Fot. Jacek Siminski (https://www.facebook.com/JacekSiminskiPhotography/).

F-22A Raptor wylądowały w Powidzu [FOTO]

W dniu 17 października br. dwa amerykańskie myśliwce wielozadaniowe 5. generacji F-22A Raptor, wspierane przez powietrzną cysternę KC-135R Stratotanker, wylądowały w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu w ramach okazania wparcia i możliwości odstraszania Stanów Zjednoczonych w Europie.

33. Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu. / Wikimedia Commons.

We wtorek, 17 października br. około godz. 10:00 czasu polskiego dwa amerykańskie myśliwce wielozadaniowe 5. generacji F-22A Raptor, wspierane przez powietrzną cysternę KC-135R Stratotanker, wylądowały w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Maszyny, należące do 27. i 93. Eskadry Myśliwskiej (27th Fighter Squadron, 27 FS; 94th Fighter Squadron, 94 FS) 1. Skrzydła Myśliwskiego USAF (1st Fighter Wing; 1 FW) wystartowały z brytyjskiej bazy RAF Lakenheath, gdzie zostały rozmieszczone w dniu 8 października br. z połączonej bazy lotniczej Langley-Eustis (w stanie Wirginia).

Z kolei powietrzna cysterna KC-135R Stratotanker należy z 100. Eskadry Tankowania Powietrznego (100th Air Refueling Wing; 100 ARW), która wystartowała z bazy lotniczej RAF Mildenhall. Lotnikom towarzyszył personel naziemny. Samoloty odleciały około godziny 15:00.

Maszyny przyleciały do Polski w ramach realizacji programu Europejskiej Inicjatywy Powstrzymywania (European Deterrence Initiative; EDI), biorąc udział w manewrach wojskowych na Starym Kontynencie w ramach ćwiczebnego rozmieszczenia (Flying Training Deployment) z innymi samolotami bojowymi USAF w Europie, jak i lotnictwem państw sojuszniczych.

Jak podkreśla komunikat prasowy amerykańskich Sił Powietrznych w Europie i Afryce (United States Air Forces in Europe ? Air Forces Africa; USAFE-AFAFRICA), tymczasowe rozmieszczenie maszyn w Polsce i ich udział w ćwiczeniach to demonstracja niezachwianego zaangażowania Stanów Zjednoczonych wobec sojuszników z NATO i powstrzymywanie wszelkich działań, które mogłyby destabilizować bezpieczeństwo regionalne.

ZDJĘCIA:

Fot. Jacek Siminski (https://www.facebook.com/JacekSiminskiPhotography/).

Fot. USAFE-AFAFRICA.

Fot. USAFE-AFAFRICA.

Fot. kpt. M. Fedro-Samojedny/3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego.

Fot. kpt. M. Fedro-Samojedny/3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego.

Fot. kpt. M. Fedro-Samojedny/3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego.

Fot. kpt. M. Fedro-Samojedny/3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego.

Ostatni raz para myśliwców 5. generacji gościła na polskim niebie w dniu 31 sierpnia 2015 roku. W ramach swojej pierwszej wizyty w naszym kraju, maszyny wylądowały w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku (czytaj więcej: Raptory w Polsce), a dwa dni wcześniej w Wielkiej Brytanii (czytaj więcej: Raptory już w Europie). Z kolei w ubiegłym roku maszyny tego typu również zostały rozmieszczone w Europie, przylatując odpowiednio do Wielkiej Brytanii, Rumunii oraz na Litwę (czytaj więcej: Raptory w Wielkiej Brytanii [ZDJĘCIA], Amerykańskie Raptory w Rumunii oraz: Raptory wylądowały na Litwie).

Źródło:

dvidshub.net: F-22s forward deploy to Powidz AB

Czytaj także:

F-35A Lightning II i F-15C Eagle wylądowały w Bułgarii

Amerykańskie F-35A po raz pierwszy w Estonii [WIDEO]

Amerykańskie F-35A w brytyjskiej bazie lotniczej RAF Lakenheath [WIDEO]

USAF wyślą myśliwce F-35A Lightning II do Europy

Dowódca USAFE-AFAFRICA chce stałego bazowania F-22A w Europie

Amerykańskie F-22A i F-16 w Japonii

Raptory nad Koreą Płd.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.