David Ross „Najsłynniejsze okręty liniowe i pancerniki. Ilustrowana historia” – recenzja

Panowanie na morzach i oceanach świata, zanim nastała era atomowa, determinowało pozycję mocarstwową państw. Rewolucja przemysłowa pociągnęła za sobą zmiany również w marynarkach wojennych. Napęd żaglowy zastąpiły turbiny parowe, a drewniane kadłuby przekształciły się w żelazne i stalowe. Encyklopedia Davida Rossa, z serii wydawnictwa Alma-press „Panorama techniki wojskowej” przenosi czytelnika w świat 52 najsłynniejszych okrętów liniowych i pancerników, jakie pływały od XVI do połowy XX wieku, poczynając i kończąc swój przegląd na okrętach brytyjskich: od wielkiej karaki Henry Grace  Dieu (1514), będącej dumą króla Henryka VIII, po największy i zarazem ostatni pancernik Royal Navy, który spóźnił się na II wojnę światową, czyli HMS Vanguard (1946).

Podobnież, jak inne wydania z serii „Panorama techniki wojskowej”, książka Davida Rossa, kolejna która pojawiła się pod Naszym patronatem medialnym (czytaj więcej: Najsłynniejsze okręty liniowe i pancerniki pod naszym patronatem), została solidnie wydana w dużym formacie i twardej okładce, wypełniona jest setkami kolorowych sylwetek na lakierowanym papierze.

Forma książki jest encyklopedyczna i wystandaryzowana: trzy rzuty na okręt, jego historia (lata budowy, koszty, przebieg służby), jego dane taktyczno-technicze (wymiary, wyporność, napęd, uzbrojenie, opancerzenie, osiągi i liczbę członków załogi), ewentualny udział w konfliktach zbrojnych, ciekawostki, zdjęcia, ryciny bądź ilustracje i obrazy z epoki. Całość jest czytelna i jasna zarówno dla laika, jak i pasjonata marynistyki, tak samo jak w innej książce z serii, którą miałem przyjemność recenzować i traktującej o najsłynniejszych samolotach bojowych (czytaj więcej: Thomas Newdick, ?Najsłynniejsze samoloty bojowe. Ilustrowana historia? ? recenzja).

We wstępie, autor wprowadza czytelnika w świat wielkich okrętów wojennych, przedstawia zarys ich rozwoju, dzieli go na epoki: od okrętów artyleryjskich, takich jak karaki, galeony czy fregaty, przez pierwsze okręty pancerne, przeddrednoty, drednoty, superdrednoty, aż po ?pełnokrwiste? pancerniki i superpancerniki, które również były ostatnimi w swojej klasie. Spis wszystkich 52 okrętów, opisanych w książce, dostępny jest tutaj: „Najsłynniejsze okręty liniowe i pancerniki. Ilustrowana historia”: Spis treści

Dla laika, niniejsza książka świetnie zobrazuje, jak wyglądała ewolucja flagowych okrętów wojennych czołowych potęg morskich, takich jak Anglia, Francja, Szwecja, Hiszpania, Portugalia, Niemcy, USA, Japonia, Rosja czy Włochy w ciągu 300 lat, od podstawowych zmian konstrukcyjnych, przez uzbrojenie, po wyposażenie dodatkowe. Miłośników marynistyki zachwycą z kolei bardzo efektowne rysunki jednostek, które są cechą wyróżniającą tej serii książkowej. Słownictwo użyte przez autora jest fachowe i techniczne, a czytelnik otrzymuje dokładne daty zdarzeń powiązanych z opisywanymi jednostkami, liczby i statystyki.

Podsumowując, „Najsłynniejsze okręty liniowe i pancerniki. Ilustrowana historia” to kolejna solidna encyklopedia z serii „Panorama techniki wojskowej” do której na pewno będę często wracał. O ile do tej pory nie interesowałem się szczególnie starszymi konstrukcjami morskimi (moim konikiem są okręty wojenne od czasów zimnej wojny po współczesne oraz okręty przyszłości, które obecnie powstają), to teraz czuję się zaproszony do głębszego zapoznania się z „przodkami” współczesnych jednostek pływających.

DAVID ROSS jest specjalistą od historii marynarki i kolei. Napisał wiele książek poruszających te dziedziny, między innymi: North American Trains, George and Robert Stephensons: A Passion for Succes, Statki i okręty. Ilustrowana encyklopedia oraz The Essential Naval Identification Guide: Submarines 1914-Present.


najslynniejsze-okretyAutor: David Ross

Tytuł: Najsłynniejsze okręty liniowe i pancerniki. Ilustrowana historia / The World’s Greatest Battleships: An Illustrated History

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Alma – Press

Oprawa: Twarda, foliowana

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-70206390

Liczba stron: 224

  Format: 21 x 30 cm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.