Dwa F-35A Lighnting II z 34FS podczas lotu ćwiczebnego w dniu 30 marca 2017 roku. / fot. USAF (R. Nial Bradshaw).

USAF wyślą myśliwce F-35A Lightning II do Europy

W dniu 14 kwietnia br. Departament Obrony USA poinformował że, już w najbliższy weekend Siły Powietrzne wyślą niewielką liczbę myśliwców 5. generacji F-35A Lightning II w ramach długo planowanego rozmieszczenia tych maszyn w Europie.

W piątek, 14 kwietnia br. Departament Obrony USA poinformował że, już w najbliższy weekend Siły Powietrzne wyślą niewielką liczbę myśliwców 5. generacji F-35A Lightning II w ramach długo planowanego rozmieszczenia tych maszyn w Europie z uwagi na ekspansjonistyczną politykę Rosji Władimira Putina. Zgodnie z komunikatem, najnowsze samoloty bojowego amerykańskich Sił Powietrznych wezmą udział w zaplanowanych ćwiczeniach z innymi maszynami USAF, rozmieszczonymi w Europie oraz lotnictwem państw sojuszniczych z NATO w ramach programu Europejska Inicjatywa Wzmocnienia (European Reassurance Initiative; ERI).

Warto podkreślić, że będzie to pierwsza misja treningowa poza USA dla F-35A Lightning II, należących do 34. Eskadry Myśliwskiej (34th Fighter Squadron; 34FS) z bazy lotniczej Hill w stanie Utah (czytaj także: USAF: Pierwsza eskadra F-35A osiągnęła gotowość bojową). Według Pentagonu, będzie to milowy krok w ramach programu wdrożeniowego tych maszyn, który pozwoli Siłom Powietrznym na skuteczną demonstrację zdolności bojowych myśliwców 5. generacji. Pozwoli także na ocenę i definicję wymagań dla ewentualnej stałej obecności tych maszyn na Starym Kontynencie, co powinno nastąpić po 2020 roku.

Komunikat przypomina, że F-35A zapewniają USAF bezprecedensową zdolność precyzyjnego ataku wobec obecnych i pojawiających się zagrożeń, a jednocześnie uzupełniają zdolności panowania w powietrzu Sił Powietrznych. Nie precyzuje jednak konkretnych lokalizacji, gdzie zostaną przebazowane i z w jakich państwach wezmą udział w ćwiczeniach. Warto zauważyć, że ćwiczenia sojusznicze w ramach inicjatywy ERI odbywają się od Estonii aż po Bułgarię.

Przypomnijmy, że w dniu 24 lutego br. Szef amerykańskiego Dowództwa Lotnictwa Bojowego, gen. Herbert J. Carlisle ogłosił, że F-35A już wkrótce będą latać nad Europą, Pacyfikiem i Bliskim Wschodem (czytaj więcej: USAF: F-35A Lightning II wkrótce zostaną rozmieszczone poza granicami państwa), a niecały miesiąc wcześniej maszyny po raz pierwszy wzięły udział w realistycznych ćwiczeniach Red Flag 17-1 wokół bazy lotniczej Nellis w Nevadzie (czytaj więcej: F-35A udowadnia swoją zabójczą skuteczność podczas ćwiczeń Red Flag).

Warto też zauważyć, że miesiąc temu pojawiła się informacja o udziale F-35B należących do Korpusu Piechoty Morskiej (USMC) w amerykańsko-koreańskich ćwiczeniach Foal Eagle 2017. Były to pierwsze ćwiczenia poza granicami kraju tych maszyn, rozmieszczonych w Japonii (czytaj więcej: F-35B Korpusu Piechoty Morskiej biorą udział w ćwiczeniach w Korei Płd. oraz: USMC: Pierwsza eskadra F-35B wyruszyła do Japonii [FOTO+WIDEO]).

Źródła:

defense.gov: Air Force Will Deploy F-35A Fighters to Europe for Training

stripes.com: Air Force deploys F-35 fighters for training in Europe

Czytaj także:

Administracja Trumpa zezwoli na sprzedaż F-35 dla Tajwanu?

MBDA: F-35 odpala pocisk AIM-132 ASRAAM

Rheinmetall dostarczy amunicję dla amerykańskich F-35

USA: James Mattis wzywa do porównania F-35C i ASH

US Navy: Pierwsze F-35C już w Kalifornii [WIDEO]

Duńczycy demonstrują możliwości F-35A [WIDEO]

F-35I przyleciały do Izraela [FOTO+WIDEO]

F-35 wyruszą do walki z islamistami?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.