Kołujące myśliwce F-22A Raptor. / Źródło: Spangdahlem Air Base.

Raptory już w Europie

Cztery amerykańskie myśliwce piątej generacji F-22A Raptor wylądowały w bazie lotniczej Spangdahlem w Niemczech. Razem z nimi przyleciał ciężki transportowiec C-17 Globemaster III i około 60 osób personelu naziemnego.

>>> Myśliwce 5. generacji ? stan na A.D. 2015 <<<

Samoloty, wchodzące w skład 325. Skrzydła Myśliwskiego (325th Fighter Wing; 325 FW), stacjonującego na co dzień w bazie lotniczej Tyndall na Florydzie, pozostaną w Europie przynajmniej do połowy września br. Z kolei Globemaster III wraz z personelem pochodzi z 60. Skrzydła Operacji Powietrznych (60th Air Mobility Wing; 60 AMW), stacjonującego w bazie lotniczej Travis w Kalifornii.

Drugi w historii przylot Raptorów na Stary Kontynent jest wynikiem wcześniejszych zapowiedzi Sekretarz amerykańskich Sił Powietrznych, Deborah James z 24 sierpnia br. o wysłaniu F-22A w ramach European Reassurance Initiative (ERI) w związku z rosyjską agresją na Ukrainie (czytaj więcej: ?Niewidzialne? samoloty wesprą sojuszników USA).

Przelot powitalny myśliwców F-22A Raptor nad lotniskiem. / Źródło: Spangdahlem Air Base.

Przelot powitalny myśliwców F-22A Raptor nad lotniskiem. / Źródło: Spangdahlem Air Base.

Myśliwce będą uczestniczyć w ćwiczeniach razem ze stacjonującymi w Niemczech amerykańskimi F-16 Fighting Falcon i F-15 Eagle. Dowódca amerykańskich Sił Powietrznych w Europie i Afryce (United States Air Forces in Europe – Air Forces Africa; USAFE-AFAFRICA) gen. Frank Gorenc z okazji przylotu maszyn powiedział, że:

To inauguracyjne szkoleniowe rozmieszczenie Raptorów jest doskonałą okazją dla tych zaawansowanych maszyn do treningu razem z innymi samolotami USAF, wspólnych partnerów oraz sojuszników z NATO.

Boeing C-17 Globemaster III po wylądowaniu w Niemczech. / Źródło: C-17 Spangdahlem Air Base.

Boeing C-17 Globemaster III po wylądowaniu w Niemczech. / Źródło: C-17 Spangdahlem Air Base.

Personel naziemny po przylocie. / Źródło: Spangdahlem Air Base.

Personel naziemny po przylocie. / Źródło: Spangdahlem Air Base.

Wcześniej Głos Wielkopolski donosił, że myśliwce piątej generacji mają przylecieć w poniedziałek 31 sierpnia br. do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, aby wziąć udział w ćwiczeniach z polskimi F-16 Jastrząb. Jednakże, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, ppłk Artur Goławski, zapytany o sprawę przylotu amerykańskich maszyn, powiedział: Nie potwierdzam, nie zaprzeczam.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.