Perski Podmuch, Jakub Pawełek.

Minęły niemal dwa lata odkąd armie Koalicji z Rosją i Polską na czele nie tylko zatrzymały wojska Chińskiej Republiki Ludowej, ale także zmusiły je do odwrotu. Niedługo później świat odetchnął z ulgą, gdy obie strony podpisały pokój. Teraz świat znowu zobaczy wojnę, ale w relacjach telewizyjnych zamiast rosyjskich stepów zawalonych wrakami chińskich pojazdów wojskowych będzie dominował obraz przekazywany z dawnego państwa Persów… Iranu. Rozpoczyna się Perski Podmuch.

Perski Podmuch został wydany 3 grudnia 2014 roku nakładem wydawnictwa Warbook. Jest to druga część cyklu zatytułowanego jako ?Przymierze?. Jej autorem jest Jakub Pawełek, absolwent Uniwersytetu Śląskiego, filologii rosyjskiej i student Akademii Obrony Narodowej. Miłośnik wojskowości.

Perski Podmuch rozpoczyna się w 2018 roku. Wszystko zaczyna się, gdy pijani ludzie wszczynają bójkę z irańskimi studentami w Nowym Jorku. Kilkoro z nich ginie. Nikt nie przewiduje, że to dopiero początek koszmaru, który będzie kosztował życie tysięcy żołnierzy i cywilów. Niedługo później w Teheranie dochodzi do zamordowania amerykańskich dyplomatów, co prowadzi do eskalacji konfliktu?

Stany Zjednoczone Ameryki z pomocą Izraela rozpoczynają inwazję na Iran. Tysiące żołnierzy najpotężniejszego kraju na świecie wkraczają z ziemi, lądu i powietrza do najpotężniejszego państwa w regionie. Wspierani przez nowoczesne systemy uzbrojenia i inne zabawki współczesnego pola bitwy z łatwością roznoszą na strzępy formacje Irańskich Sił Zbrojnych i Korpusu Strażników Rewolucji. Jednak pomimo przewagi technologicznej straty rosną w zatrważającym tempie, aż podczas jednej z bitew dochodzi do najgorszego…

Perski Podmuch jest nie tylko pokazaniem tego jak wojska USA bezlitośnie i bardzo łatwo rozgramiają kolejne jednostki armii Iranu, ale też walki pomiędzy wywiadami. VEVAK przy wsparciu swoich agentów chce zdetonować gdzieś w Europie Zachodniej broń, która może zabić miliony ludzi i wywołać katastrofę na niewyobrażalną skalę. CIA pomimo swoich technologicznych cudów znowu zostaje w tyle. Ale nie tylko Amerykanie szukają niebezpiecznego ładunku.

Do gry po czasowym zawieszeniu związanym z wpadką w Czarnogórze wracają starzy znajomi z Wschodniego Gromu: porucznik Jakub Jastrzębski i major GRU Andriej Bołkoński. Pojawia się także pewien wąsacz… Czy międzynarodowa jednostka zdoła zapobiec kataklizmowi zanim ten pochłonie miliony?

Perski Podmuch jest niczym znakomity film sensacyjny, który zaskakuje nieraz gwałtownymi zwrotami akcji. Wartka, wciągająca akcja osadzona w bliskiej przyszłości, mocno zarysowane postacie i ich reakcje na dziejące się dookoła wydarzenia. Do tego atmosferę strachu podsyca możliwość przeprowadzenia ataku terrorystycznego na niewyobrażalną skalę w Europie i Izraelu. To wszystko na tle walk pomiędzy Amerykanami, Irańczykami, a nawet Chińczykami na ziemiach które niejedno już widziały. To wszystko wraz z niezwykle dokładnym opisem stosowanego uzbrojenia sprawia, że trudno oderwać się od tej pozycji.

Perski Podmuch jest książką, którą mogę polecić dowolnemu czytelnikowi. Lektura wciągnie go na wiele godzin wypełniając jego zmysły doznaniami jakich doświadczają żołnierze zarówno w Iranie jak i agenci wywiadu w Europie. A czas nieubłaganie ucieka…
Gorąco polecam.

Student Instytutu Historycznego UW. Interesuję się historią wojskowości oraz techniką wojskową, w szczególności okres od początku II wojny światowej aż do dnia współczesnego.