Fot. BAE Systems.

Brytyjski lotniskowiec nowej generacji wyszedł w morze [WIDEO]

W dniu 26 czerwca br. ze stoczni wojennej Rosyth w Szkocji po raz pierwszy w morze wyszedł brytyjski lotniskowiec nowej generacji HMS Queen Elizabeth (R08). Największy zbudowany w Europie Zachodniej okręt wojenny rozpocznie pierwszą fazę prób morskich na Morzu Północnym.

Rosyth, Szkocja, Wielka Brytania. / Wikimedia Commons.

W poniedziałek, 26 czerwca br. ze stoczni wojennej Rosyth w Szkocji po raz pierwszy w morze wyszedł brytyjski lotniskowiec nowej generacji HMS Queen Elizabeth (R08), typu Queen Elizabeth. Następnie, ten największy zbudowany w Europie Zachodniej okręt wojenny rozpocznie pierwszą fazę prób morskich na Morzu Północnym przez około sześć tygodni, podczas której zostaną przetestowane podstawowe systemy okrętowe oraz właściwości, takie jak napęd, siła bojowa, systemy obronne, dodatkowe testy poziomu gotowości, a także zdolności manewrowe oraz prędkość.

Sekretarz obrony, sir Michael Fallon, powiedział podczas uroczystości wyjścia w morze okrętu:

Jest to historyczna chwila dla Wielkiej Brytanii, ponieważ nasz nowy lotniskowiec wychodzi w morze po raz pierwszy. Ta potężna twierdza jest zdecydowanie najpotężniejszym okrętem, jaki kiedykolwiek został zbudowany w Wielkiej Brytanii, co pozwoli nam stawić czoła wielu zmieniającym się zagrożeniom na całym świecie. HMS ?Queen Elizabeth? to trwały przykład brytyjskiej wyobraźni, pomysłowości, wynalazczości, które pomogą nam utrzymać bezpieczeństwo przez dziesięciolecia. Została zbudowana przez najlepszych, jej załogę stanowią najlepsi i będzie służyć Wielkiej Brytanii. Przez następne pięćdziesiąt lat będzie ona rozmieszczana na całym świecie, demonstrując brytyjską siłę i nasze zaangażowanie w stawieniu czoła pojawiającym się wyzwaniom w niebezpiecznym świecie. Cały kraj może być dumny z tego osiągnięcia narodowego.

Po tym początkowym okresie HMS Queen Elizabeth (R08) wróci do stoczni w Rosyth w celu przeprowadzenia dalszych badań i konserwacji, zanim uda się drugi etap prób, który ma na celu przetestowanie jej systemów operacyjnych. Następnie przejdzie do swojego przyszłego portu macierzystego Portsmouth Naval Base, gdzie zostanie przekazany Royal Navy jeszcze w tym roku.

Kontrakt na system Crowsnest ? ?uszy i oczy? brytyjskich lotniskowców typu Queen Elizabeth

Brytyjski dowódca chce amerykańskich Marines na lotniskowcu HMS ?Queen Elizabeth?

Admirał sir Philip Jones, szef sztabu Admiralicji oraz Pierwszy Morski Lord, powiedział:

Jest to ogromnie ważna chwila dla Królewskiej Marynarki Wojennej, dla wszystkich naszych rodzajów sił zbrojnych i dla naszego wyspiarskiego narodu. Gdy wejdzie do służby, HMS ?Queen Elizabeth? będzie największym lotniskowcem na świecie poza Stanami Zjednoczonymi [co nie jest do końca prawdą ? przyp. red.], oraz pierwszym zaprojektowanym od podstaw do możliwości operowania samolotów piątej generacji. Już teraz ten okręt reprezentuje najlepszą wiedzę przemysłową i inżynieryjną w Wielkiej Brytanii, a kiedy będzie służył, będzie ona symbolizować naszą siłę militarną i autorytet na świecie przez dziesięciolecia. Jest jeszcze wiele do zrobienia od chwili obecnej do przyszłości, ale niem ma wątpliwości: wkrótce rozpocznie się nowa era brytyjskiej siły morskiej.

Jon Pearson, odpowiedzialny w BAE Systems Maritime ? Naval Ships, producenta okrętu za jego dostawę dla Royal Navy, dodał:

Program lotniskowców typu QE [Queen Elizabeth ? przyp. red.] demonstruje naszą dumę i zaangażowanie w dostarczanie tych lotniskowców o wielkich zdolnościach dla Królewskiej Marynarki Wojennej. Wyjazd w morze HMS „Queen Elizabeth” stanowi ekscytujący etap w programie i jest pierwszą realną okazją, aby sprawdzić znakomite możliwości podczas testów, wykazując najlepsze brytyjskie zdolności inżynierskie i produkcyjne.

Grafika: BAE Systems.

Stępkę pod HMS Queen Elizabeth (R08) położono w dniu 7 lipca 2009 roku (zamówienie złożono w dniu 20 maja 2008 roku), a wodowania technicznego dokonano w dniu 17 lipca 2014 roku. Kosztu budowy okrętu wyniósł 3,1 mld GBP. Drugi okręt tego typu, HMS Prince of Wales (R09) jest około dwóch lat w harmonogramie prac za okrętem wiodącym. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, HMS Queen Elizabeth (R08) ma rozpocząć loty ćwiczebne z trzema brytyjskimi F-35B Lightning II u wschodnich wybrzeży USA pod koniec lata 2018 roku. Natomiast próby ze śmigłowcami AgustaWestland AW101 (Merlin) i Boeing Chinook na początku wspomnianego roku.

Okręt ma 280 metrów długości, 39 metrów szerokości na linii wody i 73 metry w najszerszym miejscu pokładu lotniczego, 11 metrów zanurzenia oraz 70.600 ton pełnej wyporności. Dwie turbiny gazowe Rolls-Royce Marine Trent MT30 o mocy 36 MW (48.000 KM) każda, wraz z czterema morskimi silnikami diesla Wärtsilä 38, w tym dwa 12V38 o mocy 8,7 MW (11.700 KM) i dwa 16V38 o mocy 11,6 MW (15.600 KM) oraz cztery silniki elektryczne GE Power Conversion Induction Motors (20 MW każdy) zapewniają prędkość maksymalną do 25 węzłów (46 km/h) oraz zasięg do 10.000 mil morskich (19.000 km). Załogę stanowi 1.600 oficerów i marynarzy, w tym 679 osób personelu okrętowego. Ponadto, istnieje możliwość zaokrętowania od 250 do 900 żołnierzy piechoty morskiej.

Skrzydło lotnicze może stanowić maksymalnie ponad 70 statków powietrznych, lecz Royal Navy przewiduje przenoszenie 40-50 maszyn typu myśliwców 5. generacji pionowego startu i krótkiego lądowania F-35B Lightning II oraz śmigłowców: Boeing Chinook, AgustaWestland Apache, AgustaWestland AW101 (warianty Merlin HM2 oraz HC4), AgustaWestland AW159 Wildcat (warianty Wildcat AH1 oraz HMA2) oraz Merlin Crowsnest AEW. Lotniskowiec nie posiada katapult, tak jak amerykańskie czy francuski odpowiednik, ale jest wyposażony w skocznię typu ski-jump, tak jak okręty rosyjskie, chińskie czy indyjskie.

Więcej zdjęć z wyjścia okrętu w morze TUTAJ.

WIDEO:

Źródło:

gov.uk: Nation’s flagship takes to sea for the first time

Czytaj także:

Chiny zwodowały drugi lotniskowiec [WIDEO]

USA: Pierwszy lotniskowiec nowej generacji wyszedł w morze [FOTO+WIDEO]

Oficjalnie: Lotniskowiec o napędzie nuklearnym dla Marynarki Wojennej Indii

Indie i Brazylia wycofują ze służby lotniskowce

Brytyjczycy wyślą niszczyciel rakietowy HMS ?Diamond? na Morze Czarne

Brytyjski śmigłowcowiec desantowy dla Brazylii?

Royal Navy: ostatnie w historii ćwiczenia z pociskami Sea Skua [ZDJĘCIA]

Brytyjczycy sformują pięć eskadr wyposażonych w F-35

F-35 przyleciały do Wielkiej Brytanii [FOTO+WIDEO]

Brytyjczycy wycofają duży śmigłowcowiec desantowy

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.