Fot. RAF (Sgt Ross Tilly).

Brytyjczycy sformują pięć eskadr wyposażonych w F-35

Jak informuje The UK Defence Journal, Wielka Brytania planuje sformować cztery eskadry liniowe i jedną szkoleniową po 12 maszyn każda, co oznaczać będzie mniej niż połowę operacyjnych myśliwców ze wszystkich 138 zamówionych F-35B Lightning II.

Baza lotnicza RAF Marham. / Wikimedia Commons

Baza lotnicza RAF Marham. / Wikimedia Commons

Pierwszym operacyjną eskadrą, wyposażoną w myśliwce 5. generacji będzie No. 617 Squadron RAF ?Dambusters?, stacjonujący w bazie lotniczej RAF Marham i zostanie sformowany w 2018 roku. Informację potwierdzono po przylocie pierwszego brytyjskiego F-35B Lightning II w kraju, w dniu 29 czerwca br. (czytaj więcej: F-35 przyleciały do Wielkiej Brytanii [FOTO+WIDEO]).

Ligthning Force (tak nazwano flotę F-35B w RAF i Royal Navy ? przyp. red.) będą tworzyć także 809 Naval Air Squadron, również stacjonujący w RAF Marham i przeznaczony dla przyszłych lotniskowców HMS Queen Elizabeth (R08) i HMS Prince of Wales (R09) oraz dwie jeszcze nie nazwane eskadry.

Obecnie eskadrą szkoleniową na maszynach nowej generacji RAF jest 17(R) Squadron, stacjonujący w amerykańskiej bazie lotniczej Edwards (Kalifornia), ale nowa zostanie utworzona w Wielkiej Brytanii w najbliższej przyszłości.

Zgodnie z wydanym w 2015 roku rządowym przeglądem strategii obrony i bezpieczeństwa (Strategic Defence and Security Review), 23 myśliwce 5. generacji będą gotowe do służby na lotniskowcach do 2023 roku. Łącznie, w eskadrach operacyjnych ma służyć około 63 maszyn, co oznacza mniej niż połowę ze 138 zamówionych przez rząd w Londynie.

Fot. USAF (Tech. Sgt. Jarad A. Denton/Released).

Fot. USAF (Tech. Sgt. Jarad A. Denton/Released).

Czytaj także:

Amerykańskie F-35 trafią do Japonii

Oblot izraelskiego F-35I Adir

Holandia proponuje Belgii wspólną flotę myśliwców F-35

Dania kupi myśliwce 5. generacji F-35A Lightning II

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.