fot. screen YouTube.

Amerykańskie F-22A i F-16 w Japonii

USA rozmieściły w japońskiej bazie lotniczej Yokota w pobliżu Tokio 26 myśliwców wielozadaniowych F-22A Raptor i F-16 Fighting Falcon. Rotacja była zaplanowana, lecz jest interpretowana także jako odpowiedź na północnokoreańską próbę z bombą wodorową.

Podpułkownik Kenneth Hoffman, rzecznik prasowy amerykańskich sił zbrojnych w Japonii (United States Forces Japan; USFJ) powiedział, że w dniu 20 stycznia br. do bazy lotniczej Yokota przybyło 26 myśliwców wielozadaniowych F-22A Raptor i F-16 Fighting Falcon.

Myśliwce V generacji F-22A Raptor pochodzą z 3. Skrzydła 525. Eskadry Myśliwskiej (3rd Fighter Wing; 525th Fighter Squadron), stacjonującej na co dzień w bazie lotniczej Elmendorf?Richardson na Alasce i według różnych źródeł zaobserwowano od 8 do 14 maszyn tego typu wśród lądujących samolotów.

Z kolei F-16 Fighting Falcon należą do 354. Skrzydła 18. Eskadry Agresorów (354th Fighter Wing; 18th Aggressor Squadron) stacjonującej w bazie Eielson, również na Alasce.

Formalnie, myśliwce mają wziąć udział w zaplanowanych ćwiczeniach amerykańsko-japońskich, co potwierdził japoński minister obrony Gen Nakatani oświadczając, iż jest to przejaw współpracy wojskowej między obu krajami. Jednakże obserwatorzy komentują to zdarzenie także jako przejaw projekcji siły ze strony Stanów Zjednoczonych wobec północnokoreańskiej próby z bombą wodorową, która miała miejsce w dniu 6 stycznia br. Spowodowała ona sprzeciw społeczności międzynarodowej, w tym demonstrację siły ze strony Waszyngtonu, który wysłał uzbrojony w broń nuklearną bombowiec strategiczny B-52H Stratofortress nad Koreę Południową. Ponadto, uważa się że to także wyraz wsparcia dla Tajwanu, gdzie w dniu 16 stycznia br. wybory prezydenckie wygrała Tsai Ing-wen z Demokratycznej Partii Postępowej (DPP), której program sprzeciwia się jakiejkolwiek zależności wobec Chińskiej Republiki Ludowej.

Poniżej wideo z myśliwcami F-22A z 525. Eskadry Myśliwskiej i F-16 z 18. Eskadry Agresorów podczas wspólnych ćwiczeń w grudniu 2015 roku:

Czytaj także:

Japonia zakończyła rozmieszczanie baterii Patriot

USA wyślą lotnictwo i okręt podwodny do Korei Płd.?

Raptory w Polsce

Raptory już w Europie

Myśliwce 5. generacji ? stan na A.D. 2015

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.