Jakub Pawełek “Purpurowy Zmierzch” – recenzja

Umarł Putin, niech żyje Zorin. Tymi krótkimi słowami można nakreślić początek najnowszego technothrillera autorstwa Jakuba Pawełka, który miał premierę 26 lutego i został wydany nakładem wydawnictwa WarBook. Jest to ostatni, szósty tom serii Przymierze, opowiadającej o alternatywnym świecie w latach 2015-2025, w którym toczone są spektakularne konflikty zbrojne, następują rozłamy polityczne i zawierane są nowe, przedziwne sojusze. W ciągu tej zawiłej dekady Czytelnicy przemierzają tysiące kilometrów razem z międzynarodową jednostką specjalną Radegast, stawiając czoła nowoczesnej wojnie.

Tak jak poprzednie części, książka została wydane w miękkiej, acz spektakularnej pod kątem graficznym oprawie. Dominują tu ciemne, mroźne kolory, a widok amerykańskiego czołgu M1 Abrams tuż przed przekręconą tablicą informacyjną z napisem „Murmańsk” budzi emocje zanim jeszcze Czytelnik otworzy pierwsze karty tej opowieści.

Wydarzenia w „Purpurowym Zmierzchu” są bezpośrednim następstwem tego, co wydarzyło się w tomie piątym, a więc w „Arktycznym Brzasku”. Trwa wojna amerykańsko-rosyjska o bogate złoża Arktyki, podczas gdy w zamachach terrorystycznych giną prezydenci Rosji, Ukrainy i Kazachstanu. Trzeszczące w szwach już wcześniej Przymierze, po tym jak zachodnie jego państwa z Polską na czele nie chciały walczyć z Amerykanami, po śmierci Putina i dojściu do władzy ministra obrony nacjonalisty Piotra Zorina, rozpada się całkowicie. Rozpad następuje także w samej Rosji, gdy w Petersburgu tworzy się opozycyjny rząd Republiki Rosyjskiej z Feliksem Repninem na czele, zabiegający – zresztą skutecznie – o poparcie generała Walerija Żyły, dzielnie broniącego arktycznych bogactwa kraju przed agresją Waszyngtonu. Wybucha wojna domowa w Rosji, a polski prezydent ledwo uchodzi z zamachu na swoje życie…

Gdzieś obok tego całego szaleństwa działa chińska korporacja Harmonia, będąca zapleczem chińskiego rządu i jego zapędów imperialnych. Powoli i skrupulatnie, co widzimy w poprzednim tomie, oplata mackami pogrążoną islamskim terrorem Europę i narkotykowymi kartelami Meksyk, oferując im sprywatyzowane bezpieczeństwo, a w rzeczywistości podbój. Jak się później okaże macki te sięgają jeszcze dalej i konflikt wewnątrz Przymierza jest im całkowicie na rękę…

Tradycyjnie poza szerokim spojrzeniem na sprawy globalne, kontynuowane są losy jednostki Radegast, mocno osłabionej, a w tym tomie podzielonej i zwaśnionej. Nasi bohaterowie będą musieli stanąć oko w oko z tymi, którzy jeszcze wczoraj byli sojusznikami…

Cechą charakterystyczną serii Przymierze są spektakularne bitwy na lądzie i w powietrzu, walki z wykorzystaniem najnowszych technologii bezzałogowych, a nawet broni klimatycznej o jakże sugestywnej nazwie Zeus… Nie zabrakło tego wszystkiego również w finałowym tomie. Autor będzie przenosił nas od nieprzypadkowo bardziej lodowatej niż zwykle Arktyki, nowego oblężenia Petersburga, po walki pancerne na Podlasiu i ewakuację naszych bohaterów z Krymu. Wojna przeplatana jest polityką i Czytelnik ma po raz kolejny szanse obserwować kontekst wydarzeń z perspektywy Kremla, Białego Domu, Pałacu Prezydenckiego w Warszawie czy Pekinu.

W całym tym tyglu umiejscowiona jest Polska z prezydentem Henrykiem Żuławskim na czele. To kraj, który chce odgrywać większą rolę w regionie i wykorzystuje ku temu sposobności. Żuławski wie, że tam gdzie nie da się wpłynąć militarnie czy ekonomicznie, należy uderzać dyplomacją i ofertą pośredniczenia w trudnych politycznych szachach. Większość głównych postaci jest wyrazista, choć niektóre stoją bardziej na uboczu.

Język Jakuba Pawełka jest dynamiczny, raz po raz zmienia się, gdy otoczeniem nie jest ciasny czołg, a równie ciasny gabinet. Barwnie opisywane są zarówno różne rodzaje uzbrojenia, kunszt żołnierzy, jak i nieprzewidywalne charaktery i decyzje politycznych graczy, którzy stawiają na szali życie milionów.

Ocena. Książkę czyta się świetnie. Z dziewięciu dosyć długich rozdziałów, każdy został podzielony na podrozdziały, w których kontynuowane są poszczególne wątki. Autor stara się równomiernie „dokładać” koleje losu do każdego z nich, rozkręcając i rozbudowując napięcie.

Muszę powiedzieć, że mimo iż książka spełniła moje oczekiwania, jeśli chodzi o kontynuację losów i zdarzeń znanych mi z poprzednich tomów w tym przedziwnym uniwersum, to samo jej zakończenie pozostaje otwarte, pomimo wystąpienia jakże spektakularnych zdarzeń… Szkoda, że to już koniec, gdyż jako fikcja literacka cała seria wypada świetnie. Choć z drugiej strony, patrząc na nasz rzeczywisty świat, jakże pomylił się Francis Fukuyama w książce „Koniec historii i ostatni człowiek” z 1992 roku. Jakub Pawełek mógłby przecież dalej ciągnąć losy Radegastu, walki o złoża naturalne i dominację polityczną aż nie zostałby przysłowiowy kamień na kamieniu…

JAKUB PAWEŁEK (ur. 1990) jest absolwentem filologii rosyjskiej Uniwersytetu Śląskiego, studiował w Akademii Obrony Narodowej. Na co dzień korporacyjny trybik, po godzinach fascynat wojskowości, airsoftu i papierowych konfliktów zbrojnych. Zainspirowany twórczością Toma Clancy’ego i Larry’ego Bonda postanowił spróbować swoich sił w starciu z tematyką militarnego thrillera. Autor książek z serii Przymierze: „Wschodni Grom”, „Perski Podmuch”, „Kaukaski Płomień”, „Pierścień Ognia”, „Arktyczny Brzask” i „Purpurowy Zmierzch” oraz „#Wawskie14”.

Zapraszamy do przeczytania recenzji dotychczasowych książek tego Autora:

Recenzja Książki Jakuba Pawełka ?Wschodni Grom?

Perski Podmuch, Jakub Pawełek

Kaukaski Płomień, Jakub Pawełek

Jakub Pawełek ?Pierścień Ognia? ? recenzja

Jakub Pawełek ?#WAWSKIE14? ? Recenzja

Jakub Pawełek ?Arktyczny brzask? ? recenzja

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.