Uzbrojenie B-52H Stratofortress. Bombowiec jest w stanie przenieść 31.500 kg różnego rodzaju broni konwencjonalnej (bomby, miny, rakiety) oraz bomby jądrowe (B28, B43, B53, B61, B83) i rakiety manewrujące AGM-86B ALCM i AGM-129A ACM. / Wikimedia Commons.

USA wyślą lotnictwo i okręt podwodny do Korei Płd.?

Waszyngton prowadzi z Seulem rozmowy nt. wysłania do Korei Południowej bombowców B-52H, myśliwców F-22A Raptor oraz atomowego okrętu podwodnego w odpowiedzi na północnokoreańską próbę z bombą wodorową.

O rozmowach toczących się pomiędzy przewodniczącym kolegium połączonych szefów sztabów sił zbrojnych Republiki Korei, gen. Lee Sun-jinem oraz dowódcą sił amerykańskich w Korei Południowej, gen. Curtisem Scaparrottim poinformowały lokalne media. Tematem rozmów jest określenie wspólnej odpowiedzi na północnokoreańską próbę z bombą wodorową, która miała miejsce w środę, 6 stycznia br.

Źródła w Ministerstwie Obrony Republiki Korei sugerują, że Seul poprosił o rozpatrzenie przez Amerykanów propozycji rozmieszczenia w tym kraju bombowców strategicznych B-52H Stratofortress, myśliwców piątej generacji F-22A Raptor oraz okrętu podwodnego z napędem nuklearnym. Ministerstwo podkreśla, że nie ma jeszcze ostatecznej decyzji co do samego rozmieszczenia, jak i ewentualnej daty jego rozpoczęcia. Nie poinformowano także o liczbie samolotów, które mogłyby zostać wysłane.

Wcześniej, władze w Seulu informowały, że pracują nad przekonaniem Waszyngtonu do rozmieszczenia strategicznego potencjału wojskowego w Korei Południowej.

Lockheed F-22 Raptor należący do 19 Eskadry Myśliwskiej związanej z 199 Eskadrą Myśliwską Lotnictwa Gwardii Narodowej. (U.S. Air Force photo/Staff Sgt. Mike Meares)

Lockheed F-22 Raptor należący do 19. Eskadry Myśliwskiej związanej z 199. Eskadrą Myśliwską Lotnictwa Gwardii Narodowej. (U.S. Air Force photo/Staff Sgt. Mike Meares).

Czytaj także:

Korea Południowa rozbudowuje Korpus Piechoty Morskiej

Myśliwce 5. generacji ? stan na A.D. 2015

Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną spod wody

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.