nieudana.

27. Wielomiliardowy kontrakt na fregaty nowej generacji dla Royal Navy

W dniu 2 lipca br. brytyjski koncern BAE Systems Maritime ? Naval Ships podpisał kontrakt o wartości 3,7 mld GBP z Ministerstwem Obrony Wielkiej Brytanii na budowę trzech fregat rakietowych nowej generacji typu 26 Global Combat Ship.

28. FFG(X): Rusza program budowy fregat rakietowych nowej generacji dla US Navy

W dniu 10 lipca br. Departament Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych opublikował zapytanie o informację (RFI) w sprawie budowy fregat rakietowych nowej generacji w ramach programu FFG(X), który ma ruszyć w 2020 roku. RFI zawiera szczegółowe informacje na temat wymagań US Navy i oczekuje odpowiedzi od przemysłu do końca sierpnia br.

29. Chiny otwierają bazę marynarki wojennej w Dżibuti

W dniu 11 lipca br. z portu Zhanjiang wyszły dwa chińskie okręty wojenne z personelem wojskowym na pokładzie, zmierzając do afrykańskiego państewka Dżibuti, gdzie powstaje pierwsza baza wojskowa Państwa Środka poza jego granicami.

30. Francja i Niemcy wspólnie zbudują nowy samolot myśliwski

W dniu 13 lipca br. podczas wspólnego posiedzenia rządów Francji i Niemiec, oba kraje zgodziły się co do rozpoczęcia prac badawczo-rozwojowych nowego samolotu myśliwskiego jako następcy modeli Dassault Rafale i Eurofighter Typhoon.

31. Rosyjskie atomowe okręty wojenne w drodze na Bałtyk [WIDEO]

W dniu 17 lipca br. z portu wojennego w Siewieromorsku wyszły w morze atomowy krążownik rakietowy RFS Piotr Wielki (099) oraz atomowy okręt podwodny TK-208 Dmitrij Donskoj, obecnie jednostka testowa nowych rakiet balistycznych. Okręty wezmą udział w uroczystej paradzie morskiej podczas Dnia Marynarki Wojennej w Sankt Petersburgu w dniu 30 lipca br.

32. Jedenasty superlotniskowiec US Navy w służbie

W dniu 22 lipca br., z udziałem m.in. prezydenta USA Donalda Trumpa, miała miejsce uroczystość przyjęcia do służby najnowszego lotniskowca o napędzie jądrowym, USS Gerald R. Ford (CVN-78), który stał się tym samym największym i najnowocześniejszym okrętem wojennym w US Navy.

33. Egipt otworzył największą bazę wojskową na Bliskim Wschodzie

W dniu 22 lipca br. w miejscowości El Hamam niedaleko Aleksandrii, z udziałem gości ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrajnu i Arabii Saudyjskiej, władze Egiptu otworzyły bazę wojsk lądowych imienia Muhammada Nadżiba, która będzie największym tego typu obiektem na Bliskim Wschodzie.

34. KRL-D: Kolejna próba z międzykontynentalną rakietą balistyczną

W dniu 28 lipca br. reżim komunistyczny Kim Dzong Una przeprowadził kolejną próbę z rakietą balistyczną. Rzecznik Pentagonu, kpt. Jeff Davis oświadczył, że była to rakieta o zasięgu międzykontynentalnym (ICBM).

35. Pokaz siły z okazji 90-lecia Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej [WIDEO]

W dniu 30 lipca br., w przeddzień obchodów 90-lecia powstania Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA), na największym poligonie wojskowym w Azji, czyli Zhurihe w chińskiej Mongolii Wewnętrznej, odbyła się wielka parada wojskowa z udziałem Przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga.

36. Wielka parada morska rosyjskiej Marynarki Wojennej w Sankt Petersburgu [WIDEO]

W dniu 30 lipca br. w Sankt Petersburgu, z udziałem prezydenta FR Władimira Putina, prawie setka okrętów wojennych i samolotów wzięło udział w uroczystej paradzie morskiej podczas Dnia Marynarki Wojennej.

37. Media: PAK FA otrzymał oficjalne oznaczenie Sił Powietrzno-Kosmicznych FR

Francuski magazyn Air&Cosmos opublikował artykuł Piotra Butowskiego i Anthonego Engrana, w którym Autorzy ujawniają oficjalne oznaczenie Sił Powietrzno-Kosmicznych FR dla myśliwca 5. generacji, którego prototypy znane są pod nazwą T-50 i powstały w ramach programu PAK FA.

28. USA: Kontrakt na modernizację czołgów M1A2 Abrams do standardu SEPv3

W dniu 31 lipca br. koncern zbrojeniowy General Dynamics Land Systems (GDLS) otrzymał od Departamentu Obrony pierwszy kontrakt na modernizację 45 czołgów podstawowych M1A2 Abrams SEPv2 do najnowszego standardu SEPv3.

M1A2 SEPv3. / fot. General Dynamics Land Systems.

29. Pentagon: Superkomputer IBM wesprze procesy decyzyjne w wojsku

Departament Obrony USA finansuje superkomputer, projektowany przez korporację IBM i opierający się o 64 neuromorficzne czipy TrueNorth, które naśladują neurony ludzkiego mózgu i są bardzo energooszczędne w porównaniu z klasycznymi, dotychczas używanymi mikroprocesorami.

30. H-6N: chiński nosiciel rakiety balistycznej DF-21D ujawniony

W chińskim Internecie pojawiło się interesujące zdjęcie prototypu bombowca strategicznego z rodziny Xian H-6, który z uwagi na posiadanie instalacji pobierania paliwa w locie jest uważany za oblatany w ubiegłym roku wariant H-6N, czyli samolot zdolny do przenoszenia pojedynczej przeciw-okrętowej rakiety balistycznej DF-21D.

31. Czechy zainteresowane zakupem niemieckich bwp Puma?

Jak informują portale E15.cz oraz Armádní Noviny, Wojska Lądowe Republiki Czeskiej zainteresowane są zakupem łącznie 210 nowych, bojowych wozów piechoty, które mają zastąpić w linii flotę przestarzałych BVP-2, a jednym z kandydatów jest niemiecki Schützenpanzer Puma.

32. Lockheed Martin i Raytheon w następnej fazie programu na nuklearny pocisk cruise nowej generacji

Amerykańskie koncerny zbrojeniowe Lockheed Martin oraz Raytheon Company otrzymały od USAF kontrakty o wartości 900 mln USD każdy w ramach następnej fazy programu LRSO, który ma na celu opracowanie nowej rakiety manewrującej, uzbrojonej w głowicę nuklearną.

33. Północnokoreańska rakieta balistyczna przeleciała nad Japonią

W dniu 29 sierpnia br. reżim komunistyczny Kim Dzong Una po raz kolejny wystrzelił rakietę balistyczną pośredniego zasięgu Hwasong-12. Tym razem prowokacja KRL-D jest określana jako ?bezprecedensowa od wielu lat?, gdyż przeleciała ona nad terytorium Japonii, gdzie zawyły syreny alarmowe systemu J-Alert, ostrzegające ludność wyspy Hokkaido o zagrożeniu atakiem rakietowym.

34. Korea Północna przeprowadziła szóstą próbę nuklearną

W dniu 3 września br. reżim komunistyczny Kim Dzong Una przeprowadził szóstą w historii KRL-D próbę z bronią nuklearną, w tym trzecią z głowicą wodorową. Amerykańska agencja geologiczna USGS potwierdziła wstrząs sejsmiczny o magnitudzie 6,3 st. w skali Richtera w rejonie podziemnego poligonu Punggye-ri, gdzie w przeszłości Koreańczycy detonowali swoje ładunki jądrowe.

35. Kolejna północnokoreańska rakieta balistyczna nad Japonią

W dniu 15 września br. Korea Północna przeprowadziła drugą w ciągu niecałych trzech tygodni próbę z rakietą balistyczną pośredniego zasięgu, która ponownie przeleciała nad japońskim terytorium, gdzie zawyły syreny alarmowe systemu J-Alert, ostrzegające ludność wyspy Hokkaido o zagrożeniu atakiem rakietowym.

36. USAF uziemią ponad setkę samolotów A-10 w przyszłym roku?

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) mogą zostać zmuszone do uziemienia w 2018 roku prawie 40% swojej floty samolotów szturmowych bliskiego wsparcia sił lądowych A-10 Thunderbolt II. Powód? Oczywiście finansowanie.

37. Australia: Pierwszy niszczyciel rakietowy typu Hobart w służbie

W dniu 23 września br. w Sydney odbyła się uroczystość przyjęcia do służby w Królewskiej Australijskiej Marynarce Wojennej (RAN) pierwszego niszczyciela rakietowego HMAS Hobart (DDGH 39), typu Hobart. Określany w kraju jako niszczyciel obrony powietrznej (AWD), będzie jedną z trzech jednostek tego typu zamówionych dla RAN, reprezentując najbardziej zaawansowane i najlepiej uzbrojone okręty wojenne w historii Australii.

Niszczyciel rakietowy HMAS Hobart (DDGH 39). / fot. Royal Australian Navy.

38. EDA uruchomiła europejski program współpracy w zakresie czołgów Leopard 2A4

Europejska Agencja Obrony (EDA) poinformowała o rozpoczęciu programu OMBT-Leo2, który ma na celu optymalizację istniejącego parku maszynowego czołgów podstawowych Leopard 2A4 poprzez sprzedaż i modernizację wozów pozostających w nadwyżkach państw Unii Europejskiej.

39. Rheinmetall Defence zmodernizuje niemieckie czołgi do standardu Leopard 2A7V

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall Defence poinformował o otrzymaniu od Bundeswehry kontraktu na modernizację części floty czołgów podstawowych Leopard 2 w trzech wariantach do standardu Leopard 2A7V.

40. Wycofano ze służby ostatni krążownik z uzbrojeniem artyleryjskim na świecie

W dniu 26 września br., dowództwo Marynarki Wojennej Peru wycofało ze służby liniowej krążownik lekki BAP Almirante Grau (CLM-81), typu De Zeven Provinciën. Był to ostatni okręt tej klasy na świecie z uzbrojeniem artyleryjskim oraz flagowa jednostka peruwiańskiej marynarki. Nowym okrętem w tej roli została fregata rakietowa BAP Montero (FM-53), typu Carvajal, która otrzymała imię po wycofanym krążowniku.

41. Rosja testowała eksperymentalne głowice dla rakiety balistycznej Jars

Jak poinformował magazyn The Diplomat, powołując się na amerykańskie źródła rządowe, podczas ostatniego wystrzelenia międzykontynentalnej rakiety balistycznej RS-24 Jars w dniu 20 września br., Rosjanie testowali eksperymentalną konfigurację trzech głowic ćwiczebnych z niezależnymi pojazdami fazy post-startowej (IPBV), co ma zapewnić większą przeżywalność i celność.

42. US Navy rozpocznie stopniowe wycofywanie krążowników rakietowych typu Ticonderoga

Jak poinformował portal Defense News, w 2020 roku rozpocznie się proces stopniowego wycofywania jedenastu krążowników rakietowych US Navy typu Ticonderoga serii Baseline 2 i Baseline 3.

43. Grecy zmodernizują 80 procent floty myśliwców F-16

W dniu 17 października br. amerykańska Agencja ds. Współpracy Obronnej (DSCA) poinformowała o zgodzie Departamentu Stanu na ewentualną modernizację 123 greckich myśliwców wielozadaniowych F-16 do najnowocześniejszego standardu F-16V za równowartość ponad 2,4 mld USD.

44. USA chcą przywrócić całodobową gotowość bombowców z bronią nuklearną na pokładzie

Jak poinformował portal Defense One, Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) przygotowują się do przywrócenia 24-godzinnej gotowości bojowej bombowców strategicznych B-52H Stratofortress z bronią nuklearną na pokładzie. Ostatnie tego typu działania zostały zaprzestane wraz z końcem zimnej wojny w 1991 roku.

45. USA pracują nad nowym pociskiem powietrze-powietrze dalekiego zasięgu LREW

Jak poinformował portal Flightglobal, w oficjalnym dokumencie budżetowym Biura Sekretarza Obrony USA pojawiło się finansowanie projektu nowego lotniczego pocisku klasy powietrze-powietrze dalekiego zasięgu (BVRAAM) o kryptonimie LREW.

Artystyczna koncepcja pocisku powietrze-powietrze LREW, odpalonego przez myśliwiec 5. generacji F-22A Raptor. / fot. Departament Obrony USA.

46. Lockheed Martin opracuje działko laserowe dla myśliwca taktycznego

W dniu 6 listopada br. amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin poinformował, że w ramach programu SHiELD otrzymał od Laboratorium Badawczego USAF (AFRL) kontrakt na opracowanie i budowę kompaktowego lasera światłowodowego dużej mocy z przeznaczeniem na uzbrojenie dla myśliwca taktycznego w 2021 roku.

47. Szwecja kolejnym użytkownikiem systemu obrony powietrznej Patriot

W dniu 7 listopada br. szwedzka Agencja ds. Zamówień Obronnych (FMV) poinformowała o rozpoczęciu ze Stanami Zjednoczonymi negocjacji w sprawie zakupu czterech baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MIM-104 Patriot.

48. Opóźnienia programu japońskiego myśliwca 5. generacji F-3

Jak poinformowała agencja Reutera, powołując się na japońskie źródła, władze w Tokio opóźnią decyzję w sprawie budowy myśliwca wielozadaniowego 5. generacji F-3 z uwagi na ogromne koszta i potrzeby innych programów zbrojeniowych.

Demonstrator japońskiego myśliwca 5. generacji X-2 (znanego wcześniej jako ATD-X Shinshin). / Wikimedia Commons (CC-BY-SA 4.0).

49. Airbus uchylił rąbka tajemnicy na temat myśliwca 5. generacji

Dział Airbus Defence and Space podczas IQPC International Fighter Conference 2017 ujawnił szczegóły koncepcji myśliwca wielozadaniowego 5. generacji, nazwanego roboczo ?New Fighter? i rozwijanego w ramach programu FCAS jako potencjalnego następcy samolotów Eurofighter Typhoon w Niemczech i Dassault Rafale we Francji.

50. Indie chcą pozyskać 1.770 opancerzonych wozów bojowych o kryptonimie FRCV

Ministerstwo Obrony Indii opublikowało zapytanie o informację (RFI) w sprawie opracowania i budowy 1.770 nowych, opancerzonych wozów bojowych o kryptonimie FRCV, które mają zastąpić m.in. czołgi podstawowe T-72 Ajeya w Wojskach Lądowych.

51. USA opracują nowe rakiety pośredniego zasięgu w odpowiedzi na zbrojenia Rosji?

Jak poinformował dziennik The Wall Street Journal, przedstawiciele Departamentu Obrony zapowiedzieli, że Stany Zjednoczone kładą podwaliny pod budowę nowych rakiet pośredniego zasięgu (IRBM), zakazanych przez zimnowojenny traktat INF, jeśli Rosja nie przestanie łamać swoich zobowiązań w tej kwestii.

52. Debiut bojowy F-22A Raptor nad Afganistanem

W dniu 20 listopada br. dowództwo natowskiej operacji Resolute Support poinformowało, że siły amerykańskie i afgańskie rozpoczęły operację przeciwko talibom, która ma uderzyć w główne źródło ich finansowania, czyli przemysł narkotykowy. W nalotach wzięły udział m.in. myśliwce 5. generacji F-22A Raptor, po raz pierwszy wykonując zadania bojowe nad Afganistanem, a także bombowce strategiczne B-52H Stratofortress.

53. USA uzbroją Ukrainę w przeciwpancerne pociski kierowane Javelin?

Jak poinformowała telewizja ABC, Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA zarekomendowała prezydentowi Donaldowi Trumpowi sfinansowanie sprzedaży pakietu uzbrojenia dla Sił Zbrojnych Ukrainy, obejmującego m.in. przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) typu FGM-148 Javelin. Rekomendacja jest częścią zeszłorocznej ustawy wspieraniu Ukrainy i powstrzymywaniu Rosji i prorosyjskich separatystów w Donbasie, w tym obejmującej dostawy tzw. ?defensywnej śmiercionośnej broni? dla Kijowa.

54. Ruszył program MPF na czołg lekki dla US Army

W dniu 21 listopada br. US Army złożyło zapytanie ofertowe (RFP) na nowy czołg lekki w ramach programu Mobile Protected Firepower (MPF), który wesprze w przyszłości Brygadowe Zespoły Bojowe Piechoty (IBCT).

Demonstrator wozu bojowego Griffin z armatą 120 mm. / fot. General Dynamics Land Systems.

55. Izrael: Gotowość operacyjna morskiego segmentu ?Żelaznej Kopuły?

W dniu 27 listopada br. Siły Obronne Izraela (IDF) ogłosiły osiągnięcie statusu operacyjnego przez morski segment systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome, znany jako C-Dome. Pierwszym okrętem wyposażonym w operacyjne antyrakiety Tamir została korweta INS Lahav (502), typu Sa?ar 5, po 18-miesięcznym okresie testów pokładowych.

56. Hwasong-15, czyli co wiemy o nowej międzykontynentalnej rakiecie balistycznej Korei Płn.?

W dniu 28 listopada br. po ponad dwumiesięcznej przerwie, komunistyczny reżim Kim Dzong Una przeprowadził kolejną w tym roku próbę z rakietą balistyczną. Jak się później okazało, rakieta, która upadła w wód Morza Japońskiego, była międzykontynentalnego zasięgu, gdyż osiągnęła rekordowy pułap prawie 4.500 km, co z dystansem 950 km wykazuje możliwość zaatakowania celu w odległości aż 13.000 km. Korea Północna oświadczyła, iż przetestowała zupełnie nowy typ rakiety, który może sięgnąć kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Nazywa się Hwasong-15. Co o niej wiemy dotychczas?

Fot. KCNA.

57. USA: Drugi niszczyciel nowej generacji typu Zumwalt wyszedł w morze [WIDEO]

W dniu 4 grudnia br. niszczyciel rakietowy USS Michael Monsoor (DDG-1001) wyszedł po raz pierwszy w morze z portu należącego do stoczni Bath Iron Works (BIW), rozpoczynając pierwsze testy producenta.

58. Izrael: Gotowość operacyjna myśliwców 5. generacji F-35I Adir

Izraelskie Siły Powietrzne (Hejl HaAvir) ogłosiły gotowość operacyjną swoich myśliwców 5. generacji F-35I Adir w niemal rok po odebraniu dwóch pierwszych egzemplarzy. Obecnie, Izrael operuje flotą 9 z 50 łącznie zamówionych samolotów produkcji amerykańskiej.

F-35I „Adir” i F-16I „Sufa”. /Fot. Major Ofer | Israeli Air Force na licencji CC BY 4.0 via Wikimedia Commons.

59. Wielka Brytania: Najnowszy lotniskowiec wszedł do służby w Royal Navy

W dniu 7 grudnia br. w bazie morskiej HMNB Portsmouth odbyła się uroczystość przyjęcia do służby lotniskowca nowej generacji HMS Queen Elizabeth (R08), który stanie się jednocześnie nowym okrętem flagowym Royal Navy.

60. USA: Northrop Grumman i siły zbrojne przeprowadziły udaną demonstrację systemu dowodzenia IBCS

W dniu 12 grudnia br. amerykański koncern zbrojeniowy poinformował o udanej demonstracji, przeprowadzonej wspólnie z US Army i USMC, Zintegrowanego Systemu Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową (IBCS), który będzie przeznaczony w przyszłości dla systemów obronnych typu Patriot, THAAD i NASAMS.

61. Rosyjscy oficerowie oglądali norweskie F-35A

Jak ujawniło właśnie dowództwo Norweskich Sił Zbrojnych, w dniu 5 grudnia br. w bazie lotniczej ?rland zjawiła się trzyosobowa delegacja rosyjskich wojskowych, którzy przeprowadzili inspekcję i ocenę 132. Skrzydła Norweskich Królewskich Sił Powietrznych, do którego zostały przydzielone pierwsze myśliwce wielozadaniowe 5. generacji F-35A Lightning II.

62. Media: USA dostarczą karabiny wyborowe Barrett M107A1 na Ukrainę

Jak poinformował dziennik The Washington Post, administracja prezydenta Donalda Trumpa zezwoliła na sprzedaż wielkokalibrowych karabinów wyborowych Barrett M107A1 kal. 12,7 mm, co oznacza wprowadzenie w życie ustawy o wspieraniu Ukrainy i powstrzymywaniu Rosji, w tym obejmującej dostawy tzw. ?defensywnej śmiercionośnej broni? dla Kijowa.

63. Wodowanie drugiego lotniskowca nowej generacji dla Royal Navy [FOTO+WIDEO]

W dniu 21 grudnia br. w stoczni wojennej Rosyth w Szkocji miało miejsce wodowanie techniczne drugiego lotniskowca nowej generacji, przeznaczonego dla brytyjskiej Royal Navy, czyli HMS Prince of Wales (R09), typu Queen Elizabeth.

Fot. Royal Navy.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.