B-52H Stratofortress w asyście myśliwców F-15K i F-16C. / fot. NBC News.

Uzbrojony B-52H nad Koreą Południową [WIDEO]

W dniu 10 stycznia br. nad Koreą Południową przeleciał uzbrojony w broń nuklearną amerykański bombowiec strategiczny B-52H Stratofortress. Lot był pokazem siły i determinacji USA do ochrony swoich sojuszników w regionie.

Maszynę sfotografowano nad bazą lotniczą Osan w Pyeongtaek, położoną w pobliżu Seulu. Wystartowała z bazy lotniczej Andersen na Guamie, a nad terytorium Republiki Korei leciała w asyście czterech myśliwców: pary południowokoreańskich F-15K Slam Eagle i amerykańskich F-16C Fighting Falcon. Następnie udała się z powrotem do macierzystej bazy.

Jak potwierdził rzecznik Pentagonu adm. Peter Cook, B-52H był uzbrojony w broń nuklearną oraz bomby typu bunker buster. Szef Dowództwa Floty Pacyfiku (United States Pacific Command; USPACOM), Harry B. Harris Jr. powiedział:

To była demonstracja stałego amerykańskiego zaangażowania na rzecz naszych sojuszników w Korei Południowej i Japonii, a także obrony ojczyzny.

Bombowiec tego typu jest w stanie przenieść 31.500 kg różnego rodzaju broni konwencjonalnej (bomby, miny, rakiety), a także bomby jądrowe (B28, B43, B53, B61, B83) oraz uzbrojone w głowice nuklearne rakiety manewrujące AGM-86B ALCM i AGM-129A ACM.

To nie pierwszy raz, gdy USA użyły tych maszyn do prężenia muskułów wobec prowokacyjnych działań Korei Północnej. W marcu 2013 roku podczas ćwiczeń Foal Eagle, bombowce B-52H, B-2A Spirit oraz myśliwce piątej generacji F-22A Raptor wykonywały loty nad Koreą Południową, w celu symulacji rajdów powietrznych na terytorium Korei Północnej. Odbyło to się w miesiąc po próbie jądrowej przeprowadzonej wtedy przez Pjongjang.

Z kolei wczorajsza demonstracja siły była odpowiedzią na północnokoreańską próbę z bombą wodorową, do której doszło w dniu 6 stycznia br. (czytaj więcej: Korea Północna zdetonowała bombę wodorową). W dzień po tym zdarzeniu, Seul ujawnił, że prowadzi rozmowy z Amerykanami nad rozmieszczeniem w Korei Południowej bombowców B-52H, myśliwców F-22A oraz atomowego okrętu podwodnego (czytaj więcej: USA wyślą lotnictwo i okręt podwodny do Korei Płd.?).

Czytaj także:

KRL-D ujawniła wideo ze startu rakiety balistycznej z okrętu podwodnego [WIDEO]

Część floty B-52H bez broni nuklearnej

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych Część 2 (stan na czerwiec 2015) [m.in. eskadry bombowe]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.