Fot. Jacek Siminski (https://www.facebook.com/JacekSiminskiPhotography/).

Debiut bojowy F-22A Raptor nad Afganistanem

W dniu 20 listopada br. dowództwo natowskiej operacji Resolute Support poinformowało, że siły amerykańskie i afgańskie rozpoczęły operację przeciwko talibom, która ma uderzyć w główne źródło ich finansowania, czyli przemysł narkotykowy. W nalotach wzięły udział m.in. myśliwce 5. generacji F-22A Raptor, po raz pierwszy wykonując zadania bojowe nad Afganistanem, a także bombowce strategiczne B-52H Stratofortress.

Helmand (prowincja). /Fot. Wikimedia Commons.

W poniedziałek, 20 listopada br. dowództwo natowskiej operacji Resolute Support poinformowało, że w ciągu ostatnich 24 godzin Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, Korpus Piechoty Morskiej i Siły Bezpieczeństwa Afganistanu (Afghan National Defense and Security Forces; ANDSF) rozpoczęły operację przeciwko talibom, która ma uderzyć w główne źródło ich finansowania, czyli przemysł narkotykowy.

W atakach na siedem laboratoriów oraz jeden punkt dowodzenia i kontroli, w tym cztery w dystrykcie Kajaki i trzy Musa Qala w północnej części prowincji Helmand, ze strony amerykańskiej wzięły udział myśliwce 5. generacji F-22A Raptor, bombowce strategiczne B-52H Stratofortress, a także bezzałogowe, bojowe aparaty latające (UCAV), które wystrzeliły przeciwpancerne pociski kierowane (ppk) typu AGM-114 Hellfire oraz wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet M142 HIMARS, należące do Korpusu Piechoty Morskiej (USMC).

Dowódca sił amerykańskich w Afganistanie (USFOR-A), gen. John Nicholson poinformował, że nocne ataki z powietrza i ziemi to dopiero początek operacji wymierzonej w sieć produkcji heroiny i innych opiatów przez talibów:

Wczoraj wieczorem przeprowadziliśmy ataki w północnej Helmand, aby uderzyć w talibów tam, gdzie boli: w ich finansowanie. Talibowie coraz częściej przekształcają się w organizacje przestępcze, walczące, aby móc czerpać zyski z przestępczej działalności: handlu narkotykami, nielegalnego wydobycia, porwań i morderstw na zlecenie. Połączone operacje w ciągu ostatnich 24 godzin są demonstracją naszej woli pokonania terrorystów i tych, którzy ich wspierają, zwłaszcza ich sieci narkotyków. Ta operacja wymagała dokładnych przygotowań, aby uzyskać głęboki wgląd w talibskie laboratoria przetwarzania narkotyków i ich lokalizacje. Nigdy przedtem nie mieliśmy takiego zaufania i współpracy [z siłami ANDSF], które umożliwiłyby tego rodzaju ataki. ? oświadczył amerykański generał.

Uzbrojenie B-52H Stratofortress. Bombowiec jest w stanie przenieść 31.500 kg różnego rodzaju broni konwencjonalnej (bomby, miny, rakiety) oraz bomby jądrowe (B28, B43, B53, B61, B83) i rakiety manewrujące AGM-86B ALCM. / Wikimedia Commons.

Opiaty stały się globalnym problemem w zakresie zdrowia, gospodarki i bezpieczeństwa, a talibowie odpowiadają za 85 procent światowej produkcji opium. Ten nielegalny przemysł wart jest około 60 miliardów USD. Szacuje się, że ponad 200 milionów USD z tego trafia bezpośrednio na konta bankowe talibów.

Siły USFOR-A rozpoczęły opracowywanie planu działań zbrojnych natychmiast po ogłoszeniu nowej polityki w ubiegłym roku. Ataki w prowincji Helmand są pierwszym krokiem do aktywnego zwalczania narkotykowego przemysłu we współpracy z siłami afgańskimi. Obrazuje to przesunięcie działalności sił USFOR-A, które rozpoczęły atakowanie powstających sieci w rejonach na południu i południowym zachodzie Afganistanu, które do tej pory były bezpiecznym schronieniem dla talibów. Jak podkreślają Amerykanie, takie podejście nie tylko osłabi finansowanie i sieci talibów, ale także umocni pozycję sił USFOR-A i ANDSF do kontynuowania działań bojowych przez całą zimę.

Gen. Mohammad Sharif Yaftali, szef Sztabu Generalnego ANDSF, powiedział:

Dynamika na polu walki zasadniczo zmieniła się na korzyść ANDSF. Te ataki eliminują zdolność talibów do finansowania swoich operacji, które mają na celu śmierć niewinnych afgańskich cywilów i wzmacniają zdolność ANDSF do walki i wygrywania w terenie. Warto zauważyć, że pierwszy atak lotniczy tej operacji został przeprowadzony przez Afgańskie Siły Powietrzne, a operacja ta przybliży nas do dnia, w którym ostateczny cios przeciwko Talibom zostanie wymierzony przez ANDSF.

Zgodnie z informacjami, F-22A Raptor zrzuciły na cele szybujące bomby lotnicze GBU-39 SDB (Small Diameter Bomb) i było to pierwsze bojowe użycie tych maszyn nad Afganistanem (Raptor może przenieść do ośmiu takich bomb naraz ? przyp. red.). Amerykanie wyjaśnili, iż wykorzystanie kosztownych w eksploatacji samolotów wynikało z użycia precyzyjnego uzbrojenia przez nie przenoszonego, celem zminimalizowania ewentualnych strat wśród ludności cywilnej. Maszyny wystartowały z bazy lotniczej Al Dhafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i były wspierane przez powietrzne tankowce KC-10 Extender z 908. Ekspedycyjnej Eskadry Tankowania Powietrznego (908th Expeditionary Air Refueling Squadron).

Przypomnijmy, że debiut bojowy myśliwców 5. generacji miał miejsce w dniu 23 września 2014 roku, przeciwko celom Państwa Islamskiego (ISIS) w Syrii.

Salwa rakietowa zestawów HIMARS. /Fot. Lockheed Martin.

Źródło:

rs.nato.int: Afghan, U.S. forces launch new campaign to destroy Taliban funding networks

Czytaj także:

USA pracują nad nowym pociskiem powietrze-powietrze dalekiego zasięgu LREW

F-22A Raptor wylądowały w Powidzu [FOTO]

Dowódca USAFE-AFAFRICA chce stałego bazowania F-22A w Europie

Amerykańskie F-22A i F-16 w Japonii

Raptory nad Koreą Płd.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.